A NASA a következő évtizedben tervez űrhajósokat küldeni a Marsra. A jelenlegi technológiával az oda-vissza utazás évekig tart, és ez, meg az elnyúló sugárdózis roppant megterhelésnek teszi ki az embert. A gyors, ezáltal rövidebb utazási idő nagyban csökkentené az egészségi kockázatokat.
Az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal olyan rakéta fejlesztését finanszírozza részben, amely két hónap alatt járná meg a Föld és a Mars közötti utat – mindkét irányba. Ez csak abban az esetben lehetséges, ha a sebessége eléri a 160 ezer kilométert óránként.
A vörös bolygó és a Föld közötti távolság nem állandó: csaknem 55 és 401 millió kilométer között váltakozik. A megfelelő fellövési időpont a legrövidebb utazáshoz könnyedén kiszámítható, ám a pillanatnyi állás szerint is csaknem egy évet kell az asztronautáknak a szűk kapszulában tölteniük úti céljuk eléréséig – egy irányba. És ugyanannyit vissza.
Ez alatt az idő alatt folyamatosan a zéró gravitáció hatásainak és a hosszú elszigeteltségnek lennének kitéve. A legnagyobb veszélyt azonban a nap- és a kozmikus sugárzás magas dózisa rejti.
Az űrben csupán hat hónapot eltöltő űrhajósok akkora sugárzásnak vannak kitéve, amely megfelel ezer mellkasi röntgen értékének.
Ez a mennyiség a rák, az idegrendszeri károsodás, a csontritkulás és a szívbetegség fokozott kockázatának teszi ki őket.
Azt már korábban felmérték, hogy az űrhajósok csak akkor élhetik túl az utazást, ha nem tart négy évnél tovább, az indulást pedig a naptevékenység csúcsára kell időzíteni.
Az asztronautát egy év alatt 0,66 sievert sugárzás érné, miközben a Földön mért átlagos dózis 0,0025 sievert.
A sugárterhelés és más, egészségkárosító hatások csak az utazás lerövidítésével mérsékelhetők – idézte a Business Insider a Howe Industries elnökét. Ez a cég fejleszti – a NASA-val együttműködve – a Pulsed Plasma Rocket, a PPR, azaz a pulzáló plazmarakéta rendszerét.
A PPR alig két hónapra rövidíti le az utat a Föld és a Mars között, oda-vissza – állítja Troy Howe.
A NASA egyébként már komolyan tervezi a Mars-utazást. Az év elején álommunkát kínált az űr szerelmeseinek: egyéves szimulált Mars-expedícióhoz keresett négy önkéntest. Az alig 158 négyzetméteres Mars Dune Alpha szűk lakóterében, korlátozott erőforrásokkal kell reagálniuk a berendezések meghibásodására, és túlvészelniük a környezeti stresszhatásokat.
Ezzel párhuzamosan fejleszti a NASA magáncégek bevonásával azt a technológiát, amely forradalmasítja az űrkutatást.
Az üzembiztos pulzáló plazmarakéta kifejlesztése nem mérhető években. A Howe Industries becslése szerint két évtized múlva fognak készen állni azzal a meghajtórendszerrel, amely a túlhevített plazma impulzusaival a ma ismertnél jóval nagyobb tolóerőre lesz képes, ráadásul nagyon hatékonyan.
A PPR már a fejlesztés második szakaszánál tart, és az első biztató eredmények után ennek a finanszírozásába már az amerikai űrügynökség is beszállt.
A pulzáló plazmarakéta – amelynek a tolóereje eléri a tízezer newtont – iszonyúan nagy sebességre gyorsítja fel az űrhajót.
Egy négy-hat utast szállító, pulzáló plazmarakétával hajtott űrszonda nagyjából 160 ezer kilométer/óra sebességgel „száguldhat” – állítja Howe.
Ilyen sebesség mellett sokkal hosszabb a „fékút” is. A gyártó szerint többletenergiára és -hajtóanyagra lesz szükség ahhoz, hogy az űrhajó biztonságosan landoljon a vörös bolygón.
Az új technológia jelentősen kibővíti az emberi űrkutatás határait.
Ezzel a Naprendszerben szinte bárhová eljuthat az ember
– bizakodik Troy Howe.
(Borítókép: A Mars bolygó Schiaparelli-félgömbjének mozaikja a Schiaparelli-kráterrel, 1980 körül. Fotó: Space Frontiers / Hulton Archive / Getty Images)