Index Vakbarát Hírportál

Tucatnyi techguru a Trump-kormányzatban, a megválasztott elnök barátai pedig a Metában

2025. január 10., péntek 18:50

Donald Trump a Szilícium-völgy bennfenteseinek kínált fel fontos kormányzati tisztségeket, a Facebookot is tulajdonló Metába pedig saját barátait juttatta be. Nyomban bejelentették, hogy a Meta közösségi felületein – az X-hez hasonlóan – megszűnik a tényellenőrzés.

A kormányalkalmazottakra a szövetségi összeférhetetlenségi törvény vonatkozik, ami szigorúan tiltja, hogy olyan kérdésekkel foglalkozzanak, amelyek közvetlenül kötődnek személyes pénzügyi érdekeikhez – emlékeztetett a Business Insider. A magánszektorból érkezők általában kötelesek megválni érdekeltségeiktől, ezúttal azonban kivételek is lesznek.

A takarékossági szándékkal létrehozott Kormányzati Hatékonysági Minisztérium, a DOGE két társvezetője nem lesz állami alkalmazott, így nem kell megválniuk vállalkozásaiktól.

Az egyik társvezető Elon Musk, a világ legtehetősebb embere; számos nagy cég, köztük a SpaceX, a Tesla, a Neuralink és az xAI alapítója, aki a 2022-ben megvásárolt Twittert immár X néven futtatja. Tavaly 277 millió dollárt költött Trump és a Republikánus Párt támogatására. A választások után a belpolitikában a többi között a kongresszusi költségvetési tárgyalásokba is beleszólt, bár azok nem tartoznak a DOGE társvezetőjének illetékességébe.

Partnere a tisztségben Vivek Ramaswamy, aki republikánus jelöltként szintén indult az elnökválasztáson. Az üzletember egy befektetési alap, továbbá gyógyszeripari vállalatok alapítója. Muskkal együtt kétezer milliárd dolláros költségcsökkentési programon dolgoznak, amelynek az egészség- és társadalombiztosítás is kárvallottja lehet.

Donald Trump alelnöke, J. D. Vance szintén a Szilícium-völgyben dolgozott, ahol saját kockázatitőke-cégét is megalapította. Ebben a mai napig saját részesedése van.

A koppenhágai nagykövet feladata Grönland megszerzése lesz

A mesterséges intelligenciát és a kriptobirodalmat felügyeli majd a Fehér Házban David Sacks, aki a PayPal-maffia tagjaként cseperedett fel Musk és Peter Thiel árnyékában, majd a vezérigazgatói tisztségig vitte. Csak hogy érthető legyen: a technológiai „bűnszervezet” mágusai nélkül ma nem létezne a Facebook, a YouTube, a Tesla, a SpaceX vagy a LinkedIn.

Sacks vezető tanácsadója a mesterséges intelligencia területén Sriram Krishnan lesz, aki korábban mérnöki csoportokat vezetett az X-nél, a Metánál és a Snapnél, a karrierjét pedig a Microsoftnál kezdte a Windows Azure alapító tagjaként. Sacks és Krishnan szavatolja majd „Amerika vezető szerepét” a mesterséges intelligencia területén – ígérte a megválasztott elnök.

A PayPal-maffia, egyben a pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó cég társalapítója volt Ken Howery, aki az Egyesült Államok koppenhágai nagyköveti tisztségének várományosa azzal a nem titkolt feladattal, hogy megszerezze Dániától hazája javára Grönlandot. Van már diplomáciai tapasztalata: Trump első ciklusában stockholmi nagykövet volt.

Az amerikai űrkutatási hivatalt, a NASA-t egy milliárdos űrturista fogja irányítani, de csak azok után, hogy hazatér az első kereskedelmi űrsétáról. A középiskolát ugyan nem fejezte be, de két céget is alapított, és több világűri küldetést irányított Musk SpaceX-én.

Megszűnik a tényellenőrzés

A megválasztott elnök barátai viszont a Metába költöznek. Személyesen a vezérigazgató, Mark Zuckerberg jelentette be, hogy az igazgatótanács három taggal bővül.

Az egyikük Dana White, a ketrecharcos bajnokság, az UFC elnök-vezérigazgatója. Donald Trump régóta a viadalok rajongója, és gyakran személyesen is megnézi az izgalmasabb összecsapásokat. Mark Zuckerberg viszont maga gyúr a „sport” nagyágyúival, így ízlésük történetesen találkozott.

Másban azonban merőben eltért, korábban annyira, hogy Trumpot kitiltották a Facebookról.

Miután Trump novemberben újra nyert, a Meta egymillió dollárt adományozott a beiktatási alapba, Zuckerberg pedig meghívást kapott egy vacsorára Trump floridai klubjába, Mar-a-Lagóban. Cserébe vállalnia kellett, hogy a Meta felületein – a Facebookon, az Instagramon és a Threadsen – a szólásszabadságra hivatkozva az X-hez hasonlóan leáll a cenzúra.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy megszűnik a tényellenőrzés. Bárki bármit írhat, az esetleges valótlanságokat és a gyűlöletbeszédet pedig a kommentelők fogják helyreigazítani.

(Borítókép: Elon Musk és Donald Trump 2024. október 5-én a pennsylvaniai Butlerben. Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images)

Rovatok