Csaknem 500 millió forintnak megfelelő összeget spórolt meg egy hódkolónia a cseh államnak, amikor az állatok egy olyan területre építettek gátat, ahová a hatóságok már régóta terveznek. Amíg a Brdy tájvédelmi körzet az engedélyeztetéssel foglalkozott, az állatok 2 éjszaka alatt megépítették a gátat.
A Csehországban található Brdy tájvédelmi körzet engedélyt kapott egy 30 millió koronás (483 millió forintos) gátépítési projektre, és már csak a megfelelő építési engedélyekre volt szükségük a Moldva-medencei hatóságoktól, amikor a projektet szinte egyik napról a másikra egy helyi hódkolónia befejezte – írja a Radio Prague.
A gátakat egy elkerülő csatornán építették fel, amelyet egy közelben található katonai bázis katonái építettek évekkel ezelőtt, hogy lecsapolják a területet. A környezetvédők által kidolgozott revitalizációs projektnek ezt kellett volna orvosolnia. Bohumil Fiser, a Brdy Tájvédelmi Körzet Igazgatóságának vezetője szerint a természet a kezébe vette az ügyet, és a hódok gyakorlatilag egyik napról a másikra megteremtették a szükséges biotóp viszonyokat.
„A Katonai Erdőgazdálkodási Igazgatóság és a Vltava folyómedence tárgyalásokat folytatott egymással a projekt létrehozásáról és a terület tulajdonjogával kapcsolatos kérdések rendezéséről. A hódok megelőzték őket, és ezzel 30 millió cseh koronát spóroltak meg nekünk. Mindenféle projektdokumentáció nélkül és ingyen építették meg a gátakat” – mondta Bohumil Fiser.
Jiri Vlcek zoológus szerint a helyi közigazgatás nem jelentett konkurenciát a hódtelepnek:
A hódok egy, legfeljebb két éjszaka alatt képesek gátat építeni. Míg az embereknek építési engedélyt kell szerezniük, engedélyeztetniük kell az építkezést, és pénzt kell találniuk rá.
A munkálatokat ellenőrző környezetvédők szerint a hódok által így létrehozott vizes élőhelyek jó feltételeket biztosítanak majd a ritka kőrákoknak, békáknak és más, vizes élőhelyeken élő fajoknak.
„A hódok mindig jobban tudják. A gátak építésének helyét mindig jól választják ki – jobban, mint amikor mi tervezzük meg papíron” – mondta Jaroslav Obermajer, a Cseh Természet- és Tájvédelmi Hivatal (AOPK) közép-csehországi irodájának vezetője.
A területen legalább egy, körülbelül nyolctagú európaihód-család él. Karolína Sulová, az AOPK szóvivője szerint a hódok a múltban más területeken is pozitívan hozzájárultak a vízvisszatartáshoz. Időnként azonban előfordul, hogy ami nekik megfelel, az nem az emberek érdekeit szolgálja. Az Orlickoústec régióban található Lanskroun közelében például a hódok véletlenül elárasztották a szántóföldeket, és vízzel elöntöttek egy közeli vasútvonalat.