A brit kormány szankciókat jelentett be a Gazprom Nyefty és a Szurgutnyeftyegaz orosz nagyvállalatok ellen – írja az Ukrajinszka Pravda.
A hivatalos londoni tájékoztatás szerint ezek a vállalatok együttesen több mint 1 millió hordó olajat termelnek ki naponta, ami a jelenlegi árakon számolva évente mintegy 23 milliárd dollárt jelent. E két vállalat profitja hozzájárul az Oroszország által Ukrajna ellen vívott háború folytatásához.
Az Egyesült Királyság arra számít, hogy az e vállalatok elleni szankciók jelentősen korlátozni fogják Oroszország azon képességét, hogy az energiaértékesítésből származó bevételeket termeljen.
Az olajbevételek Putyin háborús gazdaságának éltető elemei. Nem fogjuk tétlenül nézni, hogy az olajból származó profit az ukránok életét veszélyeztesse, és azt sem fogjuk hagyni, hogy Oroszország tovább töltse a kasszáját, és ezzel veszélyeztesse a kollektív biztonságunkat
– mondta David Lammy brit külügyminiszter.
Korábban az Egyesült Államok is szankciókat jelentett be a Gazprom Nyefty és a Szurgutnyeftyegaz ellen. December 16-án az EU elfogadta az Oroszország elleni 15. szankciós csomagot, amelynek célja, hogy az orosz „árnyékflotta” elleni támadással ellensúlyozza a szankciók kijátszását, és gyengítse az orosz hadiipari komplexumot.
Újabb kárpátaljai katona esett el az ukrajnai háborúban – közölte a Kárpáti Igaz Szó.
A gyászhír ezúttal a Huszti járásban található Visk közösségből érkezett. A háborúban Szerhij hunyt el. A katona búcsúztatásának napját és időpontját később jelentik be, írta a Viski Községi Tanács a közösségi oldalán.
„Az Európai Unió kész vezető szerepet vállalni Ukrajna támogatásában, ha az Egyesült Államok támogatása alábbhagy” – mondta Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön a németországi Ramstein légitámaszponton megtartott ülésen.
Donald Trump megválasztott elnök és csapata korábban többször is szkeptikusan nyilatkozott az Ukrajnának nyújtott folyamatos amerikai pénzügyi támogatással kapcsolatban. Michael Waltz, Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadója például azt mondta, hogy „egy biankó csekk egyszerűen nem stratégia” – írja a The Kyiv Independent.
Kallas beszédében azt is hozzátette, hogy „az Egyesült Államoknak nem érdeke, hogy Oroszország a világ legerősebb hatalma legyen”, ettől függetlenül az unió kész átvenni a fő támogató szerepét.
Közben a The Wall Street Journal információi szerint Donald Trump csapata olyan javaslattal állhat elő, miszerint hajlandóak lennének továbbra is fegyvereket szállítani Ukrajnába, amennyiben az ország NATO-csatlakozását 20 évre elhalasztják.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!