Továbbra sem tudni, mi okozhatta a több mint ötvenmillió ember életét megbénító áramszünetet Kanada és az Egyesült Államok keleti részén. Az áramszolgáltatás teljes visszaállítása várhatóan vasárnap előtt nem fejeződik be.
Nincs áldozat
Tekintse meg képeinket! |
Evakuálták az embereket
A városokban leállt a közlekedés, nem működtek a jelzőlámpák, megállt a metró. A rendőrség és a tűzoltóság emberei azonnal evakuálni kezdték a föld alá, illetve az épületekbe szorult embereket.
Attól lehetett tartani, hogy az emberek azt hiszik, terrortámadás történt, és pánikba esnek, ez azonban - leszámítva a kezdeti ijedséget - nem így történt. Ennek ellenére emberek ezreivel teltek meg az utcák, akikre később ráborult a sötétség, mert estére sem sikerült helyreállítani a közvilágítást (Bővebben>>).
A pénzügyi piacot nem rázta meg
A pénzügyi piacot nem rázta meg különösebben az áramszünet, a nagy vesztesek a légitársaságok, a biztosítók, valamint az autógyárak. Bár a dollár árfolyama esni kezdett a délután folyamán, de miután tisztázódott, hogy nem terrorakció történt, visszaállt az árfolyam.
Az amerikai tőzsdéken sem várható semmi rendkívüli a pénteki nyitáskor, mert saját áramellátóval rendelkeznek. A legnagyobb gondot a bankautomaták leállása okozta, bár a bankrednszerben nem történt kimaradás. (Bővebben>>)
Felszállási tilalom
|
A szövetségi repülési hatóságok felszállási tilalmat rendeltek el mind a három New York-i repülőtéren, az irányítás zavarai miatt. Hasonló a helyzet a torontói repülőtéren is. A repterek tartalék áramforrásokkal próbálnak működni, közölte a CNN.
Elmaradt előadások
A New York-i színházakban elmaradtak az esti előadások, a délutániakat meg kellett szakítani, ezután nézők ezrei töltötték meg a Broadwayt. A megváltott jegyeket visszafizetik (Bővebben>>).
Ez volt a harmadik nagy áramszünet
Az Egyesült Államok történetében nem ez volt az első alkalom, hogy milliók maradtak áram nélkül. Míg most terrortámadástól tartottak az emberek, 1965-ben atomháborúnak hitték a sötétség okozóját, 1977-ben pedig súlyos zavargások törtek ki. (Bővebben>>)
Az FBI gyanakszik
Az áramszünetet természetes okokra vezetik vissza, nem tartják valószínűnek, hogy terrortámadás történt volna. Ezt a New York-i polgármester, Michael Bloomberg is megerősítette tévényilatkozatában.
Az FBI ugyanakkor továbbra sem zárja ki a terrorista akció vagy szabotázs lehetőségét, de cáfolta azt a feltételezést, hogy a közelmúltban megjelent, Microsoft-rendszerekre specializálódott MSBlaster vírus okozta volna a kimaradást.
Fosztogatás Ottawában
Súlyos, az áramszünetet kihasználó fosztogatásokról számolt be Kanada fővárosából, Ottawából a rendőrkapitány. A főrendőr elmondása szerint a sötétséget kihasználva, több betöréses lopás is történt. Továbbá számos fegyintézetben megszűnt az áramszolgáltatás, ám a pótáramfejlesztők biztosították a szükséges árammennyiséget a kimaradás idején.
Detroitban vasárnap lesz áram
Az áramszolgáltatás lassanként újra beindul, csütörtök este tizenegy órakor a kimaradt áram egyharmadát pótolni tudták. Ám napokig eltarthat, amíg újra helyreállítják az áramszünet előtti állapotot. Legkésőbb az ipari negyedek, a gyárak és üzemek működhetnek újra százszázalékosan. A detroiti áramszolgáltató csak vasárnap tudja újra teljesen kiszolgálni 2,1 millió fogyasztóját (Bővebben>>).
Nem tudni, pontosan mi történt
|
Továbbra is kérdés azonban, mi okozhatta a rendkívüli áramszünetet. Helyi idő szerint csütörtök 16 óra után tíz perccel huszonegy erőmű állt le, amelyek közül tíz atomerőmű volt.
Korábbi hírek szerint villámcsapás okozta a hibát, de ezt a kanadai feltételezést a Niagara-Mohawk erőműrendszer szóvivője cáfolta. Ezt a meteorológiai jelentések is megerősítették: nem volt vihar a területen.
Egymásra mutogatnak
A kanadai miniszterelnöki hivatal szerint a gondot a New York állambeli Con Edison erőmű hibája okozta. A védelmi miniszter véleménye az, hogy a pennsylvaniai atomerőmű kimaradása okolható, de az erőmű amerikai szóvivője arról számolt be, hogy az állam öt erőműve normálisan üzemel.
Túlterhelt rendszer
A rekordméretű áramkimaradás úgy következett be, hogy a két érintett ország áramellátó rendszerének túlságos integráltsága és az automatizált számítógépes védelmi rendszerek miatt az erőművek sorban egymás után kapcsolódtak le, írja a Washington Post.
A lap a térség áramellátását koordináló szervezetének illetékesétől úgy tudja, egy kanadai és egy New York-i erőmű kapcsolódott le, egyelőre nem tudni, miért.
A fellépő áramhiányt a hozzájuk kapcsolt erőművek próbálták pótolni, de az erőművek közötti vezetékeken fellépő túlterhelésre az automaták - a még működő erőműveket megóvandó - lekapcsoltak.
Az erőművek munkatársai most azon dolgoznak, hogy izolálják magukat a többi erőműktől. Az energiaügyi illetékes szerint az eset ékes bizonyíték arra, hogy mennyire sérülékeny az Egyesült Államok áramellátó rendszere.