Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az amerikai választásoktól függ Vlagyimir Putyin tárgyalási hajlandósága, legalábbis ezt mondta az elmúlt héten újságírói kérdésre Kijevben.
Kamala Harris a megválasztása esetén várhatóan nagyrészt a Biden-kormány politikáját fogja folytatni, amely néhány súrlódási pont ellenére támogatta Ukrajnát.
Drasztikusan más álláspontot képviselve Donald Trump azt sugallta, hogy véget vet a Kijev háborús erőfeszítéseihez nyújtott támogatásnak, és azt állította, hogy „egy nap alatt” le tudná rendezni a háborút.
Az amerikai politika válaszúthoz érkezett, de ez nem feltétlenül jelent fordulópontot a béketárgyalásokban, mondják elemzők, mivel semmi sem utal arra, hogy Oroszország készen állna tárgyalóasztalhoz ülni, függetlenül attól, hogy ki kerül a Fehér Házba – írja a CNN.
Hogy [Trump – a szerk.] mit gondol, mit tehet, milyen befolyása van, az egyelőre nem világos, de nem hiszem, hogy ez egy gyors folyamat. Putyin bármelyik lehetséges elnök esetében ki akarja majd használni azt, amit politikai nézeteltérésekben lát az Egyesült Államokban, valamint amit »a nyugati egység repedéseinek« vél
– mondta Thomas Graham, az orosz külpolitika szakértője és a Council on Foreign Relations munkatársa.
Véleménye szerint ezek a repedések többek között az amerikai segélyek csökkentésével és a NATO-ban betöltött kisebb szerepvállalással vagy a megosztott amerikai kongresszus formájában jelentkezhetnek. Az európai szövetségesekre nehezedő pénzügyi nyomás is szerepet játszik, valamint a NATO-n belüli szakadások az oroszbarát vezetőkkel olyan tagállamokban, mint Magyarország és Szlovákia.
Nyugati egység hiányában, annak egyértelmű demonstrálása nélkül, hogy a Nyugat és Ukrajna közös elképzeléssel rendelkezik arról, hogy mit akarnak elérni... Putyinnak nincs oka arra, hogy átgondolja, mit tesz jelenleg Ukrajnában
– tette hozzá Graham.
A háború kiterjedése is túl nagy ahhoz, hogy Moszkva és Kijev között egyszerű tárgyalásokra kerüljön sor, mondják a szakértők. Szerintük sokkal szélesebb körű konfliktusról van szó Oroszország és a Nyugat között. De még ha az amerikai politika a jelenlegi irányvonalon halad is tovább, Kijev nyugati szövetségesei nem hajlandóak olyan mértékű erőforrásokat küldeni, amelyek a jelentős harctéri előnyök eléréséhez szükségesek lennének.
Megsebesült egy vasúti dolgozó Ukrajnában, amikor orosz hadsereg célba vett egy vasútállomást a Dnyipropetrovszki területen – írja az Ukrajinszka Pravda.
A Dnyipropetrovszki területen egy vasútállomás ellenséges tüzérségi támadása következtében megsebesült egy vasúti dolgozó, megrongálódott az állomás ablaküvegezése és a műszaki helyiségek tetőszerkezete
– közölte az Ukrajinszka Zaliznicja (Ukrjzaliznicja) nemzeti vasúttársaság. Tájékoztatójuk szerint az áldozatot a támadás után ellátták, élete nincs veszélyben.
Az Ukrzaliznicja arról is beszámolt, hogy a vasúti infrastruktúra részleges károsodása miatt az elővárosi vonat 40 percet késett. A vonat jelenleg menetrend szerint közlekedik. A támadás következményeit megszüntették.