Index Vakbarát Hírportál

Az adózók édenének számít Svájc, a gazdagok azonban menekülhetnek

2024. augusztus 13., kedd 06:13

A tehetősek profitálnak abból a gazdasági rendszerből, amely a klímaválságot okozta, ezért nagyobb mértékben kell hozzájárulniuk a következmények semlegesítéséért – ezzel az indoklással kezdeményezik a svájci szociáldemokrata fiatalok az öröklési illeték gyökeres emelését. A hagyományokkal összhangban népszavazás dönthet a kérdésről. Ha jóváhagyják a javaslatot, elköltözhetnek az országból a gazdagok.

A norvég Tord Kolstad ingatlanmogul két éve a vagyonadó emelése miatt költözött el hazájából Svájcba. A végzet azonban itt is utolérte. Svájcban heves vita folyik a szupergazdagok öröklési illetékéről. A javaslat szerint az 50 millió frankot, 21 milliárd forintot meghaladó vagyon esetében a hagyatéki illeték az örökség felét elvinné.

A változás nyilván nem egyik napról a másikra következne be, de már a felvetés is annak mérlegelésére késztette a milliomosokat és milliárdosokat, hogy bevezetése után érdemes-e Svájcban maradniuk – jelentette a Bloomberg.

A lehetőségek szűkülnek, mert több országban fontolóra vették a különböző adókedvezmények megszüntetését annak érdekében, hogy befoltozzák a költségvetési lyukakat és finanszírozhassák a közszolgáltatásokat.

A közvetlen demokrácia svájci rendszerében az öröklési illeték mértékéről is népszavazáson döntenek majd, előreláthatóan két év múlva.

Ennek ellenére már az ötlet is csorbát ejtett a gazdagok által rajongott, Európában a legalacsonyabb jövedelemadójáról nevezetes, üzletbarát ország hírnevén – kivált a banktitok megszűnése és a Credit Suisse összeomlása után.

A gazdagok tetemes összeggel gyarapítják a svájci államkasszát

Az öröklési illeték emelését Kolstad radikális kezdeményezésnek tartja, amely sok üzletembert hátrányosan érintene.

Nagyon boldog vagyok Svájcban, mégis át kell gondolnom maradásomat

– nyilatkozta abban az országban, amelynek alpesi üdülőhelyei, St. Moritz és Gstaad az ultragazdagok játszótereként ismertek.

Ő egyike annak a tucatnyi norvég milliomosnak, aki azután tette át székhelyét Svájcba, hogy hazája szocialista kormánya megduplázta a vagyonadó kulcsát a felső sávban.

Svájcban él jelenleg a világ 500 legtehetősebb dollármilliárdosa közül huszonkettő – a Bloomberg indexe szerint.

Nagyjából 2500 adófizető – a svájci adófizetők alig 0,1 százaléka – több mint 50 millió frankos vagyon felett rendelkezik.

Évente 5-7 milliárd frankkal, 2100-3000 milliárd forinttal gyarapítják a svájci államkasszát.

A változtatást a kormány ellenzi

Szövetségi szinten jelenleg nincs hagyatéki illeték, egyes kantonokban azonban van öröklési illeték, amely alól a házastársak és a gyermekek általában mentesülnek, vagy legfeljebb 3,5 százalékos illetéket fizetnek.

Magyarországon a NAV más kulcs szerint számolja ezt az illetéket.

A svájci szövetségi adó bevezetése élénk vitát váltott ki. A gazdagok az utóbbi időben rendre szerepelnek a helyi médiában, és kivétel nélkül bírálják a javaslatot – amit a svájci szociáldemokraták ifjúsági tagozata, a Juso kezdeményezett.

Máris több mint százezer aláírást gyűjtöttek össze, ami bőven elég ahhoz, hogy a drasztikusan megemelt örökösödési illetékről referendumon döntsenek.

„A leggazdagabb réteg profitál abból a gazdasági rendszerből, amely a klímaválságot okozta” – érvelt a Juso elnöke. Mirjam Hostetmann szerint ennek a körnek kellene állnia a következmények semlegesítésének a számláját, nem pedig a „társadalom egészének”. A kezdeményezést a svájci törvényhozás is megvitatja, és dönt sorsáról.

A változtatást a kormány ellenzi.

A javasolt adóemelés olyan mértékű, hogy megfizetéséhez a vállalkozások örököseinek akár el is kellene adnia a vagyont, ez pedig munkahelyeket veszélyeztet – figyelmeztettek a javaslat kritikusai.

A komoly vagyonnal rendelkező emberek soha nem fogják kifizetni a magas hagyatéki illetéket, inkább elköltöznek

– mondta a St. Gallen-i Egyetem professzora. Stefan Legge szerint az adó ráadásul kontraproduktív lehet, a jómódúak távozása miatti bevételkiesést ugyanis a megmaradt lakosság adóemelésével lehetne csak kompenzálni.

A PwC könyvvizsgáló felmérése szerint a cégtulajdonosok több mint fele fontolóra vette, hogy elköltözik Svájcból, ha átmegy az öröklési illeték emelésének javaslata.

(Borítókép: Falu Svájcban 2015 nyarán. Fotó: Frank Bienewald / Getty Images)

Rovatok