Az év elején elítélt és hónapokat magyarországi börtönben töltő olasz EP-képviselő kritizálta a magyar kormányfőt, valamint a Fidesz képviselőinek azon törekvéseit, hogy visszaküldjék a börtönbe Ilaria Salist, akit a 2023-as antifa támadásokkal vádoltak.
Ilaria Salis a The Guardian-nek adott interjút, amely felidézi az olasz EP-képviselő akcióját, amikor a baloldali frakciójának tagjaival együtt a Bella ciao című dalt énekelték Orbán Viktor Európai Parlamentben elmondott beszéde után.
Májusig előzetes letartóztatásban volt Magyarországon EP-képviselővé választásáig, mert 2023 februárjában testi sértés vádjával vették őrizetbe az antifák által elkövetett támadások miatt. Szabadon engedése után júniusban visszatért Olaszországba, majd június 9-én beválasztották az Európai Parlamentbe.
Az ott elmondott beszéde után a Fidesz képviselői közölték, a magyar kormány hivatalosan is kérte Ilaria Salis mentelmi jogának felfüggesztését, hogy letöltse jogerős magyarországi börtönbüntetését.
Számítottam rá
− mondta az olasz képviselő a The Guardiannek adott interjújában. „Nyilvánvaló volt, hogy mindent megtesznek azért, hogy visszaküldjenek a börtönbe. A tét a hitelességük, és az én európai parlamenti képviselővé választásom minden bizonnyal váratlanul érte és zavarba hozta őket.”
Nem emésztették meg a tényt, hogy megválasztottak. Nem emésztették meg azt a tényt, hogy 178 ezer szavazatot kaptam. Nem emésztették meg azt a tényt, hogy legalábbis eddig az antifasizmus és az emberi jogok győzedelmeskedtek
− közölte Ilaria Salis, akinek az ügye Olaszországban nagy felháborodást váltott ki, miután az év elején Magyarországon hallgatták meg testi sértés kísérletének vádjával, melyeket az EP-képviselő tagadott.
A képviselőnőt csaknem egy évig tartották fogva első bírósági meghallgatása előtt, ügyvédjének írt levelében azzal vádolta a magyar igazságszolgáltatást, hogy a börtönben patkányok között tartották fogva, napokig nem mosakodhatott és nem kapott orvosi ellátást. Olasz baloldali EP-jelöltként szerzett mandátumot júniusban, ekkor helyezték házi őrizetbe a tárgyalás kezdetén.
Az én ügyem nem csak bírósági ügy
− közölte az EP-képviselő. „Ez egy politikai ügy. Orbán veszít a támogatottságából, Európában és Magyarországon egyaránt.” Ilaria Salis állítása szerint arra használja a magyar kormányfő a helyzetét, hogy folytassa propagandáját az országban.
A politikus letartóztatását követően számos halálos fenyegetést kapott szélsőjobboldali csoportoktól. 2023 februárjában a kitörés napján tartott emléktúrán neonáci csoportok Salis halálát ábrázoló képet helyeztek ki. Emiatt a képviselő már úgy nyilatkozott, hogy a fenyegetés már normává változott a közösségi médiában. A Patrióták Európáért frakció bejegyzése háborította fel, melyben azt olvasta, hogy utoléri az igazságszolgáltatás.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Matteo Salvini szoros kapcsolatban áll Orbán Viktorral, ezért Ilaria Salis megjegyzései kínosak lehetnek számukra. Ennek ellenére az EP-képviselő „csak remélni tudja, hogy az olasz kormány támogatja mint állampolgárát, és megvédi a jogállamiságot”. Hozzátette, hogy
nem akarok kibújni a per alól. Csak tisztességes tárgyalást akarok. Magyarországon nincsenek ilyen feltételek. Orbán Viktor már elítélt, bűnösként beszél rólam, holott még nem született ítélet, arról nem is beszélve, hogy Magyarországon 24 év börtönbüntetés vár rám egy olyan országban, ahol számos emberi jogi jogsértés van folyamatban.
A politikus az olasz kormánnyal kapcsolatban azt mondta: „Én és az olasz kormány soha nem leszünk barátok, mivel az elképzeléseink szöges ellentétben állnak egymással. Én csak annyit kérek, hogy előítéletek nélkül és tisztességesen bánjanak velem, mint bármelyik olasz állampolgárral.”
A magyar EP-képviselők Roberta Metsolának, az Európai Parlament elnökének is elküldték Ilaris Salis mentelmi jogának visszavonásáról szóló kérelmüket, mely az illetékes bizottság elé került. A végszavazásig tartó vizsgálat viszont akár négy hónapig is eltarthat.
„Csak remélem, hogy kollégáim (...) annak tudatában, hogy a tét a jogállamiság, az Európai Unió hitelessége és azok az értékek, amelyekért az Európai Uniót alapították, az antifasizmus értékei” − mondta Salis. „Ami engem illet, nincs más hátra, mint folytatni a harcot” − zárta gondolatait a képviselő.
Nagy János Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető államtitkár korábban a közösségi médiában írt bejegyzésében fogalmazta meg véleményét a Salis-ügyről. Facebookon közzétett írásában felidézte a 2023 februárjában történt eseményeket, amikor egy csoport támadt emberekre Budapest utcáin.
Nagy János így fogalmazott az esetről: „Öt kegyetlen, nyers, erőszakos támadást hajtott végre egy külföldiekből, német és olasz állampolgárokból álló csoport látszólag véletlenszerűen kiválasztott emberek ellen. A támadásokat teleszkópos botokkal, gumikalapácsokkal követték el, az áldozatokat ütlegelték, paprikaspray-vel fújták le.”
Az áldozatok súlyos sérüléseket szenvedtek, köztük „zúzódásokat, ujjtörést, singcsonttörést, agyrázkódást, valamint szemüreg- és arcüregtörést” − részletezte az államtitkár. A magyar hatóságok a nyomozást követően egy nemzetközi antifa csoportot feltételeztek a támadások mögött. Az elkövetőket gyorsan elfogták, majd bíróság elé állították őket. A gyanúsítottak között volt Ilaria Salis is, akit júniusban EP-képviselővé választottak.
„Egy dolog biztos: Magyarország tiszteletben tartja a nemzetközi jogot, de ez nem ok arra, hogy ne lépjen fel a magyar állampolgárokat fenyegető és bántalmazó személyekkel szemben. Legyenek azok bármilyen szélsőbaloldali hálózatba szervezve” − zárta gondolatmenetét a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető államtitkár.