Valószínűleg Donald Trump második ciklusában megfigyeléseket, pereket és jogi fenyegetéseket fognak alkalmazni a hírügynökségek ellen. Az új kormányzat kemény leszámolásra készül.
Donald Trump első hivatali idejének rendkívül viharos utolsó napjaiban a BuzzFeed News dühös levelet kapott a távozó kormánytól. A 2020. december 1-jén kiadott idézést akkor kézbesítették, amikor Trump a Joe Bidennel szemben elvesztett elnökválasztás eredményét akarta érvényteleníteni.
Ahogy a BuzzFeed akkoriban beszámolt róla, „a Bevándorlási és Vámhivatal (ICE) nyomozói a héten idézést adtak ki, amelyben forrásaink kiadását követelték – ez egy rendkívüli kísérlet a kormány részéről, hogy beavatkozzon egy, az alkotmány első kiegészítésének védelme alatt működő hírszolgáltató munkájába. A lépést az ügynökség korábbi vezetője »kínosnak« nevezte” – írja a Rolling Stone.
A ICE agresszív levele így szólt:
Ha nem tesz eleget ennek az idézésnek, akkor Önt az Egyesült Államok kerületi bírósága előtt indítandó eljárásnak teszi ki, valamint egyéb szankciókkal sújtható. Felkérjük, hogy határozatlan ideig ne hozza nyilvánosságra ennek az idézésnek a létezését. Bármilyen ilyen közzététel akadályozza ezt a vizsgálatot, és ezáltal akadályozza a szövetségi törvények végrehajtását.
Számos megfigyelő – köztük olyanok is, amelyek a Trump-kormányzatban szolgáltak, és már akkoriban ismerték a dokumentumot – szerint az idézés nem érte meg a papír árát, amelyre nyomtatták. Szerintük ez egy dühkitörés volt, nem pedig valódi jogi fenyegetés. Trump és tisztviselői kevesebb mint két hónap múlva már nem voltak a helyükön. A szövetségi kormányzaton belül nem volt sok akarat, még kevésbé idő arra, hogy beváltsa ezt a fenyegetést egy oknyomozó riporterrel, a forrásaival és a kiadványával szemben.
Miután legyőzte Kamala Harris alelnököt a 2024-es választásokon, Trumpnak és csapatának még négy éve van arra, hogy megpróbálja célba venni a kiszivárogtatókat, informátorokat és a médiában lévő ellenfeleit – különösen, ha az ügyek olyan információkat érintenek, amelyek titkosítottak. Úgy tűnik, az új adminisztrációnak szándékában áll kihasználni a lehetőséget.
Az ügyet ismerő források közül kettő kifejezetten az említett idézésre hivatkozott mintaként. Szerintük Trump szövetségesei várhatóan a második ciklus alatt még többször fognak ilyen dokumentumokat kiadni – és ezúttal nem napok, hanem évek lesznek előttük.
Ez csupán egy aspektusa a kiterjedt terveknek, hogy Trump január végi beiktatása után ismét lecsapjanak, és megfélemlítsék Trump sajtóban dolgozó ellenfeleit. Valószínűleg több per következik majd.
Ez brutális lesz. Megtanultuk a leckét az első ciklusból. És az egyik lecke az, hogy még agresszívebbnek kell lennünk
– mondta a lapnak egy konzervatív ügyvéd, aki egyes terveket és elképzeléseket már megvitatott Trumppal és belső körével.
Trump elitjének nagy része többek között azért szeretne bekeményíteni, mert jó okkal számítanak arra, hogy az elnök jövő hónapban esedékes beiktatását követően kiszivárogtatások özöne fog érkezni a médiához. Mivel Trump számos ellentmondásos vagy botrányokkal terhelt személyiséget kíván kinevezni az amerikai kormányzat legmagasabb szintjeire – köztük Pete Hegseth-et a Pentagon élére, ifjabb Robert F. Kennedyt az Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériumának élére, Tulsi Gabbardot a nemzeti hírszerzés igazgatójának, Kash Patelt pedig az FBI igazgatójának –, Trump és belső köre több forrás szerint arra vár, hogy a különböző minisztériumok és ügynökségek tisztviselői szivárogtatnak majd a sajtónak.
Ez a kérdés Trumpot mélyen foglalkoztatja. Az Ovális Irodában töltött első ciklusa alatt a hivatalon belüli paranoia és az őrült kiszivárogtatási hajsza a kormányzat jellemzője volt. A volt elnök és köre azonban nem csak a titkos információk és egyéb részletek kiszivárogtatásának megakadályozása miatt aggódik, ami a megválasztott elnök által „mélyállamnak” nevezett entitás tagjaitól származik. Gyakran előfordul, hogy a hátba szúrás házon belülről érkezik.
Két, az ügyet jól ismerő forrás szerint Trump dühös volt az átvételi folyamatra vonatkozó néhány kiszivárogtatás miatt. Egyes esetekben azt követelte, hogy mondják meg, ki lehetett az ő környezetében, aki esetleg bizonyos információkat súghatott a sajtónak.
Amikor Trump újra hivatalba lép, az egyik legfontosabb prioritása az lesz, hogy Biden programjának nagy részét visszavonja – és ez magában foglalja a kormányzat azon törekvéseit is, hogy korlátozza a kiszivárogtatók büntetését.
Biden első hivatali éve alatt Merrick Garland igazságügyi miniszter bejelentette, hogy a minisztérium – néhány kivételtől eltekintve – megtiltja a szövetségi ügyészeknek, hogy a kiszivárogtatásokról szóló nyomozásban lehallgassák az újságírók telefonhívásait és egyéb, magánjellegű kommunikációit.
Több forrás szerint – akik közül néhányan az elmúlt egy évben tárgyaltak a témáról Trumppal – a megválasztott elnök és több, a környezetében lévő jogász célja, hogy azonnal megsemmisítse ezt a minisztériumi irányelvet. Az egyik Trump-tanácsadó szavaival élve: ez „megy a kukába”.
A megválasztott elnökhöz közel álló elkötelezett források között arról is szó esett, hogy esetleg új osztályokat hoznának létre az FBI-nál vagy az igazságügyi minisztériumnál, amelyek kizárólag a kiszivárogtatások felkutatására és megszüntetésére összpontosítanának. 2017 nyarán Trump első főügyésze, Jeff Sessions megemlítette, hogy az FBI új egységet hozott létre, amely a kiszivárogtatásokkal, köztük a titkos információkkal foglalkozik. Sessions azt is bejelentette, hogy a Trump-kormányzat a Barack Obama elnök távozása óta eltelt időben megháromszorozta a kiszivárogtatásokról szóló büntetőjogi vizsgálatok számát.
(Borítókép: Donald Trump megválasztott amerikai elnök a floridai Palm Beachen 2024. december 16-án. Fotó: Andrew Harnik / Getty Images)