2019 után 2025-ben is megpróbálná megvásárolni az utóbbi évtizedben geopolitikailag fontossá váló szigetet Donald Trump megválasztott amerikai elnök, azonban sem Dánia, sem a helyiek nem szeretnék azt értékesíteni. A dán védelmi miniszter bejelentette, hogy most növelni fogják a sziget védelmi kiadásait, az pedig csak a sors iróniája, hogy épp Trump vásárlási igénye után kerül erre sor.
A dán kormány emelni fogja az országhoz tartozó, ám nagy autonómiával rendelkező sziget, Grönland védelmi kiadásának emelését, mindössze néhány órával azután, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök bejelentette, hogy megvásárolná a sarkvidéki területet – számolt be róla a BBC.
Troels Lund Poulsen dán védelmi miniszter pontos számot nem közölt, mennyivel növelik Grönland védelmi kiadásait, de azt közölte, hogy a csomag legalább tízszámjegyű dán koronában, azaz legalább 1,5 milliárd dollár lehet – a dán média 12–15 milliárd korona körüli összeget becsült, ez jelenlegi árfolyamon 661–826 milliárd forintot jelent.
Poulsen szerint a sors iróniája, hogy a bejelentés pont akkorra esett, hogy Trump hétfőn bejelentette, hogy az Egyesült Államok számára szükségszerűség a sziget birtoklása és megvásárolná azt.
A védelmi miniszter szerint a kettőnek nincs köze egymáshoz, Grönland védelmének a megerősítése előre eltervezett volt. Poulsen elárulta, a fejlesztés magában foglalja, hogy Grönland fővárosában, Nuukban található bázist bővítik, ahogy a sziget egyik repterének olyan átalakítását, hogy az a legmodernebb, ötödik generációs F–35-ös szuperszonikus többdimenziós vadászrepülőgép fogadására is alkalmas legyen.
Évekig nem fektettünk be eleget az Arktiszba, most azonban erősebb jelenlétet tervezünk
– jelentette ki a dán védelmi miniszter
Donald Trump pár nappal ezelőtt Truth Social nevű közösségi oldalán jelentette ki, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonsága és a világ szabadsága érdekében az Egyesült Államok számára Grönland birtoklása és ellenőrzése feltétlenül szükséges.
Ez már nem az első alkalom, hogy Trump bejelentette vásárlási szándékát az utóbbi időben a sarkvidék miatt geopolitikailag fontossá váló szigetre. A republikánus politikus első adminisztrációja idején, 2019-ben már szintén így tett, ugyanakkor csak úgy mint idén, a dán és a grönlandi miniszterelnökök akkor is kijelentették: Grönland nem eladó.
Grönland az utóbbi évtizedben azért vált fontos területté, mert a szigetet körülvevő vizek nyersanyagokban gazdagok, amikre Dánia mellett az Egyesült Államok, Oroszország, valamint Kína is igényt tart, miután a sarkvidéki jégtömbök olvadása miatt azok elérhetővé váltak.
Idén avatták fel Nuukban az új nemzetközi repülőteret, aminek megépítését sokáig Kína szeretett volna finanszírozni, ugyanakkor az Egyesült Államok közbelépésére végül elutasították a kínai ajánlatot és helyette amerikai forrásból valósították azt meg.
A BBC-nek nyilatkozó szakértő szerint egyébként elképzelhető, hogy Trumpnak a fő célja nem a megvásárlás lehet, hanem hogy így helyezzen nyomást Koppenhágára, hogy növelje a sziget védelmi kiadásait – Dánia eddig ugyanis nagyon lassan bővítette katonai kapacitását a szigeten, ami miatt kétséges, hogy a Grönlandhoz tartozó kizárólagos gazdasági övezetbe az orosz és kínai behatolást vissza tudnák térni.