A mesterséges intelligencia forradalmasíthatja a hírszerző közösség munkáját, mivel soha nem látott sebességgel képes hatalmas mennyiségű adatot feldolgozni és elemezni.
Az amerikai hírszerző szolgálatok nemsokára kihasználhatják az AI-rendszerek mintafelismerő képességeit, hogy azonosítsák a potenciális fenyegetéseket, és figyelmeztessék az elemzőket – például rakétakilövésekre vagy katonai mozgásokra. Ez a képesség biztosítaná, hogy a kritikus figyelmeztetések időben és releváns módon kerüljenek a döntéshozókhoz, lehetővé téve hatékonyabb válaszlépéseket. A szöveget, képeket és hangot integráló multimodális modellek javítják az ilyen típusú elemzést.
A hírszerzési elemzők a repetitív és időigényes feladatokat is átadhatják a gépeknek, hogy fontosabb munkára összpontosíthassanak: mélyebb elemzések készítésére. Jó példa erre a fordítás. A nyelvi modellek képességei egyre kifinomultabbá és pontosabbá váltak – az OpenAI nemrégiben kiadott o1 és o3 modelljei jelentős előrelépést mutattak a pontosság és az érvelési képesség terén –, és még gyorsabban használhatók szöveges, hang- és videófájlok fordítására és összegzésére – írja a Foreign Affairs hasábjain Anne Neuberger, az Egyesült Államok kibernetikai és új technológiákért felelős helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója.
Bár a kihívások továbbra is fennállnak, a nagyobb mennyiségű idegen nyelvű adaton képzett rendszerek képesek lehetnek a nyelvjárások közötti finom különbségek megkülönböztetésére, valamint a szleng vagy az internetes mémek jelentésének és kulturális kontextusának megértésére. Ezekre az eszközökre támaszkodva a hírszerző közösség magasan specializálódott nyelvészek képzésére összpontosíthatna, akik képzése hosszú időt vesz igénybe. És természetesen azáltal, hogy több idegen nyelvű anyag állna rendelkezésre a megfelelő ügynökségeknél, a hírszerző szolgálatok gyorsabban tudnák osztályozni a hozzájuk beérkező külföldi hírszerzési anyagok tömkelegét, hogy meglássák a tűket a szénakazalban.
Nem lehet alábecsülni a sebesség értékét a politikai döntéshozók számára. A modellek képesek gyorsan átvizsgálni a hírszerzési adathalmazokat, a nyílt forrású információkat és a hagyományos emberi hírszerzést és összefoglaló tervezeteket vagy előzetes elemzői jelentéseket készíteni. Ezeket az elemzők ezután validálhatják és finomíthatják. Az elemzők együttműködhetnek egy fejlett mesterségesintelligencia-asszisztenssel, hogy elemzési problémákat dolgozzanak fel, és ötleteket teszteljenek, így javítva elemzéseik minden egyes iterációját, és gyorsabbá téve a kész eredmények előállítását.
Az amerikai katonai és hírszerző közösség mesterségesintelligencia-modelljei vonzó célpontokká válnak az ellenfeleik számára. Ahogy azok egyre erősebbé és az amerikai nemzetbiztonsági döntéshozatal központi elemévé válnak, a hírszerzési mesterségesintelligencia-modellek kritikus nemzeti eszközök lesznek, amelyeket meg kell védeni az ellenfelekkel szemben, akik veszélyeztetni vagy manipulálni akarják őket. A hírszerző közösségnek be kell fektetnie a biztonságos mesterségesintelligencia-modellek kifejlesztésébe, valamint a potenciális fenyegetések elleni védelem érdekében a folyamatos értékelés szabványainak kialakításába. Ezek a csapatok a mesterséges intelligencia segítségével szimulálhatják a támadásokat, feltárva a potenciális gyenge pontokat és stratégiákat dolgozva ki azok mérséklésére. Alapvető fontosságúak lesznek a proaktív intézkedések, beleértve a szövetségesekkel való együttműködést és az AI-elhárító technológiákba való beruházást.
A Fehér Ház már megalkotta a mesterséges intelligencia nemzetbiztonsági ügynökségekben való alkalmazásához szükséges politikát.
Joe Biden elnök 2023-as, biztonságos és megbízható mesterséges intelligenciáról szóló rendelete felvázolta a technológia etikus és biztonságos használatához szükséges útmutatást. A 2024 októberében kiadott 25. számú nemzetbiztonsági memorandum az ország alapstratégiája a mesterséges intelligencia erejének hasznosítására és kockázatainak kezelésére. Jelen pillanatban a kongresszusnak kell kivennie a részét a munkából. A minisztériumok és ügynökségek számára előirányzatokra van szükség az innovációhoz szükséges infrastruktúra létrehozásához, a kísérleti tevékenységek és értékelések lefolytatásához és kiterjesztéséhez.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)