Ő Putyin legfontosabb szövetségese Európában, de a fegyveripara a nap 24 órájában azon dolgozik, hogy Ukrajnát győzelemre vezesse Oroszország ellen – legalábbis a Bild szerint így írható le Szerbia elnöke, Aleksandar Vucsics, aki a cikk szerint a Nyugathoz való közeledést keresi.
Alekszandar Vucsics szerb elnök még márciusban figyelmeztetett egy harmadik világháborúra, ha a Nyugat továbbra is ragaszkodik Ukrajna katonai győzelméhez az orosz megszálló hadsereggel szemben – írja a lap.
Az egyik forgatókönyv az, hogy a Nyugat egy teljes körű konfliktus felé mozdul el Oroszországgal, mivel nem könnyű megállítani az orosz hadsereget a helyszínen
– magyarázta akkor a szerb elnök. Júniusban a Putyin közeli barátjának tartott politikus még ennél is tovább ment, és „valódi katasztrófára” figyelmeztetett, ha „a nagyhatalmak nem változtatják meg a véleményüket Ukrajnával kapcsolatban”.
Ezek olyan kijelentések, amelyeket a szakértők úgy értelmeztek, mint Oroszország inváziójának egyértelmű támogatását – és amelyek hangsúlyozták a klasszikus ellenségeskedést Szerbia vezetése és a NATO között.
Vucsics számára azonban úgy tűnik, a nyugati pénz és az Európai Unióhoz való csatlakozás kilátása többet számít, mint a sokat dicsért „szláv testvériség” – írja a portál –, amely külsőleg Oroszországot és Szerbiát évek óta, többek között katonai téren is jellemzi. A Financial Timesnak adott interjújában Vucsics elismerte, hogy Szerbia a háború kezdete óta több mint 800 millió euró értékben szállított szovjet fegyvereket, mindenekelőtt tüzérségi lövedékeket és rakétákat Ukrajnának.
Nem közvetlenül, de annak teljes tudatában, hogy ki a végső megrendelő.
„Ez része a gazdasági fellendülésünknek, és fontos számunkra. Igen, exportáljuk a lőszereinket. Ukrajnába vagy Oroszországba nem exportálhatunk, de sok szerződésünk van az amerikaiakkal, a spanyolokkal, a csehekkel és másokkal is. Az, hogy végül mit kezdenek velük, az rajtuk múlik” – mondta a kormányfő.
Egyszerűbben fogalmazva, Szerbia éppen azokba az országokba exportálja a posztszovjet lőszerét (ami Nyugaton ritkaság, de Ukrajnában feltétlenül szükséges), amelyek – Németország mellett – a legtöbb lövedéket szállítják Ukrajnának. A lap szerint
Ez a felfedezés sokkolta Oroszországot.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn Moszkvában így reagált: „láttuk és hallottuk Vucsics ezen kijelentéseit. A szerb barátainkkal való kapcsolatfelvétel során ki fogjuk vizsgálni ezt a kérdést” – nyilatkozta Peszkov.
Újabb típusú repülőgépekre vált, ezért év végén befejezi az ukrán katonák F–16-os gépekre történő kiképzését a dán légierő – számolt be Dánia védelmi minisztere, Troels Lund az Unian ukrán hírügynökség szerint.
A kiképzési program keretein belül Dánia húsz ukrán pilótát képez ki 2024 végéig.
Áttérünk az F–35-ös gépekre, ezért erre kell összpontosítanunk. Nem tudjuk folytatni az ukrán pilóták kiképzését 2024 után
– húzta alá a védelmi miniszter a lap szerint.
Hozzátették: az ország 2023-ban tizenkilenc F–16-os vadászrepülőgép átadására is ígéretet tett Ukrajnának.
A „Szemtől szembe” küldetés keretében érkeznek plasztikai sebészek az Egyesült Államokból a nyugat-ukrajnai Lvivbe, hogy helyreállító műtétet hajtsanak végre a sebesült ukrán katonákon és civileken – írja az Ukrajinszka Pravda.
A lap szerint már megkezdték a betegek toborzását az ingyenes műtétekre, melyre azok az ukrán katonák és civilek jelentkezhetnek, akik a háború következtében súlyos arcsérüléseket, illetve arccsont- és szemhéjhibákat szenvedtek el.
A projektet lebonyolító INgenius alapítója, Ivanka Nebor arról beszélt, hogy körülbelül 50 ember dolgozhat majd a misszión belül, de a pontos szám az esetek súlyosságától függ majd.
A kiválasztást amerikai sebészek ukrán kollégákkal közösen végzik. Ők választják ki a legsúlyosabb sérüléseket. Elsőbbséget élveznek az arccsont hibái, az alsó állkapocs hiánya, az orr és a szemhéj sérülései
– mondta Ivanka Nebor.
Mint írják, ez a negyedik, de korántsem az utolsó „Szemtől szembe” küldetés. Korábban mintegy 100 ukránt sikerült megműteni a projekt keretében.
Kedves olvasóink!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!