Sajtótájékoztatót tartottak a római Gemelli kórház előcsarnokában Ferenc pápa kezelőorvosai, akik közölték, hogy a katolikus egyházfő élete már nincs veszélyben, azonban a súlyos légúti megbetegedés kockázatai továbbra is súlyosak.
Ferenc pápa még nincs túl a veszélyen – mondta az egyházfő kezelőorvosa egy a Gemelli kórház előcsarnokában tartott sajtótájékoztatón péntek kora este. Az újságírókat a szentatyát kezelő orvoscsoport tagjai előtt tájékoztatja a pápa állapotáról.
Az Ansa olasz hírügynökség is megerősítette az orvoscsapat szakvéleménye alapján, hogy a pápa élete valóban nincs már veszélyben, a vírusos és bakteriális tüdőgyulladás kockázatai miatt továbbra is válságos az állapota. Sergio Alfieri professzor a Gemelli kórház előcsarnokában tartott sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy ő maga is a kórház kápolnájában imádkozott a katolikus egyházfőért.
Az orvosok közölték, hogy a szentatya tudatában van betegsége súlyosságának és légszomjjal is küzd. A lfieri szerint a pápa legalább a következő egy hétig kórházban marad.
Ferenc pápa mindig azt kéri, hogy az orvosi közleményeiben az igazat mondjuk az állapotáról
– hangsúlyozta a professzor.
Luigi Carbone, a katolikus egyházfő másik kezelőorvosa rámutatott, arra kell összpontosítaniuk, hogy legyőzzék a jelenlegi, válságos állapotot. „Látjuk a Szentatya szívósságát, ő nem olyan ember, aki feladja” – közölte, hozzátéve, hogy az egyházfő önállóan lélegzik, jól reagál a kezelésre, a szíve erős, közérzete jó.
Tájékoztattak továbbá arról is, hogy Ferenc pápa jó, engedelmes páciens, aki mindent megtesz, amit tennie kell.
Mint írtuk, Ferenc pápát múlt pénteken szállították kórházba súlyos légúti fertőzéssel, azóta kiderült, hogy kétoldali tüdőgyulladása is van. Az egyházfőt a pápák kórházának is tartott római Gemelli kórház speciális osztályán ápolják, és minden nyilvános szereplését lemondták a hétre.
Ferenc pápánál azért is különösen rizikós a mostani megbetegedés, mert fiatalon eltávolították a jobb tüdőlebenyének egy részét, és az utóbbi években egyre törékenyebbé vált. A Szentszék sajtóirodája naponta oszt meg új információkat a pápa állapotáról. Legutóbb péntek délelőtt közölték, hogy a pápa jól aludt, felkelt, és megreggelizett, és továbbra is részesül az Eucharisztiában. Gyógyszeres kezelése továbbra is indokolt.
Ferenc pápa február 14-i kórházba vonulása óta a pénteki volt az első alkalom, hogy a Gemelli klinika orvosai a sajtónak nyilatkoztak. Az orvos elmondta, Ferenc pápa kérte, hogy részletesen tájékoztassák a sajtót, mivel semmilyen rá vonatkozó információt nem akar elhallgatni.
A Politico pápához közel álló személyekre hivatkozva azt írja, hogy a jezsuita vezető erős fájdalmaktól szenved, egyik bizalmasának pedig állítólag azt mondta, hogy ezúttal már nem fog felépülni. A pápa jelenleg mindenben az orvosok utasítását követi, és tartózkodik a nyilvános szerepléstől. A források arról is beszámoltak, hogy Ferenc pápa eleinte ellenállt a kórházba vonulásnak, de egyértelműen a tudomására hozták, hogy ha a vatikáni szobájában marad, akkor meghal.
Gianfranco Ravasi bíboros, a Kultúra Pápai Tanácsa nyugalmazott vezetője, aki Ferenc pápa bizalmasa a minap megerősítette, hogy a katolikus egyházfő kész lemondani a hivataláról lelkiismerete szerint, amennyiben az egészsége súlyosan korlátozná feladatai ellátásában, dacára annak, hogy kifejezett vágya megtartani és végigvinni a jubileumi szentévet.
Ferenc pápa egyébként hivatalba lépésének évében, 2013-ban, elődeihez hasonlóan aláírta lemondó nyilatkozatát arra az esetre, ha súlyos és állandó egészségi problémák miatt képtelenné válna teljesíteni a pápasággal járó kötelezettségeit. Ezt az akkori vatikáni államtitkárnak, Tarcisio Bertone bíborosnak adta át.
Bár a szentszéki sajtóiroda naponkénti beszámolóiban olykor reménykeltő információkat is közöl Ferenc pápa állapotáról – többször írtak arról, hogy a szentatya olvas, dolgozik, vagy találkozókon vesz részt, egyszer még egy püspököt is kinevezett a kórházi szobájából – a katolikus egyház felkészül a legrosszabbra is. Mint írtuk, a vatikáni testőrség, vagyis a svájci gárda már a temetési szertartást próbálja.
A pápa halálának megállapítása szigorú protokoll szerint történik: a camerlengo (kamarás bíboros) háromszor szólítja a pápa nevét. A halál megállapítása után megsemmisíti a pápai pecsétgyűrűt, lezáratja a pápai lakosztályokat, értesíti a bíborosi kollégiumot és a médiát. A szentatya halálát követően 9 napos gyászidőszak (Novendiale) kezdődik, és az egyház a sede vacante (üres szék) időszakába lép. Ilyenkor az egyház irányítását ideiglenesen a bíborosi kollégium veszi át, de fontos döntéseket nem hozhatnak. Az elhunyt pápa testét a Szent Péter-bazilikában helyezik közszemlére, ahol hívek százezrei és világvezetők róhatják le kegyeletüket. Ferenc pápa újítása, hogy a korábbi díszes ravatal helyett egyszerű nyitott koporsóban helyezik majd el. Általában 6-7 nappal a halál után temetik el Róma püspökét.
Ferenc pápa temetési szertartását várhatóan a Szent Péter-bazilika előtti téren tartják majd, Giovanni Battista bíboros vezetésével. Szakítva a hagyománnyal, miszerint a pápákat a Szent Péter-bazilika kriptáiban temetik el (ahol közel 100 pápa nyugszik), Ferenc pápa a Santa Maria Maggiore-bazilikát választotta végső nyughelyéül. Ezzel ő lesz az első egyházfő egy évszázada, akit nem a Vatikánban helyeznek örök nyugalomra.
Ferenc pápa további újítása, hogy elutasította a hagyományos három koporsós temetkezést (ciprusfa, cink és szilfa), helyette egyetlen, fából és cinkből készült koporsót választott végső nyughelyéül.
A pápaválasztás (konklávé) a pápa halála után 2-3 héttel kezdődik a Sixtus-kápolnában. Bár elvileg bármely megkeresztelt férfi lehet pápa, 700 éve csak bíborosok közül választanak. A szigorúan zárt konklávén csak a 80 év alatti bíborosok (jelenleg 138-an) szavazhatnak. A titkos szavazás során a jelöltnek kétharmados többséget kell szereznie, ha ez nem sikerül, új fordulót tartanak. Naponta akár négy forduló is lehet. A szavazás tarthat rövid ideig (mint Ferenc pápa választása 2013-ban, ami 24 óra volt), de akár hónapokig vagy évekig is (mint néhány történelmi példa mutatja).
A pápaválasztás eredményét hagyományos füstjelzéssel tudatják majd a világgal: fekete füst jelzi, ha nem született döntés, fehér füst pedig az új pápa megválasztását. A sikeres választás után a Bíborosi Kollégium képviselője a híres „Habemus papam” („van pápánk”) bejelentéssel tudatja az összegyűlt tömeggel az eredményt. Az új pápa ezután választ egy nevet, fehér reverendát ölt, majd az erkélyről első beszédét intézi a hívekhez, ezzel hivatalosan is elfoglalva pozícióját a katolikus egyház élén.
(Borítókép: Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen 2023. április 30-án. Fotó: Németh Kata / Index)