A frissen kinevezett japán miniszterelnök, Isiba Sigeru úgy gondolta, hogy egy előrehozott választással megszilárdítja hatalmát és nekikezdhet a szigetország valódi vezetésének, a választók azonban nem így döntöttek. Hiába a hatalmas ígéretek az infláció letörésére és az életszínvonal javítására, Isiba kormánya nem szerzett parlamenti többséget, így még az is kérdés, hogy koalíciós kormányt tud-e alakítani.
A japán választók a vasárnapi parlamenti választásokon éles üzenetet küldtek az ország régóta kormányzó pártjának, ami a világ negyedik legnagyobb gazdaságát a politikai bizonytalanság ritka időszakába taszította. A japán Liberális Demokrata Párt (LDP), amely 1955 óta szinte folyamatosan kormányozza az országot, 15 év után először veszítette el parlamenti többségét a nagy hatalmú alsóházban. A lakosság dühe és a kormánnyal szembeni bizalmatlansága egyre nőtt az emelkedő megélhetési költségek, az infláció és az LDP központjában zajló hatalmas politikai finanszírozási botrány miatt, és a választók az urnáknál adtak hangot elégedetlenségüknek – számolt be a CNN.
Az LDP és koalíciós partnere, a Kómeitó a 465 képviselőházi helyből mindössze 215-öt szerzett meg, ami az NHK közszolgálati televízió tudósítása szerint nem – és matematikailag sem – éri el a többséghez szükséges 233 mandátumot. Az eredmény súlyos csapást jelent a frissen kinevezett miniszterelnök, Isiba Sigeru számára, akinek az alig egy hónapja történt hivatalba lépése után tett kockáztatása, hogy előrehozott választásokat írjon ki pozíciója megerősítése érdekében, drámai módon visszafelé sült el.
Isiba szerint a választók „súlyos ítéletet” hoztak pártja számára
– jelentette az NHK. A japán alsóházi választások általában előre eldöntött ügyek, mivel a konzervatív LDP uralja az ország második világháború utáni politikai életét. Így most egyelőre nem világos, hogy ki fogja kormányozni Japánt, mivel Isiba, a korábbi védelmi miniszter és politikai veterán nehezen tud kormányt alakítani.
A választások előtt az LDP-nek és kisebbik koalíciós partnerének, a Kómeitónak stabil többsége volt, 279 mandátummal, míg az LDP-nek egyedül 247 mandátum jutott. Vasárnap az eddig kormányzó párt mindössze 191 mandátumot szerzett, ami a legrosszabb eredmény 2009 óta, amikor a párt a legnagyobb vereségét szenvedte el, és kénytelen volt átadni az irányítást egy ellenzéki pártnak.
A hatalom megtartása érdekében az LDP megpróbálhat más pártokat is bevonni a koalícióba, vagy kisebbségi kormányt alakíthat, de mindkét lehetőség veszélybe sodorja Isiba miniszterelnöki pozícióját.
A fő ellenzéki Alkotmányos Demokrata Párt (CDPJ) 148 mandátumot szerzett, ami jelentős növekedés a korábbi 98-hoz képest. Noda Josihiko, a CDPJ vezetője vasárnapi sajtótájékoztatóján kijelentette, „célunk az volt, hogy megtörjük a kormánypárt többségét, és ezt elértük, ami nagyszerű eredmény”.
A választások előtt az LDP-nek csökkenő népszerűségi mutatókkal és az ország évtizedek óta egyik legnagyobb politikai botránya miatti elégedetlenséggel kellett szembenéznie. A családok és a háztartások egyre nagyobb pénzügyi terhekkel szembesülnek, amelyeket a gyenge jen, a lassú gazdaság és a magas infláció tovább súlyosbított.
A finanszírozási botrányban több millió dollárnyi, nem dokumentált politikai pénzeszközt vontak be, a párt egyes frakcióit azzal vádolták, hogy az adománygyűjtésből származó bevételekből kenőpénzként fizettek törvényhozóknak, vagy nem vallották be megfelelően jövedelmüket.
Kisida Fumio volt miniszterelnök több miniszter leváltásával és az LDP-frakciók, azaz a párton belüli koalíciók feloszlatásával próbálta megfékezni a károkat. De lemondásra szólították fel, és augusztusban bejelentette, hogy nem indul a második ciklusra.
Isiba állítólag azt mondta, hogy hivatalosan nem fogja támogatni a botrányba keveredett párttörvényhozókat, de mégis megengedték nekik, hogy függetlenként induljanak. A kormányfő az LDP elnökévé válása óta több álláspontját is visszavonta. A Kyodonews szerint támogatta azt a jogszabályt, amely lehetővé tenné, hogy a házas nők megtarthassák leánykori nevüket, de később azt mondta, hogy ez „további megbeszéléseket” igényel.
Védelmi miniszterként Isiba határozottan kiállt az elrettentés mint biztonsági kérdés mellett. A választások előtt javasolta a NATO biztonsági blokk ázsiai változatának létrehozását, de ezt az ötletet a jelek szerint elvetette, miután az Egyesült Államok is elutasította. Isiba a Reuters szerint pénzügyi segítséget ígért az alacsony jövedelmű háztartásoknak, magasabb minimálbért és a régió újraélesztését is egyben.
„Teljes leszámolást” ígért Japán magas inflációs rátáival szemben, és fogadkozott, hogy „a reálbérek növekedését” is el fogja érni.
A japán választások alig több mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt zajlottak, Isiba pedig prioritásként kezeli Japán és az Egyesült Államok kapcsolatainak erősítését, és mélyebb kapcsolatokra törekszik a szövetségesekkel az ázsiai biztonsági kihívások – köztük az egyre magabiztosabb Kína és a harcias Észak-Korea – növekedése közepette.
A Japánnal való partnerség régóta központi szerepet játszik az Egyesült Államok ázsiai-csendes-óceáni térségbeli stratégiájában, és Isiba elődje, Kisida idén bővítette Japán védelmi együttműködését legfontosabb szövetségesével. A jelenlegi miniszterelnök kiegyensúlyozottabb kapcsolatra szólított fel, beleértve a Japánban lévő amerikai katonai bázisok nagyobb felügyeletét is – írja a Reuters.
Egy olyan politikai kultúrában, amely a konformizmust díjazza, Isiba régóta a kivételek közé tartozik, aki hajlandó kritizálni és szembemenni saját pártjával. Ez a hajlandósága, hogy nyíltan beszéljen, erős ellenségeket szerzett neki az LDP-n belül, de megkedvelte őt a nyilvánosság és pártjának maradéka.
Most kezdődik a hatalomért folytatott versengés, amelyben minden párt szövetségre törekszik, hogy elegendő mandátumot szerezzen a kormányalakításhoz. Isiba és az LDP politikai jövője bizonytalan, és a világ egyik legfontosabb gazdasága a jövő nyári felsőházi választásokig instabil időszak elé néz.
Lemondott Japánban a hosszú ideje kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) választásokért felelős tisztviselője, miután a párt a vasárnapi előrehozott választásokon elvesztette abszolút többségét a parlamentben. Koidzumi Sindzsiró maga jelentette be döntését a japán médiának hétfőn. Hozzátette, hogy a miniszterelnök elfogadta lemondását.