Orbánt nem hívták csónakázni
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
- Elhagyta Libanont az Aszad-család egy háborús bűnökkel vádolt tagja
- Sorra függesztik fel Oroszországba tartó járataikat a légitársaságok
- Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Norvégiában
- Német lapban megjelent véleménycikkben érvel Elon Musk az AfD támogatása mellett
- Hentes Putyin, bohóc Orbán – így látja a háborút az ismert ukrán grafikus
- Donald Trumpnak sikerült belopnia magát a brit királyi család szívébe
- Búcsú a magyarországi luxustól: kirúgták a botrányt kavaró orosz ortodox egyházi vezetőt
- Újabb uniós lista, Magyarország a végén áll, de ez kivételesen nem baj
- Hogyan tudtak Aszadék és az alaviták 50 évig rátelepedni Szíriára?
Angela Merkel német kancellár tegnap Svédországban egyeztetett Fredrik Reinfeldt svéd, Mark Rutte holland és David Cameron brit miniszterelnökkel az Európai Bizottság új elnökéről. A svéd–holland–brit trió mellett Orbán Viktor magyar miniszterelnök volt a negyedik európai vezető, aki nyilvánosan ellenezte Juncker jelölését, a svéd miniszterelnök azonban őt nem hívta meg a találkozóra.
Bár a megbeszélés hivatalos programjában nem szerepelt a következő bizottsági elnök személyéről folytatott egyeztetés, a résztvevők a találkozó előtt és utána is ezzel kapcsolatban nyilatkoztak.
Merkel célja a találkozóval az volt, hogy meghallgassa az ellentábor érveit, és megismerje az alternatív jelöltekkel kapcsolatos véleményüket. David Cameron a találkozó előtt ismét bírálta az elnök kiválasztásával kapcsolatos eljárást (erről részletesen itt írtunk), és hasonlóan nyilatkozott a svéd és a holland kormányfő is.
A tiltakozók érvelésének lényege, hogy az uniós alapszerződés értelmében a bizottsági elnökjelöltet a 28 uniós tagállam vezetője jelöli, és az Európai Parlament választja meg. Az EP frakciói és az európai politikai pártok azonban a részvétel fokozása érdekében jelölteket állítottak a posztra, és azt ígérték a választóknak, hogy a győztes európai pártszövetség jelöltje vezeti majd az Európai Bizottságot a következő öt évben. Ezzel a húzással azonban kivették volna a jelölés jogát az állam- és kormányfők kezéből. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az EP-választás előtt a jelölteket még az európai vezetők is támogatásukról biztosították, ám május 25. után többen meggondolták magukat.
via: EUobserver