Richard Takác szlovák földművelésügyi miniszter a kormány biztonsági tanácsának pénteki ülése után közölte: valószínűleg Ukrajnából érkeztek a szlovák kataszteri hivatalt (ÚGKK) az elmúlt napokban ért kibernetikai támadások, amelyek a legnagyobbnak számítanak az ország történetében – írja az MTI a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség jelentése alapján.
A szlovák kataszteri hivatal informatikai részlegét a hét elejétől több hullámban érték kibertámadások, ezt a hivatal és a belügyminisztérium is megerősítette. A támadásokra reagálva, megelőző intézkedésként
a kataszteri hivatalok helyi kirendeltségein ideiglenesen fel is függesztették az ügyfélfogadást, mivel a támadások részben megbénították az informatikai rendszert.
A támadások során a hivatal adatállományában nem keletkezett kár a szlovák hatóságok szerint. Juraj Celler ÚGKK-elnök csütörtöki tájékoztatása szerint komolyabb probléma nem történt, mivel a hivatal tartalék adattárolókon is birtokában van a teljes adatállományának. Az illetékesek közlése szerint a következő napok során a hivatal mindegyik kirendeltségén újraindulhat az ügyfélfogadás.
A kibertámadásokat a rendőrség szervezett bűnözéssel foglalkozó hivatala kezdte el vizsgálni, és a történtekkel összefüggésben pénteken ülést tartott a kormány biztonsági tanácsa is. Ennek megállapításairól Richard Takác tájékoztatta a nyilvánosságot, aki szerint Szlovákia történetének legnagyobb kibernetikai támadássorozatára került sor. A földművelési miniszter úgy fogalmazott:
Hasonló kibertámadások történtek szerdán és csütörtökön Oroszországban is, ugyanilyen [hivatali] infrastruktúrával szemben. Több jel utal arra, és komoly gyanú áll fenn, hogy ezek a támadások Ukrajnából érkeztek. Tehát olyan helyzetben vagyunk, amikor az ilyen kibernetikai támadások szabványossá váltak az egész világon.
Arról, hogy a kibertámadás Ukrajnából érkezhetett, pénteken Robert Fico kormányfő is beszélt. A TASR jelentése szerint a miniszterelnök a pozsonyi parlament európai ügyekkel foglalkozó bizottságának ülésén azt mondta: az egyik lehetséges forgatókönyv az, „hogy a támadás Ukrajnából érkezett”.
Bár arra még nincs bizonyíték, hogy Ukrajna állna a támadások mögött, a szlovák és az ukrán vezetés viszonya az utóbbi hetekben jelentősen romlott a korábbiakhoz képest. A felek közt folyamatossá vált az üzengetés, miután egyértelművé vált, hogy Ukrajna január 1-től kezdve nem engedi át területén a Szlovákiába (és Magyarországra) szállított orosz gázt. A tranzit leállása Szlovákiát különösen rosszul érintette, miután ők Magyarországgal ellentétben nem tudták átcsoportosítani a gázbeszerzést a Török Áramlat vezetékre.
A Napunk beszámolója szerint a kataszteri hivatal elleni támadás miatt nemcsak az ügyfélfogadás szünetelt, hanem további következményei is voltak.
Megjegyezték: a Finsider portál már hétfőn hackertámadásról számolt be, a belügyminisztérium és a rendőrség azonban csak szerda késő délután ismerte el a kibertámadást (a belügyi tárca korábban még technikai fennakadásnak nevezte a történteket).
Mindeközben a pénzügy.sk portál arra hívta fel a figyelmet, hogy a leállás miatt nemcsak arról van szó, hogy nem lehet hozzáférni az ingatlanok tulajdonlapjához. Ugyanis (egyebek mellett) szünetel az építési engedélyek kiadása, lehetetlenné vált a földrendezési munkák elvégzése, a tulajdonjog átruházása gyakorlatilag kizárt, és az adatok ellenőrzése sem lehetséges, így az örökösödési eljárások is megakadtak.
Bónusz: Amikor a kataszter rendszere újra elérhető lesz, rögtön össze is omlik majd, mert mindannyian egyszerre akarjuk megnézni, hogy még mindig van-e valamink, ami a tulajdonunkban maradt…
– jegyezték meg írásukban.
Mint a Napunk írta, mindezekből adódóan az ingatlanpiac is megbénult, az adásvétel lehetetlen, a felek legfeljebb előzetes megegyezést köthetnek. De problémába ütközhetnek még azok is, akik már megtettek bizonyos lépéseket az adásvételt illetően, a szerződésekben foglalt határidőket ugyanis a leállás miatt nem fogják tudni betartani, így szerződéskiegészítéseket kell majd készíteniük. Továbbá a szlovák bankok jelenleg nem tudnak jelzáloghitelt nyújtani, az pedig egyelőre nem világos, hogy a meglévő hiteleket érinti-e a fennakadás.
„Felfüggesztették a geometriai tervek hivatalos ellenőrzését, leállnak a beruházások előkészítései és a stratégiai projektek (például a földterületek kisajátítása), lehetetlenné vált a földmérők munkája, de a mezőgazdasági és építőipari gépek és berendezések navigációja is a kataszter rendszerétől függ, így ezen a téren is érvényes a fennakadás. A hivatal információs rendszerétől több más szolgáltatás is függ, Pozsonyban például nem lehet új PAAS-parkolókártyát kiadni, de a már kiadott kártyák érvényességét sem lehet meghosszabbítani” – sorolta a portál.
Az már csak hab a tortán, hogy egy szlovák lap, a zive.sk azt is állította, információik szerint
a kataszter által használt információs rendszereket zsarolóprogram-támadás érte, amely során a támadók titkosították az adatokat, így azok használhatatlanok, a titkosítás feloldásáért pedig több millió dolláros váltságdíjat követelnek a kormánytól.
Ők – az ÚGKK elnökével ellentétben – úgy tudják: kérdéses, hogy a biztonsági mentések alapján rekonstruálható-e a nyilvántartás, merthogy nem készültek olyan átfogó adatmentések, amelyek felhasználhatóak lennének a gyors helyreállításhoz. Ezért elképzelhető, hogy a fennakadás tartós lesz, akár hetekig, sőt hónapokig is eltarthat, és még így sem biztos, hogy az archívumok és a papíralapú dokumentumok segítségével sikerül maradéktalanul visszaállítani a nyilvántartást.
A szlovák ellenzék vezetői mindeközben közölték, hogy magyarázatot várnak a kormánykoalíciótól. A Progresszív Szlovákia párt felszólította Matús Sutaj Estok belügyminisztert és Richard Rasi beruházási, régiófejlesztési és informatizálásért felelős minisztert, hogy függesszék fel a szabadságukat, és adjanak tájékoztatást a kialakult helyzetről (a belügyminisztert azóta az ellenzék már lemondásra is felszólította az Új Szó szerint).
Az ukrajnai háború fejleményeit pénteken is percről percre követjük ebben a cikkünkben.