Az ukrán elnök részvétele a szingapúri regionális biztonsági fórumon nyugati kísérletnek tűnik – írja a kínai állami Global Times szakértőkre hivatkozva.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke június 2-án Szingapúrban, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete (IISS) „Shangri-La Párbeszéd” regionális biztonsági fóruma keretében amerikai és szingapúri tisztviselőkkel találkozott, és a közelgő globális békecsúcs fontosságát hangsúlyozta.
Zelenszkij részvétele a Shangri-La Párbeszéden inkább a Nyugat kísérletének tűnik, hogy ázsiai országokat vonjon be az ukrán válságba. Szakértők szerint az ázsiai országoknak Ukrajnára elrettentő példaként kellene tekinteniük
– írta a kiadvány. Megjegyzik, hogy az ukrán elnök esete arra jó példa, hogy emlékeztesse az ázsiai országokat, hogy nem szabad abba a csapdába esniük, amelybe Ukrajna esett, mert fennáll a veszélye annak, hogy az Amerikai Egyesült Államok blokk-konfrontációra uszít Ázsiában.
Dong Jun kínai védelmi miniszter vasárnap a fórumon hangsúlyozta, hogy Kína felelős és pártatlan álláspontot képvisel az ukrajnai és a palesztin–izraeli konfliktusban, elkötelezett a béke és a párbeszéd előmozdítása mellett, és szigorúan ellenőrzi a katonai-polgári kettős felhasználású termékek exportját.
He Lei altábornagy, a PLA Hadtudományi Akadémia volt alelnöke szerint a béke szorgalmazása és a párbeszéd előmozdítása a legreálisabb módja a konfliktus megoldásának.
Kína nem akar háborút látni a két ország között
– fogalmazott az altábornagy, hangsúlyozva, hogy Kína következetesen kitart a békére hívó politika mellett, és reméli, hogy a konfliktusban álló felek minél hamarabb tűzszünetet kötnek.
A Shangri-La Párbeszédnek egy olyan konferenciának kellene lennie, ahol Kína és az Egyesült Államok, valamint az ázsiai csendes-óceáni térség más országai konszenzust keresnek hadseregeik között, hogy elkerüljék a konfliktusokat a régióban
– mondta a Global Timesnak Cui Heng, a sanghaji Kínai Nemzeti Intézet kutatója.
Szaúd-Arábia képviselői nem kívánnak részt venni az ukrán békecsúcson Svájcban – számolt be a Bild.
A lap információi szerint az ország azért döntött így, mert Oroszország sem vesz részt a június 15. és 16. között megrendezett találkozón. A hírt azonban egyelőre nem erősítették meg hivatalosan.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap arról számolt be, hogy eddig 106 ország képviselője erősítette meg, hogy ott lesz a svájci Burgenstockban megrendezett globális békecsúcson.
Öt, francia zászlóba tekert koporsót találtak Párizsban az Eiffel-torony közelében, melyeken „Francia katonák Ukrajnában” felirat volt olvasható. Az Ukrajinszka Pravda szerint a rendőrség három embert tartóztatott le a provokációval kapcsolatban.
A szombat reggel 9 óra körül elhelyezett, életnagyságú koporsók gipszet tartalmaztak. A koporsókat szállító kisteherautó sofőrjét a közelben fogták el. Azt mondta a párizsi rendőrségnek, hogy 40 eurót fizettek neki azért, hogy elvigyen két másik embert és a rakományukat. A sofőr előző este érkezett Bulgáriából.
Később további két érintett személyt vettek őrizetbe Párizsban, akik a Bercy buszpályaudvaron épp egy berlini járatra készültek felszállni. Az egyik letartóztatott ukrán, a másik pedig német állampolgár.
Az elkövetők indítéka egyelőre tisztázatlan, de a koporsók felirata egyértelműen a nyugati csapatok Ukrajnába küldéséről szóló vitára utal, amelyet Franciaország kezdeményezett elsőként.
Marie-Agnes Strack-Zimmermann, a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) védelmi szakértője az Oroszország által jelentett fenyegetésre hivatkozva 900 ezer németországi tartalékos katona mozgósítását szorgalmazza.
Putyin háborúra képzi a népét, és a Nyugat ellen pozicionálja őket. Ezért a lehető leggyorsabban védekezésre alkalmassá kell válnunk
– fogalmazott a német képviselő a Bild szerint.
Hozzátette: a Bundestag évek óta nem vette nyilvántartásba az aktív szolgálatból visszavonult katonákat, ezért ha csak a felét tudnák tartalékosként ismét betoborozni, a szaktudásuk nagy értéket jelentene.
Kedves olvasóink!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!