Az Iszlám Állam visszatér. És fenyegetés csak ideig-óráig maradhat lokalizált. 2024-ben az ISIS támadásai Szíriában megháromszorozódtak az előző évhez képest. Ez a megnövekedett műveleti tempó nemcsak a mennyiségről, hanem a támadások kifinomultságáról, halálos erejéről és földrajzi elterjedtségéről is szólt. De Szíria nem az egyetlen olyan része a világnak, ahol az Iszlám Állam erősödik.
Az amerikai védelmi minisztériumban – Donald Trump elnök néhány közelmúltbeli megjegyzése után – folyamatban van a tervek kidolgozása az összes amerikai csapat kivonására Szíriából. Amikor január végén arról kérdezték, hogy kivonják-e a megmaradt amerikai erőket az országból, Trump így válaszolt: „Szíria a saját zűrzavarát okozza. Van ott elég rendetlenség. Nincs szükségük arra, hogy mindenbe belekeveredjünk.”
De ha a Trump-kormányzat mégis úgy dönt, hogy folytatja az amerikai katonai jelenlét csökkentését Szíriában, akkor azt veszélyes időszakban teszi. 2024-ben az Iszlám Állam támadásai Szíriában megháromszorozódtak az előző évhez képest. Ez a megnövekedett műveleti tempó nemcsak a mennyiségről, hanem a támadások kifinomultságáról, halálos erejéről és földrajzi elterjedtségéről is szólt.
Szíriában az Iszlám Állam terjeszkedésre készül. Basar al-Aszad rezsimjének összeomlásával és az Ahmed al-Sharaa, a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) korábbi vezetője által irányított új kormány megjelenésével valószínűtlennek tűnik, hogy a jelenlegi kabinet képes lesz az erőszak alkalmazásának monopóliumát Szíria teljes szuverén területe felett kialakítani. Ráadásul miközben Sharaa Szíria újjáépítésének herkulesi feladatával küzd, koalíciójának valószínűleg lesznek olyan elemei, akiket nem lehet meggyőzni arról, hogy a golyót szavazólapra cseréljék.
A Kaukázusból, a Balkánról és Közép-Ázsia egyes részeiről származó harcedzett harcosok, akiket nem érdekel egy újabb kormányzati projekt a Levantéban, megpróbálhatnak csatlakozni az Iszlám Államhoz, és folytathatják a dzsihádot akár Szíriában, akár származási országukban, például Kínában, Tádzsikisztánban vagy Oroszországban.
A másik égető kérdés Szíriában az Iszlám Állam harcosait és családtagjaikat fogva tartó börtönök és fogolytáborok helyzete. Ezek a létesítmények, amelyeket a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) őriznek, egyre nagyobb nyomás alá kerülnek. A legsürgetőbb, hogy az SDF harcokba keveredett a Törökország által támogatott Szíriai Nemzeti Hadsereggel (SNA), ami megterheli az SDF létszámát. Ráadásul a közelmúltban számos amerikai kormányzati ügynökség és segélyprogram finanszírozásának befagyasztásával az északkelet-szíriai táborok is vizsgálat alá kerültek.
Miután Marco Rubio külügyminiszter a közelmúltban valamennyi külföldi segélyprogramra vonatkozóan munkabeszüntetést rendelt el, a helyi biztonsági erők kiképzésére és felszerelésére felbérelt amerikai vállalkozónak rövid időre be kellett szüntetnie működését, mielőtt ideiglenes felmentést kapott, ami lehetővé tette számára, hogy folytassa küldetését.
Egy fogolyszökés egy olyan táborban, mint az al-Hol, ahol mintegy 39 ezer Iszlám Állam-harcos és családtagjaik tartózkodnak, katasztrófa lenne. Nemcsak az Iszlám Állam sorait erősítené meg erőszakos szélsőségesekkel, hanem propagandisztikusan is szolgálna a csoportnak.
2022 januárjában az Iszlám Állam börtönszökést szervezett a szíriai Haszakában lévő börtönben. Az ezt követő csata 10 napig tartott, több száz Iszlám Állam-militánst szabadított ki, és az amerikai és brit szárazföldi erőkre és a légierőre volt szükség a leveréséhez. Ez az Iszlám Állam stratégiájának egyik sarokköve volt 2012–2013 óta, amikor Irak-szerte először indította el a „Falak áttörése” elnevezésű kampányt a börtönökben.
Szíria nem az egyetlen olyan része a világnak, ahol az Iszlám Állam erősödik. A csoport gyorsan terjeszkedett az egész szubszaharai Afrikában, megszilárdítva az ellenőrzést a Száhel-övezet egyes részein, egészen a Csád-tó medencéjéig. Az Iszlám Állam Nyugat-Afrikai Tartománya és az Iszlám Állam-Nagy-Szahara továbbra is félelmetes fenyegetés marad, különösen úgy, hogy nincsenek államilag támogatott vagy regionális biztonsági erők, amelyek képesek lennének megfékezni ezeket a csoportokat.
Azokban a junta vezette országokban − Burkina Fasóban, Maliban, Nigerben −, ahol az Africa Corps (korábban Wagner Csoport) orosz katonai magánvállalkozói működnek, ott a zsoldosok, tovább súlyosbítva a terrorizmus problémáját, kiszámíthatóan kemény kézzel dolgoznak, és a helyieket a dzsihádisták karjaiba terelik.
A kontinens más részein az Iszlám Állam mozambiki és kongói fiókjai az utóbbi időben támadásba lendültek, az Iszlám Állam szomáliai fiókja pedig a szervezet globális hálózatának logisztikai csomópontjaként működik, ahol segít a Tartományok Főigazgatóságának vezetésében, ami a pénz, a külföldi harcosok és az intézményi tudás mozgását megkönnyítő, tapasztalt kiképzők és katonai tanácsadók formájában megjelenő összekötő kapocs. Aaron Zelin, az Iszlám Állam szakértője szerint a szomáliai ág magas rangú tagjai is alapvető szerepet játszottak a csoport vezetésének, taktikájának és stratégiájának átalakításában.
Az Iszlám Állam által globálisan jelentett fenyegetés átfogó értékelése nem lenne teljes az Iszlám Állam-Khoraszan Tartomány (ISKP), a csoport Afganisztánban és Pakisztánban működő dél-ázsiai ága szándékainak és képességeinek tárgyalása nélkül. Az utóbbi időben figyelmét és erőforrásait külső műveletek végrehajtására fordította. Csak 2024-ben az ISKP komplex terrortámadásokat hajtott végre Dagesztánban, Iránban, Ománban, Oroszországban és Törökországban. A csoport Európában is támadásokat akart végrehajtani, bár ezeket a terveket meghiúsították, beleértve a júliusban a párizsi olimpiai játékok és a következő hónapban egy bécsi Taylor Swift-koncert elleni kifinomult terveket.
Egy újabb hátborzongató példája annak, hogy az Iszlám Állam propagandája továbbra is visszhangra talál a nyugati támogatók és újoncok körében, az Iszlám Állam által inspirált egykori amerikai katonatiszt New Orleansban újév napján a kora reggeli órákban egy teherautóval gyalogosokba rohant, 14 halottat és több tucatnyi sebesültet hagyva maga után.
Ezek az incidensek azt tükrözik, hogy az ISKP propagandaképességeinek bővítése terén hatalmas fejlődésen ment keresztül az amerikai csapatok 2021 augusztusi afganisztáni kivonulása óta. A csoportot egyensúlyban tartó agresszív terrorellenes kampány nélkül továbbra is új területekre terjeszkedik a tengerentúlon, és ezzel együtt egyre nagyobb mennyiségű, a sikereit ünneplő propagandát fog előállítani. Ezzel arra ösztönzi követőit, hogy terrorcselekményeket és politikai erőszakot kövessenek el az Iszlám Állam ellenségei, különösen a nyugatiak ellen.
(Borítókép: Tüntetők ISIS-zászlókat tartanak Srinagarban, Indiában 2019. június 5-én. Fotó: Idrees Abbas / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)