Svédországban élő adásban lőtték le azt az iraki férfit, aki 2023-ban Stockholmban elégetett egy Koránt. Öt ember került a hatóságok hatáskörébe, akiket már szabadon is bocsátottak.
Salwan Momikát, a 38 éves menekültet és iszlámellenes aktivistát szerdán késő este támadták meg a lakásában. A gyilkosság a jelek szerint akkor történt, amikor élőben közvetített a TikTok-on – közölte a The Wall Street Journal.
Nem világos, hogy a halálát rögzítette-e a kamera, de a stream egyik nézője riasztotta a rendőrséget − állítja egy, az eseményeket ismerő forrás. Az interneten terjedő videón egy svéd rendőrnek tűnő személy kikapcsolja a streamet Momika halála után.
A svéd rendőrség órákkal a gyilkosság után öt gyanúsítottat tartóztatott le. A gyanúsítottak 20 és 60 év közöttiek, és a svéd média szerint többen közülük a környéken éltek. A hírek szerint a gyanúsítottakat már szabadon engedték. Rasmus Oman ügyész szerint öt ember került a hatóságok látókörébe a támadást követően, azonban a nyomozás előrehaladtával egyre gyengült a gyanú velük szemben. Bár szabadlábra kerültek, továbbra is vizsgálat alatt állnak – tette hozzá.
Momikának csütörtökön kellett volna megjelennie a bíróságon, ahol kihirdették volna az ítéletet az ítéletet abban a perben, amelyben azzal vádolták, hogy Korán-égetéseivel etnikai gyűlöletet szított. A gyilkosság után az ügy másik vádlottja, Salwan Najem az X-en azt posztolta: „Én vagyok a következő”.
A gyilkosságra a Svédországban megugró bandaháborúk közepette került sor, amelyet a külföldi szereplők arra használtak ki, hogy ügynököket toborozzanak, akik svéd földön támadják meg a vélt ellenfeleiket.
„Garantálhatom, hogy a biztonsági szolgálatok dolgoznak az ügyön, mert egyértelműen fennáll a veszélye annak, hogy egy külföldi állami szereplő érintett az ügyben” − mondta Ulf Kristersson svéd miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján, azt azonban nem részletezte, hogy pontosan melyik külföldi hatalomra gondolt.
Momika 2021-ben érkezett Svédországba ateista menekültként Irakból. Éles retorikája trükkös egyensúlyozásra késztette a történelmileg liberális és toleráns skandináv nemzetet, arra kényszerítve, hogy mérlegelje a nemzetbiztonsági érdekeket a szólásszabadsággal szemben.
2023-ban Momika számos tüntetést rendezett, amelyeken Koránt égetett és taposott. Recep Tayyip Erdogan török elnök az általa istenkáromlónak tartott tüntetésekre hivatkozva késleltette Svédország Észak-atlanti Szerződés Szervezetébe való belépési kérelmének jóváhagyását.
Az incidensek erőszakos tiltakozásokat váltottak ki a Közel-Keleten. A tömeg megrohamozta a bagdadi svéd nagykövetséget. Irak kiutasította Svédország nagykövetét, megtiltotta a Svédországgal való üzleti kapcsolatfelvételt, és törölte a svéd Ericsson távközlési multinacionális vállalat dolgozóinak munkavállalási engedélyét.
Momika a Korán-égetés után hónapokig rendőri védelem alatt élt, még akkor is, amikor a svéd kormány nyíltan elítélte tettét, mint provokatív cselekedetet. 2023 végén Svédország visszavonta a tartózkodási engedélyét, mondván, hogy hamis nyilatkozatokat tett a menedékkérelmében, miután kiderült, hogy
Irakban egy keresztény milícia vezetője volt.
Momika elhagyta Svédországot, és Norvégiában kért menedékjogot, kérelmében azt állította, hogy ha visszatérne Svédországba, és kitoloncolnák Irakba, életveszélyben lenne. Tavaly tért vissza Svédországba, miután Norvégia elutasította menedékkérelmét.
Svédországi otthonából Momika videókat tett közzé a TikTok-on, amelyeket széles körben megosztottak olyan fiókok között, amelyek az iszlámellenes propagandáját saját Nyugat-ellenes üzeneteik megerősítésére használták. Korán-égetései után az arab és orosz nyelvű közösségi médiacsatornák az incidenseket ugródeszkaként használták fel a félretájékoztatás terjesztésére, többek között azt állítva, hogy Svédország támogatta az iszlám szent könyvének meggyalázását.
Momikát a lakásában lőtték le Södertalje-ben, a Stockholmtól 25 mérföldre délnyugatra fekvő városban, amely az utóbbi években az ország egyik bűnözés által leginkább sújtott része volt.
Svédországban, a történelmileg békés skandináv jóléti államban most a legmagasabb az egy főre jutó lőfegyveres gyilkosságok aránya az Európai Unióban. A svéd hatóságok különösen Iránt vádolják azzal, hogy az erőszakhullámot arra használja fel, hogy bérgyilkosokat − köztük kiskorúakat − toborozzon Teherán ellenfelei ellen.