A brit kormány jóváhagyta, hogy egy cseh milliárdos vásárolja meg a királyi postát, a Royal Mailt – változatlan működési feltételek mellett. Állami tulajdonban marad az úgynevezett aranyrészvény, amellyel a Downing Street bármikor beavatkozhat a szolgáltató üzemeltetésébe.
A Daniel Křetínský tulajdonában álló EP Group engedélyt kapott a Royal Mail anyavállalatának megvásárlására azok után, hogy „jogilag kötelező érvényű” kötelezettségvállalással szavatolja a változatlan szolgáltatást – jelentette a BBC.
A vételár 3,6 milliárd font, napi árfolyamon átszámítva csaknem 1800 milliárd forint. Ez az összeg azonban az anyacég rendezendő adósságaival együtt már 5,3 milliárd fontra rúg.
Az új tulajdonos vállalta, hogy a leveleket hétfő és szombat között heti hat napon, a csomagokat pedig hétfő és péntek között, azaz heti öt napon kézbesíti.
A Royal Mail tavalyelőtt került szorult helyzetbe, amelyből az egyetlen kiút a tömeges létszámleépítés volt, és ezrével bocsátották el az alkalmazottakat.
A vevő arra kötelezte magát, hogy tulajdonosi viszonya fennálltáig eleget tesz a szolgáltatási elvárásoknak.
Amíg élek
– erősítette meg maga Křetínský az év elején adott interjújában.
Az egyetemes szolgáltatási kötelezettséget egyébként a szabályozó hatóság a Royal Mail szeptemberben tett javaslatára felülvizsgálja. Nem kizárt, hogy a sima küldeményeket csak minden második hétköznap fogják kézbesíteni, ami önmagában évi 300 millió fontos megtakarítást eredményezne.
Az ezzel kapcsolatos végső döntés jövőre esedékes, és szintén a jövő év elején várható a tulajdonosváltás is, amikor az EP Group veszi át a Royal Mailt birtokló International Distribution Services, az IDS nevű vállalatot.
A végső szót a részvényesek mondják ki, a kereskedelmi miniszter szerint azonban a kormány által jóváhagyott megállapodás szavatolja, hogy a felvásárlás jó az Egyesült Királyságnak, a Royal Mail alkalmazottainak és az ügyfeleknek egyaránt.
Az EP Group „küldetése, hogy a Royal Mailt sikeres, modern postai szolgáltatóvá tegye, amely magas színvonalú szolgáltatásokkal és termékekkel látja el ügyfeleit” – ígérte Křetínský.
A vevő által elfogadott feltételek között szerepel a királyi posta, a Royal Mail márkanevének megőrzése az elkövetkező öt évben.
Ez alatt az idő alatt a székhely és az adózási helyszín az Egyesült Királyságban marad.
Az új tulajdonos elvi megállapodást kötött a szakszervezettel, Ezzel összhangban az alkalmazottak 10 százalékos részesedést kapnak Křetínský osztalékából, képviselőik pedig havonta egyeztetnek a Royal Mail igazgatóival.
A „részletes megállapodás” és a küszöbönálló üzlet szavatolhatja a királyi posta jövőjét – jelentette ki Dave Ward, az ágazat szakszervezetének főtitkára.
Az IDS tulajdonában áll egyébként a Magyarországon is elérhető csomagküldő szolgáltató, a GLS, amely tavaly 300 millió fontos bevételt generált. Ez részben ellensúlyozta a Royal Mail hatalmas veszteségeit, sőt – a GLS jóvoltából – az IDS még némi nyereségre is szert tett.
Křetínský egy páneurópai logisztikai hálózat kiépítését tervezi a GLS know-how-jának alkalmazásával, ami azt is lehetővé tenné, hogy a Royal Mail visszaszerezze korábbi részesedését a profitáló csomagküldő üzletágban.
Daniel Křetínský nettó vagyonát hatmilliárd fontra becsüli a Sunday Times.
A cseh üzletember tulajdonában van a West Ham fociklub 27 százaléka és a Sainsbury’s, a második legnagyobb brit szupermarketlánc 10 százaléka. Cégei orosz gázt szállítanak Európába – igaz, immár csökkentett mennyiségben.
A Royal Mail létfontosságú nemzeti infrastrukturális intézménynek számít az Egyesült Királyságban, Křetínský átvilágítása során azonban nem látták annak akadályát, hogy az ő kezébe kerüljön az egy évtizede magánosított – és azóta veszteségekkel küszködő – szolgáltató.
(Borítókép: Shutterstock)