Ukrajna fegyveres erői heves harcokat vívnak az oroszországi Kurszk régióban. A csapatok szerdán elérték az Európai Unióba irányuló orosz gáztranzit utolsó útvonalát biztosító szudzsai gázmérő állomást, amelynek ellenőrzését egyes hírek szerint meg is szerezték az oroszoktól. Vlagyimir Putyin orosz elnök „nagyszabású provokációnak” nevezte a támadásokat, a térségben regionális vészhelyzeti parancsnokság felállítását támogatja.
Az ukrán hadsereg elérte az oroszországi Kurszki területen lévő Szudzsa gázmérőállomást – jelentették ukrán és orosz források szerdán. Az orosz területen továbbra is heves harcokat vívnak a felek, az Ukrán Fegyveres Erők a legnagyobb oroszországi akciójukat hajtják végre a háború 2022. február 24-i kitörésének kezdete óta.
Ukrajna erői még augusztus 6-án éjszaka hatoltak be az Orosz Föderáció Kurszki területére, megvetve a lábukat a két ország határvidékén. Szerdán – ahogy arról az Index is beszámolt – a csapatok tovább folytatták a harcokat a térségben, az ukránok a Moszkvától 530 kilométerre délnyugatra fekvő Szudzsa határvárosától északnyugatra nyomultak előre. A város az utolsó működő átrakodási pont az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz gázexport számára, valamint a kurszki atomerőmű is 60 kilométerre északkeletre található a településtől.
A közösségi médiában több felvételt tettek közzé az ukrán hadseregről a régióban, információk szerint az oroszok a kommunikációs és mobiljelek zavarására panaszkodtak, és félelmüknek adtak hangot, hogy Ukrajna fegyveres erői megvetik a lábukat a megszállt állásokban.
A harctérről 13 óráig érkezett jelentésekre hivatkozva az egyik legnagyobb orosz hadiblog, a Rybar jelentése szerint
az ukránok átvették az egyetlen, Európába irányuló orosz gáztranzitot lebonyolító szudzsai gázmérőállomás ellenőrzését az oroszoktól.
A Nexta Telegram-oldalán közzétett bejegyzés szerint erről más orosz csatornák is beszámoltak.
A Gazprom Ukrajnán, az oroszországi Kurszk régióban található Szudzsa gázszivattyú-állomáson keresztül napi 42,3 millió köbméter gázt szállít Európának – azon belül pedig Magyarországnak is, nem kis mennyiségben.
Az Északi Áramlat vezetékpárjának felrobbantása és a Jamal-gázvezetéken keresztüli orosz gázszállítás felfüggesztése, valamint a Szohranovka állomáson keresztüli szállítás 2022-es leállítása után az ukrajnai vezeték maradt az egyetlen útvonal, amelyen akár még Ausztriát, Németországot is elláthatja energiahordozóval Oroszország.
A Rybar szerint a Nyugat célja, hogy kiszorítsák Oroszországot az energiapiacokról, a mostani támadással és az állomás megsemmisítésével teljesen elvágnák az Európai Uniót az Ukrajna területén keresztül történő orosz gázszállításoktól. A hadiblog úgy véli: az orosz energiaellátástól közvetlenül függő európai országok (amelyeknek élén – mint írták – az Orbán Viktor vezette Magyarország áll) politikai koalíciója miatt Brüsszel formálisan, az uniós jogszabályok keretein belül tehetetlen,
így az ukránok ezzel a támadással vágnák el az érintett országokat az oroszországi energiaellátástól.
Az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál többek között az orosz védelmi minisztériumra, valamint a közösségi médiában megjelent információkra hivatkozva arról ír, hogy az ukrán erők elfoglalták a Kurszki terület Szucsanszkiji járásában található Nyikolajevo-Darjino, illetve a Szverdlikovában és az ukrán határtól négy kilométerre található Darjino falvakat. Harcok folynak a határtól nyolc kilométer mélyen található Szudzsa-Honcsarivka nyugati külvárosában, más jelentések szerint ukrán csapatok állomásoznak Gogolovkában és Honcsarivkában, és az ukrán védők ellenőrzésük alá vonták az orosz erődítményeket Oleshnyában. A hírek szerint a front szélessége a kurszki térségben 10-11 kilométer, Szudzsa városát pedig már teljesen kiürítették.
Az orosz védelmi minisztérium szerdai közleménye szerint megakadályozták az ukrán erők előrenyomulását Oroszországban. A Kurszki terület megbízott kormányzója, Alekszej Szmirnov közölte: jelentette Vlagyimir Putyin elnöknek, hogy az ukránok éjszaka drónokkal és rakétákkal támadtak az orosz régióra, és embereket hurcoltak el a határ menti területekről. Az ukrán hadsereg és az önkéntes alakulatok nem kommentálták a régióban kialakult helyzetet. Az oroszok által közölt adatok szerint az elmúlt két nap alatt öt ember halt meg és legalább 24 sebesült meg a térségben, köztük hat gyermek.
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szerdán rendkívüli megbeszélést tartott a kormány tagjaival, hogy megvitassák a kurszki régióban kialakult helyzetet – írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Az orosz elnök „nagyszabású provokációnak” nevezte a támadásokat. azt állította, hogy ukrán katonák válogatás nélkül lőnek, polgári létesítményekre is.
Vlagyimir Putyin a térségben egy regionális vészhelyzeti parancsnokság felállítását támogatja, az orosz államfő utasításokat adott a különböző polgári szerveknek, hogy biztosítsák a szükséges segítséget a régió lakosainak, amelynek koordinálására a miniszterelnök-helyettest kérte fel. Az orosz biztonsági tanács üléséről egy felvétel is megjelent a közösségi médiában, amelyen az orosz elnök is látható:
Az elnök találkozott az orosz biztonsági szervek, a védelmi minisztérium, a vezérkar és az FSZB vezetőivel. Az egyeztetésen Valerij Geraszimov, az orosz hadsereg vezérkarának főnöke arról tájékoztatta, hogy megállították az ukrán előrenyomulást – számolt be róla a TASZSZ. (Hogy ez valóban így van-e, azt a jelenlegi helyzetben nehezen lehet független és hiteles forrásból megerősíteni.)
Frissítés: az orosz gáz tranzitja az ukrán gázszállító rendszeren jelenleg a megszokott módon működik – közölte az ExPro ukrán portál a rendszert üzemeltető vállalatra hivatkozva.
A nominálásokat megerősítették, a gáz fizikai áramlása továbbra is zajlik
– írta közleményében az üzemeltető.
Az orosz gáztranzit mennyisége augusztus 7-én mintegy 39,5 millió köbméter volt, 6,8 százalékkal kevesebb, mint egy nappal korábban (42,4 millió köbméter). Általában véve az orosz gáz tranzitja 2024-ben viszonylag stabil szinten maradt – napi 42-42,4 millió köbméter. 2024 első 7 hónapjában Ukrajna 9 milliárd köbméter orosz gázt szállított – írja az ExPro.
A háború fejleményeit szerdán is percről percre követjük ebben a cikkünkben.