Index Vakbarát Hírportál

A brit euroszkeptikusok megnyernék a választást

2014.04.23. 17:21
A UKIP három százalékra áll a győzelemtől az EP-választáson.

Szembesítés a kőkemény valósággal – ezzel védte plakátjait az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) vezetője, Nigel Farage, aki a nagypolitika részéve tette az euroszkeptikusságot Nagy-Britanniában. A UKIP EP-választási plakátjait sokakat kiborítottak.

„26 millió európai munkanélküli. És kinek a munkahelye kell nekik?” – mutat egy hatalmas ujj a választási plakátról a bámészkodóra. Amikor először kiszúrtuk a Twitteren, azt hittük ez egy mém, de nem, ez a UKIP választási üzenete: Kedves brit választópolgár, ha kedves neked a melód, nem hagyod, hogy az „európaiak” elvegyék tőled!

A UKIP a mostani plakátokat 1,5 millió fontos adományból fizeti, amelyet régi támogatójuk, a mélyen euroszkeptikus üzletember, hivatásos politikai donor, Paul Sykes nyújtott nekik. Sykes 1999-ben lépett ki a Konzervatív Pártból a maastrichti egyezmény miatt, és már 2004-ben is másfél milliót ajándékozott a UKIP-nek, amelynek így első számú pénzforrásává vált.

Nick Clegg miniszterelnök-helyettes, a liberálisok vezetője azt mondta a plakátokkal kapcsolatban, hogy minden Európa-barátnak össze kell fognia. Mike Gapes munkáspárti képviselő rasszistának nevezte a plakátot. Farage azonban elhessegette a kritikát, mondván, ez csak az elit hangja.

Clegg szerint manapság már nem az euroszkeptikusság az elitellenes politizálás, hiszen a UKIP ezt csinálja több mint egy évtizede, hanem éppen hogy a liberálisok formabontók azzal, hogy kiállnak az EU mellett és ezt nem szégyellik. Clegg és Farage egyébként két, az EU-ról rendezett vitán is részt vettek, a nézők szerint mindkettőt Farage nyerte. Farage az EP-ben is az egyik legaktívabb és legnagyobb feltűnést keltő szónok.

Egy felmérés szerint a liberálisok csak nyolc százalékot kaphatnak a május 22-i európai parlamenti választáson, míg kormányzó partnereik, a toryk 22 százalékot, a UKIP  27 százalékot, a Munkáspárt pedig 30 százalékot. Van olyan elemző, aki szerint május végéig a UKIP a Munkáspártot is beéri. Erre tesz kísérletet azzal, hogy a következő két hétben hagyományosan szocialista területeken kampányol.

Keddi kampányindítóján Farage azt is elárulta, nem fogja (mert nem tudja) kidobni Nagy-Britanniából az ott legálisan tartózkodó uniós állampolgárokat. Azt mondta, a poszterekkel az a célja, hogy felrázza az embereket. Hiába kérdezték, hogy miért alkalmazza német feleségét, mint titkárnőt, Farage azt mondta, ez a két dolog nem összehasonlítható, senki sem bírná ezt a munkát, ha nem lenne a felesége közben.

A UKIP egy másik plakátján az eurokraták állítólagos, celebekhez mérhető életstílusát karikírozza ki, a harmadikon pedig arra szólítja fel a választót, hogy szerezze vissza országa felett az irányítást, mert a törvények 75 százaléka Brüsszelben készül. Az üzenet persze szemérmesen elhallgatja, hogy semmi nem válik jogszabállyá, amibe a brit kormány ne ment volna bele.

Jelenleg Olaszország s Spanyolországból érkezik a legtöbb munkavállaló Nagy-Britanniába, nem Bulgáriából és Romániából, ahogy pár hónapja még riogatott a UKIP. Az Eurostat adatai szerint a szigetországban a munkanélküliség hét, míg Spanyolországban 27 százalékos.

Felmérések szerint a britek szűk többséggel ugyan, de elutasítják az uniós tagságot, miközben az ország gazdasága vitathatatlanul nagy haszonélvezője annak. A Brexitnek rövidített brit kilépésről David Cameron kormányfő 2017-ben tartana népszavazást, de a brit üzleti körök máris jelezték, egy esetleges kilépés katasztrofális hatással lenne a brit gazdaság egészére, különösen a londoni Cityben székelő bankszektorra.



Rovatok