Benny Gantz, az izraeli hadügyi kabinet tagja lemondással fenyegetőzik, ha Benjamin Netanjahu miniszterelnök nem fogad el új tervet Gázára vonatkozóan. Gantz lemondásával Netanjahu még inkább a szélsőjobboldali szövetségesek kötelékébe kerülne, akik keményen fellépnek a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokkal szemben.
Izrael háromtagú háborús kabinetjének egyik tagja azzal fenyegetőzött, hogy kilép a kormányból, ha az nem fogad el új tervet a gázai háborúra vonatkozóan.
Benny Gantz lépése tovább fokozza a megosztottságot az izraeli vezetésen belül, hiszen több mint hét hónapja tart a háború. Izrael viszont még nem érte el a kitűzött célját, a Hamász felszámolását és az október 7-i támadás során elrabolt túszok sokaságának visszaszolgáltatását – írta meg a Sky News.
Gantz, Benjamin Netanjahu miniszterelnök régi politikai riválisa, most egy hatpontos tervet fogalmazott meg, amely tartalmazza a túszok visszatérését, a Hamász uralmának megszüntetését, a Gázai övezet demilitarizálását és a polgári ügyek nemzetközi igazgatásának létrehozását.
Gantz terve támogatja a Szaúd-Arábiával való kapcsolatok normalizálására irányuló erőfeszítéseket is. Azt mondta, ha június 8-ig nem fogadják el ezeket, kilép a kormányból.
A Sky News megjegyzi, hogy Ganz távozásával Netanjahu még inkább a szélsőjobboldali szövetségeseknek lenne alárendelve, akik kemény álláspontot képviselnek a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokkal kapcsolatban, és akik szerint Izraelnek el kellene foglalnia Gázát, és újjá kellene építenie az ottani zsidó településeket.
Ha a fanatikusok útját választja, és az egész nemzetet a szakadékba vezeti, kénytelenek leszünk kilépni a kormányból
– mondta Gantz.
A centrista politikus a konfliktus első napjaiban csatlakozott Netanjahu koalíciójához és a háborús kabinethez. Hatpontos terve napokkal azután hangzott el, hogy Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter, a háborús kabinet harmadik tagja nyíltan elmondta, hogy többször is kérte a másik két tagot, hogy döntsenek a háború utáni Gáza jövőképéről. Gallant szerint ennek magában kell foglalnia egy új palesztin polgári vezetés létrehozását.
Izrael kormányának keményvonalas képviselői azt akarják, hogy a Gázai övezet legdélebbi, Rafah városára irányuló katonai offenzívája a Hamász szétzúzásának céljával folytatódjon. Izrael legfontosabb szövetségese, az Egyesült Államok és mások azonban óva intettek a város elleni offenzívától, ahol a 2,3 milliós gázai lakosság több mint fele menedéket talált.
Százezrek menekültek el Rafahból, és Izrael szövetségesei a humanitárius válság miatt a támogatás csökkentésével fenyegetőznek.
Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a hétvégén Szaúd-Arábiában és Izraelben tárgyal a háborúról, és a tervek szerint vasárnap találkozik Netanjahuval, aki kijelentette, hogy Izrael „egyedül is kiáll”, ha szükséges. Eközben sok izraeli azzal vádolja Netanjahut, hogy a politikai érdekeket minden más elé helyezi. Azt is akarják, hogy egyezzen meg a túszok kiszabadításáról és a harcok beszüntetéséről.
Pénteken újabb csalódást okozott, amikor a hadsereg közölte, hogy csapatai a Gázai övezetben megtalálták a Hamász által az október 7-i támadás során megölt három túsz holttestét. Szombaton bejelentették egy negyedik túsz holttestének megtalálását.
A legutóbbi, Katar, az Egyesült Államok és Egyiptom által közvetített, tűzszünetre törekvő tárgyalások nem hoztak előrelépést.