Donald Trump elnöki kegyelemben részesítette a dark webes feketepiac, a Silk Road alapítóját, Ross Ulbrichtet. A 40 éves férfit 2015-ben ítélték életfogytig tartó börtönbüntetésre.
Az idén már 40 éves Ross Ulbrichtet 2015-ben hét vádpontban találták bűnösnek a Silk Road üzemeltetésével kapcsolatban. A bíróság ítélete szerint a platform a lenyomozhatatlan bitcoin nevű kriptovaluta segítségével helyet biztosított az illegális kábítószerek és más tiltott áruk – például hamis személyazonosítók – számára, és megkönnyítette értékesítésüket.
Az amerikai ügyészség azt állította, hogy az oldal segítségével több mint 1,5 millió tranzakciót bonyolítottak le mintegy 213 millió dollárér értékben, az üzletek oroszlánrésze – nagyjából 183 millió dollárnyi – kábítószer-értékesítés volt.
Ulbricht ügyvédei ezzel szemben azt állították, hogy habár a Silk Roadot valóban a férfi hozta létre, annak üzemeltetését pár hónappal később átadta másoknak. Aztán, amikor az új üzemeltetők megérezték, hogy baj van, és a rendőrség szimatol az oldal után, Ulbrichtet „visszacsábították”, hogy elvigye helyettük a balhét.
A Silk Road nevű platform titkos kereskedelme azzal az elvileg azonosíthatatlan Tor böngészővel futott, amelyet eredetileg nemzetbiztonsági céllal az amerikai haditengerészet fejlesztett ki, de aztán nyílt forráskódú, bárki által letölthető rendszer lett belőle. Az egymás mögé kapcsolt proxy-közvetítőszervereken keresztül a „deep web” olyan oldalait is el lehet érni, amelyeket az alapinternetről nem. A Silk Roadon a digitális bitcoin kriptovalutával kellett fizetni a kábítószerért és a többi illegális holmiért. A 2011-ben alapított oldalt 2013-ban kapcsolták le, amikor a hatóságok elfogták Ulbrichtot.
Ulbricht ügyét az amerikai szövetségi kormány túlkapásainak példájaként emlegették a libertariánusok és a kriptovaluta-rajongók, akik szerint Ulbrichtet igazságtalanul kérték számon, mivel ő maga nem árult illegális termékeket, és most jogtalanul, az oldalt használó emberek illegális tevékenységéért vonják felelősségre.
A libertariánusok olyan politikai filozófia hívei, amely a szabad piacba és az állampolgárok magánéletébe való minimális állami beavatkozást támogatja. Májusban Trump azt mondta az amerikai Libertariánus Párt országos kongresszusán – a pártnak egyébként nincs képviselete az amerikai kongresszusban –, hogy megválasztása esetén kormánya „első napján” enyhítené Ulbricht büntetését. A lépéssel a régi-új elnök tehát a libertariánus választóknak tett ígéretét váltotta be. Az említett gyűlésen a párt támogatói egyébként kifütyülték Trumpot, de elképzelhető, hogy a szavazófülkében már az ezekhez hasonló ígéretek miatt nagy számban támogatták.
„Rendkívüli: Itt az első kép arról, ahogy Ross Ulbricht szabad emberként távozik a börtönből” – írja a kriptovalutákkal foglalkozó Bitcoin Magazine az X-en.
Az elnök saját, Truth Social nevű közösségi oldalán indokolta a kábítószer-kereskedelem miatt elítélt férfi kegyelmét:
Ugyanaz a söpredék dolgozott az ő [Ross Ulbricht – a szerk.] elítélésen, mint akik részt vettek abban, hogy a kormányzatot fegyverként használják ellenem
— mondta Trump a közösségi médiaplatformján, visszautalva a demokrata adminisztráció idején ellene indult büntetőeljárásokra. A republikánus elnök hangsúlyozta, hogy a Silk Road alapítója „két életfogytiglani börtönbüntetést kapott, plusz 40 évet”, ami szerinte „nevetséges".
Donald Trump első hivatalban töltött napján egyébként nem csak a Silk Road alapítójának, de 1500 további elítéltnek – köztük a Capitolium épületét megostromlóknak – adott kegyelmet. Az elnök első napi intézkedéseiről ebben a cikkünkben olvashat.