Egy vietnámi bíróság megerősítette a 67 éves nőre áprilisban kiszabott legsúlyosabb ítéletet, ugyanakkor kimondta, hogy a verdikt életfogytiglanra váltható, ha Truong My Lan visszafizeti az elcsalt tétel legalább háromnegyedét.
Az összeg nem kevés: csaknem 11 milliárd dollárt, napi árfolyamon több mint 4300 milliárd forintot kellene visszautalnia a vietnámi államkincstárba ahhoz, hogy életben maradjon – jelentette az AP hírügynökség.
A vádirat szerint az ingatlanmogul 304 trillió vietnámi dongot, az ország tavalyelőtti GDP-jének csaknem három százalékát sikkasztotta el. Ezzel az ő nevéhez kötődik az ország történetének legnagyobb pénzügyi csalása.
Az ügyész halálbüntetés kiszabását kezdeményezte, amit a bíróság áprilisban jóvá is hagyott. Az ítélet a maga nemében egyedülálló, ugyanis fehérgalléros bűncselekményért Vietnámban nőt még nem ítéltek halálra.
Egyesek már akkor tudni vélték: a bíróság ezzel kívánta ösztönözni Lant, hogy a kár nagy részét megtérítse.
A legsúlyosabb ítélet nem megy ritkaságszámba. Korábban is kimondtak ilyet, de általában nagybani drogkerekedőket vagy gyilkosokat sújtottak halálbüntetéssel.
Az eltelt évtizedben több mint kétezer halálbüntetést hajtottak végre Vietnámban.
A csalás mértéke egyrészt sokkolta az országot, másrészt megingatta a befektetői bizalmat. Vajon más bankok és vállalkozások is hibáztak? – tették fel a kérdést az elemzők.
A szinte felfoghatatlan értékű machináció nem tett jót Vietnám gazdasági megítélésének, ezáltal kilátásainak sem. A befektetők abban az időszakban váltak idegessé, amikor Vietnám épp a szomszédos Kínából próbálta meg átcsábítani a külföldi vállalkozások ellátási láncait.
Truong My Lan a Van Thinh Phat ingatlancég elnökeként törvénytelen módon irányított egy saigoni bankot. 2012 és 2022 között 2500 hitelt engedélyezett, ezek pedig tetemes, dollárban is több tíz milliárdos veszteségbe sodorták a pénzintézetet.
A nőt emiatt ítélték halálra, de ügyvédjei fellebbeztek.
Ho Si Minh-város felsőbb bírósága elutasította a beadványt, de tudatta: a halálbüntetés életfogytiglanra változtatható, ha az elítélt megtéríti a károk legkevesebb 75 százalékát.
Lan jogi képviselői azzal érvelnek, hogy ügyfelük kompenzálta a veszteségeket. A bíróság ezt azzal utasította el, hogy különböző jogi problémák merültek fel a lefoglalt ingatlanok egy részével kapcsolatban, másrészt az ügyészség képtelen volt felbecsülni értéküket.
Az ügyvédek enyhítő körülményekre is hivatkoztak, nevezetesen arra, hogy a vádlott elismerte bűnösségét, megbánást tanúsított, és a kár egy részét törlesztette.
A sorozatos jogsértések hátrányosan befolyásolták a bank működését, zavart okoztak a közrendben, és aláásták a bizalmat – érvelt ezzel szemben a bíróság.
A vietnámi törvények szerint a halálbüntetést nem hajtják végre azonnal, ráadásul a vádlott újabb felülvizsgálathoz folyamodhat, vagy elnöki kegyelmet kérhet.
Lan letartóztatása a legnagyobb horderejű akció a korrupcióellenes műveletekben, amelyek az eltelt két évben fokozódtak. A nő és családja 1992-ben alapította cégét, azok után, hogy Vietnám a gazdasági fejlődésben a piacorientált megközelítést választotta.
A Van Thing Phat az egyik leggazdagabb ingatlancéggé nőtte ki magát: luxus lakóépületek, irodák, szállodák és bevásárlóközpontok voltak a tulajdonában. Ezzel az ország pénzügyi szektorának kulcsszereplője lett.
Lan szervezte meg a saigoni bank egyesülését két másik hitelezővel, szerepét pedig arra használta fel, hogy „szellemcégeket” finanszírozott hitelekkel.
A kölcsön nála landolt, ő pedig állami tisztviselőket vesztegetett meg, hogy elfedjék a nyomokat.
A nőt egyébként két hónapja egy másik perben életfogytiglanra ítélték, miután bebizonyosodott, hogy 36 ezer hiszékeny befektetőtől 1,2 milliárd dollár értékű dongot gyűjtött be illegális kötvények kibocsátásával.
(Borítókép: Truong My Lan 2024. november 26-án. Fotó: Str / AFP)