Index Vakbarát Hírportál

Rengeteg amerikai állampolgár raboskodik orosz börtönökben

2024. június 27., csütörtök 05:51

Számos amerikai állampolgárt tartanak őrizetben az oroszok. Sok esetben az a cél, hogy előnyöket zsaroljanak ki az Egyesült Államoktól.

Az egyikük újságíró, aki riportúton volt Oroszországban. Másikuk egy esküvőn vett részt. Van köztük egy kettős állampolgár, aki családlátogatásra tért haza. Mindannyian amerikai állampolgárok, akik jelenleg különböző vádakkal rács mögött vannak Oroszországban.

A hidegháborús mélypontra süllyedt kapcsolatok miatt egyre gyakrabban tartóztatnak le amerikaiakat Oroszországban. Washington azzal vádolja Moszkvát, hogy alku tárgyaként használ fel amerikai állampolgárokat, azonban Oroszország kitart amellett, hogy mindannyian megszegték a törvényt − írja az AP hírügynökség.

Bár nagy visszhangot kiváltó fogolycserékre már sor került, a jövendőbeli kilátások nem egyértelműek.

Úgy tűnik, hogy mivel Moszkva maga vágta el a legtöbb kommunikációs csatornát, és nem tudja, hogyan állítsa helyre őket anélkül, hogy elveszítené az arcát, megpróbálják felhasználni a túszokat… Legalábbis úgy tűnik

− mondta Borisz Bondarev, egy volt orosz diplomata, aki azután lépett ki a szolgálatból, hogy Moszkva 2022-ben megszállta Ukrajnát.

Kik vannak orosz börtönökben?

A hírügynökség összegyűjtötte azon amerikai állampolgárokat, akik jelenleg orosz börtönökben vannak. 

Evan Gercskovics − A The Wall Street Journal 32 éves riportere szerdán állt bíróság elé kémkedés vádjával, amelyet ő, munkaadója és az amerikai kormány tagad. 2023 márciusában vették őrizetbe, miközben Jekatyerinburg városából tudósított, és kémkedéssel vádolták meg. Oroszország azt állítja, hogy Gercskovics a CIA megbízásából „titkos információkat gyűjtött” egy katonai felszereléseket gyártó és javító létesítményről. Nem szolgáltattak bizonyítékot a vádak alátámasztására.

Paul Whelan − Az 54 éves michigani vállalati biztonsági vezetőt 2018-ban tartóztatták le Moszkvában, ahol egy barátja esküvőjén vett részt, két évvel később kémkedésért elítélték, és 16 év börtönbüntetésre ítélték. Fenntartja ártatlanságát, azt állítja, hogy koholt vádak alapján ítélték el.

Travis Leake − A zenészt 2023-ban tartóztatták le kábítószerrel kapcsolatos vádak miatt. Egy Instagram-oldalon a Lovi Noch nevű zenekar énekeseként írják le. A bírósági tisztviselők szerint egykori ejtőernyős katona.

Marc Fogel − A moszkvai tanárt 14 év börtönre ítélték, szintén kábítószeres vádakkal. Az Interfax hírügynökség szerint Fogel a moszkvai Angol–Amerikai Iskolában tanított, és az amerikai nagykövetségen dolgozott. Az Interfax bírósági tisztviselőkre hivatkozva azt mondta, hogy Fogel beismerte bűnösségét.

Gordon Black − A texasi Fort Cavazosban állomásozó 34 éves törzsőrmestert június 19-én Vlagyivosztokban elítélték lopásért és barátnője fenyegetéséért, és három év kilenc hónap börtönbüntetésre ítélték. A férfi engedély nélkül repült Oroszországba amerikai katonai állomáshelyéről, Dél-Koreából, és májusban tartóztatták le, miután a nő azzal vádolta meg, hogy lopott tőle − közölték az amerikai és az orosz hatóságok.

Robert Woodland − A kettős állampolgárságú Woodland ellen kábítószer-kereskedelem vádjával indult eljárás Moszkvában. Az orosz média szerint a neve egyezik egy 2020-ban kihallgatott amerikai állampolgárral, aki azt mondta, hogy 1991-ben született a Perm régióban, és 2 éves korában egy amerikai házaspár fogadta örökbe. Elmondása szerint Oroszországba utazott, hogy megtalálja az édesanyját, és végül egy tévéműsorban találkozott vele. Woodlandet szervezett csoport tagjaként elkövetett kábítószer-kereskedelemmel vádolták − amiért akár 20 év börtönbüntetés is kiszabható.

Alsu Kurmasheva − Kurmashevát, aki kettős, amerikai–orosz állampolgár, 2023-ban tartóztatták le szülővárosában, Kazanyban. Az amerikai kormány által finanszírozott Szabad Európa Rádió tatár–baskír szolgálatának prágai szerkesztője éppen beteg édesanyját látogatta meg. Több váddal is szembe kell néznie, többek között azzal, hogy nem jelentette be magát „külföldi ügynökként”, és hamis információkat terjesztett az orosz hadseregről.

Ksenia Khavana − A 33 éves Khavanát februárban tartóztatták le Jekatyerinburgban hazaárulás vádjával, azzal vádolva, hogy pénzt gyűjtött az ukrán hadseregnek. A Mediazona független orosz hírportál leánykori nevén, Karelina néven azonosította, és azt állította, hogy amerikai állampolgársággal rendelkezik, miután feleségül ment egy amerikaihoz. Los Angelesből tért vissza Oroszországba, hogy meglátogassa a családját. A Pervy Otdel jogvédő csoport szerint a vádak egy 51 dolláros adományról szólnak, amelyet egy Ukrajnát segítő amerikai jótékonysági szervezetnek adott.

David Barnes − A texasi mérnök Barnest akkor tartóztatták le, mikor meglátogatta fiait Oroszországban, ahová az édesanyjuk vitte őket. Támogatói szerint a nő alaptalan állításokat tett szexuális visszaélésekről, amelyeket a texasi nyomozók már cáfoltak, de a férfit Oroszországban mégis elítélték és börtönbüntetésre ítélték.

Hogyan folynak a tárgyalások?

Gercskovics és Whelan kapta a legnagyobb figyelmet, mivel a Külügyminisztérium mindkettőjükről azt állítja, hogy jogtalanul tartják fogva őket. Ezt a minősítést a külföldi országok által bebörtönzött amerikaiaknak csak egy kis részére alkalmazzák.

Ezek az esetek a külügyminisztérium túszügyekért felelős különmegbízottjához kerülnek, aki megpróbál tárgyalni a szabadon bocsátásukról. Meg kell felelniük bizonyos kritériumoknak, beleértve annak megállapítását, hogy a letartóztatásra kizárólag azért került sor, mert az illető amerikai állampolgár, vagy mert elfogása amerikai politika befolyásolására vagy a kormány engedményeinek kicsikarására irányuló törekvés része.

Az Egyesült Államok 2022-ben sikeresen tárgyalt a WNBA-sztár Brittney Griner és a tengerészgyalogos veterán Trevor Reed − mindkettőjüket jogtalanul fogva tartottnak minősítették − cseréjéről. Moszkva megkapta Viktor But fegyverkereskedőt, aki 25 éves büntetését töltötte, és Konsztantyin Jarosenko pilótát, aki 20 évet ült kokainkereskedelemért.

Nem világos, hogy hány amerikai van börtönben Oroszországban, vagy hogy folynak-e tárgyalások velük kapcsolatban.

Kurmasheva férje, Pavel Butorin az Associated Pressnek a letartóztatását követően azt mondta, reméli, hogy az amerikai kormány „minden lehetséges utat és eszközt” felhasznál a szabadon bocsátásáért, beleértve azt is, hogy jogtalanul fogva tartottnak nyilvánítják.

A Nyugat fogva tart bárkit, aki kell Oroszországnak?

Decemberben a Külügyminisztérium azt mondta, hogy komoly ajánlatot tett Gercskovicsért és Whelanért, de Oroszország elutasította azt.

A tisztviselők nem közöltek részleteket, bár Oroszország állítólag Vadim Krasikovot kérné cserébe, aki 2021 óta életfogytiglani börtönbüntetését tölti Németországban a csecsen származású grúz állampolgár, Zelimkhan „Tornike” Kangosvili meggyilkolásáért, aki Csecsenföldön harcolt az orosz csapatok ellen, és később menedékjogot kért Németországban.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint az ilyen fogolycseréket „teljes csendben kell végrehajtani”.

Történelmileg, amikor a kapcsolatok jobbak voltak, „a fogolycserék simábban mentek”, mondta Nina Hruscseva, a New York-i New School nemzetközi kapcsolatok professzora, Nyikita Hruscsov szovjet vezető dédunokája.

Példaként említette a Szovjetunió és Chile közötti fogolycserét az 1970-es években, valamint az Egyesült Államokkal és Németországgal röviddel Mihail Gorbacsov hivatalba lépése után, az 1980-as években történt fogolycserét, amely Vlagyimir Bukovszkij és Natan Sharansky disszidenseket érintette.

Végső soron a döntés csak Putyin kezében van

− mondta Hruscseva.

Gercskovics esetében a fogolycsere Ukrajnával kapcsolatos engedményekkel is járhat − mondta Sam Greene, a Center for European Policy Analysis munkatársa.

A Kreml tökéletesen boldog, hogy addig tarthatja fogva Evant, ameddig csak tudja. Így csak felsrófolja az árat

− mondta Greene.

Rovatok