Két orosz Tu–95-ös stratégiai bombázó repülőgép járőrrepüléseket hajtott végre a Bering- és Csukcs-tenger semleges vizei felett, jelentette szerdán a The Guardian az orosz Interfax hírügynökség nyomán. Utóbbi az orosz védelmi minisztériumra hivatkozva hozta le a hírt.
Oroszország az ukrajnai háború kezdete óta megsokszorozta az ilyen jellegű repüléseket, valamint más hadgyakorlatok gyakoriságát, hogy a határain túl is demonstrálja az erejét.
A repüléseket a nemzetközi szabályokkal szigorúan összhangban hajtották végre, közölte a tárca.
A NATO átvette a felelősséget az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segélyek koordinálásáért a NATO Biztonsági Segítségnyújtás és Kiképzés Ukrajnának (Security Assistance and Training for Ukraine, NSATU) központon keresztül – jelentette forrásaira hivatkozva a Reuters december 17-én.
A központ, amely a németországi Wiesbadenben, egy amerikai katonai bázison található, a beszámoló szerint már „teljes mértékben működőképes”. A váltás a NATO nagyobb szerepét jelzi Ukrajna orosz támadásokkal szembeni védelmének támogatásában.
A szövetség 2024. júliusi washingtoni csúcstalálkozóját követően létrehozott szervezet célja a kiképzési programok és a fegyverek Ukrajnába történő szállításának „észszerűsítése”.
A kezdeményezés mintegy 700 fős személyzetet foglalkoztat, köztük a NATO SHAPE belgiumi székhelyén, valamint lengyelországi és romániai logisztikai központokban állomásozó katonákat. A diplomáciai források megjegyezték, hogy a NATO-ra való hatáskör-átruházásnak korlátozott hatása lehet, mivel az Egyesült Államok a megválasztott elnök, Donald Trump alatt még mindig csökkentheti az Ukrajnának nyújtott segélyeket.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!