Sulyok Tamás köztársasági elnök Sopronban, a Páneurópai Piknik 35. évfordulóján tartott hétfői sajtótájékoztatón kijelentette, hogy szövetségesi és stratégiai szempontból is kiemelt Magyarország és Németország kapcsolata. Az államfő szerint bár több kérdésben nincs egyetértés a két ország kormánya között, Frank-Walter Steinmeierrel lehetősége nyílik áthidalni ezeket.
Kiemelt fontosságú Németország és Magyarország egymáshoz való viszonya szövetségesi és stratégiai szempontból is – mondta Sulyok Tamás magyar államfő hétfői sajtótájékoztatóján Sopronban, miután a Páneurópai Piknik 35. évfordulója alkalmából megbeszélést folytatott Frank-Walter Steinmeier német államfővel a városházán.
Magyarország köztársasági elnöke hangsúlyozta, hogy annak ellenére, hogy bizonyos kérdésekben véleménykülönbségek vannak a két ország kormányai között, „nekünk, államfőknek lehetőségünk van arra, hogy áthidaljuk ezeket”.
Biztos vagyok abban, hogy a kölcsönös tiszteleten alapuló megközelítéssel és őszinte párbeszéddel (...) kapcsolatainkat nemcsak megőrizhetjük, de még szorosabbra is fűzhetjük
– fogalmazott Sulyok Tamás, hozzátéve, hogy a Páneurópai Piknik évfordulója jó alkalom minderre, amely szerinte az európai történelem sorsfordító eseménye volt, „tulajdonképpen a német egyesítés trójai falova”.
Az államfő háláját és köszönetét fejezte a piknik szervezőinek, lebonyolítóinak és résztvevőinek – írja az MTI. Úgy fogalmazott, hogy az ő példájuk okán a két ország együttműködésében elsősorban az előremutató elemekre kell összpontosítani, azokra, amelyek összekötnek minket akár érték-, akár érdekalapon.
Sulyok Tamás hangsúlyozta, hogy Frank-Walter Steinmeierrel egyetértettek abban, hogy fontos politikai és gazdasági partnerként tekint egymásra a két ország, a legtöbb európai ügyben pedig egymás szövetségesei. „Közös célunk a baráti viszony megőrzése és a jó kapcsolatok erősítése” – mondta a köztársasági elnök.
Kitért arra, hogy a német vállalatok a legaktívabb magyarországi befektetői csoporttá váltak, az itt működő német cégek folyamatosan bővítik tevékenységüket. Az oktatás, a kutatás és az innováció területén kimagasló a két ország közötti intézményközi konföderáció, a kapcsolatok erősítésében pedig fontos összekötőként tekintenek mind a Magyarországon élő német nemzetiségű polgárokra, mind a Németországban élő magyarokra.
Az államfő kiemelte, hogy német nyelvterületen kívül Budapesten van az egyetlen német nyelvű egyetem és ha az alapképzés is elindul az Andrássy Egyetemen, akkor Európában egyedülálló módon a bölcsődétől a doktori fokozat megszerzéséig lehet majd Magyarországon német nyelven tanulni.
Sulyok Tamás hangoztatta azt is, hogy a magyarok a független nemzetállamok európai szövetségében hisznek, hozzátéve, hogy az Európáról alkotott különböző vélemények nem elválasztanak, hanem mindig összekötnek bennünket. Frank-Walter Steinmeier Sulyok Tamáshoz hasonlóan örömét fejezte ki, hogy a Páneurópai Piknik évfordulójára Sopronban emlékezhetnek meg. Kiemelte, hogy a város különleges módon képviseli a két nép közötti barátságot, az európai szolidaritás, a szabadság és az egység szimbóluma. Elmondta, hogy a kétoldalú kapcsolatok erősítése érdekében Sulyok Tamással az eszmecserét októberben Krakkóban folytatják, emellett a magyar köztársasági elnököt meghívta Berlinbe is.