Rövid idő alatt fényes karriert futott be az orosz elnök néhai unokatestvérének lánya, aki most a védelmi tárca egyik vezetője. Azon kevés bizalmasok közé tartozik, akik közvetlenül tárgyalhatnak Vlagyimir Putyinnal.
Anna Civilevát – aki június óta az orosz védelmi miniszter első helyettese – a minap elnöki rendelettel léptették elő még befolyásosabb államtitkárrá.
A védelmi tárca – ahogy nevezik – „feltörekvő csillaga” korábban azzal dicsekedett: megmentett egy csőd szélén bukdácsoló szénipari vállalatot azzal, hogy jégpályát épített a környékén, és ezzel feldobta a hangulatot. Civileva épp csak azt hallgatta el, hogy rokona, a sportért úgy általában rajongó Putyin elnöknek az egyik szíve csücske pont a jégkorong.
Az 52 éves nő az első hozzátartozó, aki nyilvánosan kapott állami tisztséget az orosz vezetőtől – emlékeztetett a Bloomberg. Hatalmát és politikai szerepét nagyobbra tartják feletteseinél, ráadásul közvetlen hozzáférése van az elnökhöz, akivel személyes megbeszéléseket folytat.
Miután Putyin egyre inkább elszigetelte magát, egy ilyen kapcsolat még értékesebb.
Ukrajna betörése Oroszországba megalázta a Kremlt. A második viliágháború óta nem volt arra példa, hogy idegenek orosz területeket foglaljanak el. Putyin legközelebbi híveit bízta meg az ukránok kiűzésének felügyeletével – köztük volt személyes testőrét, Alekszej Djumint, aki kormányzói tisztségig vitte, és Putyin egyik potenciális utódjaként emlegették.
Az elnök régi szövetségesét, Szergej Sojgu védelmi minisztert májusban váltotta le, a helyére pedig a Putyin iránt elkötelezett technokrata, Andrej Belouszov került.
Az elnök az előléptetéssel unokahúga hatalmát is kiterjesztette. Anna Civileva korábban a katonák szociális ellátását felügyelte, most a minisztérium és a Duma összekötője, egyben pedig a védelmi tárca bürokratikus gépezetének vezetője.
Felemelkedését részben annak köszönheti, hogy teljesítményével lenyűgözte az elnököt azok után, hogy tavaly kinevezték egy új állami alap élére, amelyet a háborúban részt vevő orosz katonák megsegítésére hoztak létre.
Putyin azért futtatja, mert hatékonynak tartja
– állítja Jevgenyij Mincsenko politológus, a Kreml jó ismerője.
Az Oroszországban közben betiltott Projekt Media tavalyelőtt térképezte fel a rokoni szálakat.
A 71 éves Vlagyimir Putyin a nyilvánosság előtt nem beszél családjáról. Még két, felnőtt lánya életét is rejtély övezi, bár időnként felbukkannak a médiában. A többi hozzátartozónak nincs különösebb megélhetési gondja: általában vezető beosztást kapnak állami vállalatokban, vagy részesedést magáncégekben. A nyilvánosságot ők is kerülik.
A kivétel épp Anna Civileva, aki 2000-ben, amikor Putyin elnök lett, pszichiáterként dolgozott egy elszegényedett közép-oroszországi városban. A férjével 2012-ben többségi részesedést szerzett a Kolmar nevű, közepes méretű szénbányában, amit a hokistadionnal futtatott fel. A kormány ugyanis rubelmilliárdokat fektetett a térségbe, ami után a még mindig családi tulajdonba tartozó bányavállalat még két létesítményt nyitott.
A Haza védelmezői elnevezésű alap tavaly 2,4 milliárd rubelből, 9,3 milliárd forintból gazdálkodott, Mihail Misusztyin miniszterelnök azonban – nyilván Civilevára való tekintettel – ígéretet tett, hogy megsokszorozza, és 18 milliárd rubelre növeli az állami támogatást. A projekt a Kreml fontos eszköze a katonai veszteségek enyhítésének. A nyugati becslések szerint az invázió kezdete óta akár a félmilliót is elérheti a fronton elesett vagy megsebesült orosz katonák száma.
Civileva elszántan küzdött a védelmi minisztérium ellen, hogy kiterjessze az alap hatáskörét az Ukrajnában harcoló valamennyi katonára, mert az korábban csak a hazatértekre és az elesettek családtagjaira korlátozódott.
Állhatatossága nem kerülte el az elnök figyelmét. Ráadásul politikai súlyát közszereplései is alátámasztják, így most Anna Civileva, az elnök unokahúga a védelmi miniszter első helyettese.
Szép jövő áll előtte
– mondta róla Mincsenko.
(Borítókép: Anna Civileva Moszkvában 2024. június 1-jén. Fotó: Alekszandr Kazakov / Pool / AFP)