A spanyol rendőrség letartóztatta azt a férfit, aki egy szabályos kiviteli engedély birtokában szándékozott nem kevés pénzért egy festményt Olaszországban értékesíteni. Az állította: a kép Leonardo da Vinci alkotása.
A képhamisítás milliós üzlet – euróban, dollárban is.
Tavalyelőtt például az FBI foglalt le Orlandóban 25 képet, amelyeket egy kiállításon mutattak be, művészként pedig az 1988-ban elhunyt Jean-Michel Basquiat amerikai festőt nevezték meg. A képek kivétel nélkül utánzatok voltak. Ha eredetiek lettek volna, nagyjából százmillió dollárt érnének.
Az ügy pikantériája, hogy a kiállítást a tárlatnak helyet adó múzeum volt vezetője szervezte.
A Megasztár egykori döntőse szintén hamisítványokkal üzletelt. Fekete Dávid egyik károsultja számolt be arról, hogy az énekes Vaszary János Folignói Madonnájának másolatát kínálta adósságának rendezésére. Miután a terve nem vált be, Fekete arra kérte az illetőt: legalább segítsen a hamisítvány értékesítésében.
A lebukott műkincskereskedő állítólag már az első napon megtört a börtönben.
Tavalyelőtt egy egész festményhamisító bűnbanda került rendőrkézre Magyarországon. Ismert művészek alkotásait másolták és értékesítették.
Az általuk okozott kárt félmilliárd forintra becsülték.
Az ügyben szakértők és művészeti galériák is érintettek voltak.
Van egyébként egy egészen elképesztő történet is egy képhamisítóról: a kollaboránsként 1945-ben halálra ítélt holland festő, Han van Meegeren kapott egy utolsó esélyt a bíróságtól annak bizonyítására, hogy nem eredeti, 17. századi olajfestményeket játszott át a nácik kezére, hanem saját hamisítványaival verte át őket.
Hat héten át festett a törvényszéken, általában részegen, mert szerinte csak így szállta meg az ihlet. A Jézus az orvosok között című festménye láttán minden szakértő megdöbbent: van Meegeren bebizonyította, hogy ő a 20. század egyik legzseniálisabb hamisítója.
A Leonardo-történet ennél sokkal hétköznapibb.
Egy férfi Olaszországba indult a hóna alatt egy képpel, amelyről azt állította, hogy Gian Giacomo Trivulzio olasz arisztokrata és katonai parancsnok portréja, amit – ki más – Leonardo da Vinci festett.
Ilyen alkotással persze nem lehet csak úgy sétafikálni, így felmutatott egy szabályos kiviteli engedélyt is – egy apró szépséghibával: az engedély érvényessége lejárt.
A francia vámosok természetesen nem avatott műértők, azt azonban azonnal kiszúrták, hogy a kísérő okmány hatályát vesztette – írta a Guardian.
Haladéktalanul felvették a kapcsolatot a spanyol rendőrséggel, annál is inkább, mert az okmány 1,3 millió euróra taksálta a festmény értékét.
Spanyol nyomozók utaztak Franciaországba, és ők szállították vissza Madridba a képet, ahol a Prado múzeum szakértői vizsgálták meg tüzetesen.
Nem kapkodták el a munkát.
Hosszú hónapok elteltével tették közzé jelentésüket, amely „arra a következtetésre jutott, hogy a mű a 15. század végén és a 16. század elején festett milánói portrék másolata” – áll a spanyol rendőrség közleményében.
A festmény valószínűleg a 20. század elején készült, csalási szándékkal – állítják a szakértők, akik a kép értékét 1,3 millió helyett 3–5000 euróra becsülik.
Kategorikusan kizárták, hogy a festmény Leonardo vagy bármely más olasz művész alkotása.
Egy negyven év körüli spanyol férfit tartóztattak le végül Madridban – közölte az ügy kapcsán a rendőrségi szóvivő egyéb részletek nélkül. Azt azonban magyarázatul leszögezte, hogy a „kiviteli engedély nem garancia a mű eredetiségére”.
(Borítókép: Leonardo da Vinci. Fotó: D. Dagli Orti / Dea / Getty Images)