Index Vakbarát Hírportál

A Politico szerint Magyarország búcsút inthet egy fontos brüsszeli pozíciónak

2024. május 30., csütörtök 09:07

A jövőben a magyar kormánynak csak kevesebb szerep juthat az alakuló Európai Bizottságban, mivel Brüsszelnek nem tetszik, hogy Orbán Viktor közeli viszonyt ápol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A Politico szerint megpróbálják háttérbe szorítani Várhelyi Olivér bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős uniós biztost.

A Politicónak nyilatkozó, névtelenséget kérő diplomaták szerint az uniós vezetőknek elegük lett abból, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök folyamatosan akadályozza az uniós állásfoglalásokat Ukrajnát illetően. Emiatt azt szeretnék elérni, hogy a magyar kormány a jövőben csak kisebb pozíciókat kaphasson az alakuló Európai Bizottságban.

Jelenleg Várhelyi Olivér európai integráció bővítéséért felelős biztos Magyarország legfontosabb uniós diplomatája, a tisztségnek a balkáni és az ukrajnai uniós csatlakozási kérdésekben jelentős befolyása van. A források szerint az uniós vezetők nem szeretnék, hogy Várhelyi továbbra is ilyen fontos szerepet töltsön be.

Mint írják, sokak szerint Orbán Viktor változatlanul is Vlagyimir Putyin orosz elnök legközelebbi szövetségese az EU-ban, és az európai vezetők nehezményezik, hogy Magyarország akadályozza az Oroszország elleni intézkedéseket, valamint Kijev támogatását. A diplomaták szerint „még csak fel sem vetődött, hogy Magyarország megtarthatná bármelyik fontos pozíciót”. A tisztségek betöltéséről a kormányok és az Európai Bizottság következő elnöke dönt.

Magyarország bízik benne, hogy Várhelyi marad a posztján

A Politico beszámolója szerint Orbán Viktor az elmúlt hónapokban akadályozta Ukrajna támogatását és veszélyeztette az ország uniós csatlakozási tárgyalásait. Mint írják, „a közép-európai nemzet azonban továbbra is bízik abban, hogy Várhelyi marad a posztján, amelyet 2019 óta tölt be”.

Várhelyit azonban többen is megvádolták, hogy akadályozza az uniós tagjelölt országokkal kapcsolatos politikát. Legutóbb a georgiai ügynöktörvénnyel kapcsolatban vétózott a magyar kormány. A lap megkeresésére sem Várhelyi hivatala, sem a magyar külügyminisztérium nem reagált.

Mint ismert, Magyarország július 1-től december 31-ig tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét, aminek idején a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint átfogó prioritásként törekszik az Európai Unió versenyképességének megerősítésére.

Rovatok