Annyi lett az EU-szkeptikusok frakciójának
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Videón a Kazanyt ért ukrán dróntámadás
- Zágrábban megkérik az árát: adna ezer eurót egy karácsonyfáért?
- Óriási leépítésbe kezdett a Volkswagen, 35 ezer embert küldenek el
- Ezeket lehet tudni a magdeburgi támadás elkövetőjéről
- Sokkoló számok érkeztek Németországból: ennyi halottja és sebesültje lehet a magdeburgi támadásnak
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Donald Trump beintett Európának, kemény lépés készül
- Donald Trump óriási boszorkányüldözést tervez a sajtóban
- Matteo Salvini: „Felmentettek a bíróságon, mert megállítottam a tömeges migrációt és védtem országomat”
- Az orosz turisták paradicsoma fellázadt Moszkva ellen
Nem tudni biztosan, hogy Grigule miért hagyja ott a csapatot. A European Voice szerint az új lett kormányban kapott állást, amihez a túlságosan putyinbarát EFDD-csoport tagsága nem jó ajánlólevél. A Telegraph tudósítója arra tippel, hogy a parlament elnökségéből az EP közép-ázsiai kapcsolatokkal foglalkozó delegációjában ajánlottak neki vezető pozíciót, de csak akkor, ha hátat fordít Farage-éknak.
7 ország, 25 képviselő
A szabályok értelmében európai parlamenti képviselőcsoportot huszonöt vagy több képviselő alakíthat, akiknek legalább az EU-s tagállamok egynegyedéből, azaz hét országból kell érkezniük. A honatyáknak megéri képviselőcsoportokba tömörülni: a frakciók saját költségvetést vezethetnek európai parlamenti forrásokból, titkárságot tarthatnak fönn, és tagjai nagyobb eséllyel pályáznak vezető tisztségekre, például parlamenti alelnöki vagy szakbizottsági elnöki székre.
Nigel Farage brit függetlenségi pártja (UKIP) múlt héten időközi választást nyert Angliában, Brüsszelben azonban most visszavonulót kell fújniuk: megszűnik alóluk az európai parlamenti frakciójuk. Az Európai Uniót gyakran és hevesen támadó képviselőcsoportot, a Szabadság és Közvetlen Demokrácia Európáját (EFDD) fel kell oszlatni, mert a lett képviselő Iveta Grigule kiválásával már nem tudnak támogatást fölmutatni a tagállamok legalább egynegyedéből. A UKIP mellett a frakció tagja az olasz humorista Beppe Grillo “5 Csillag” mozgalma, amely a fenálló hatalmi rendet megkérdőjelező üzeneteivel meglepetésszerű győzelmet aratott a tavalyi olaszországi választáson. Júniusban a mozgalom támogatói internetes szavazással döntöttek arról, hogy Grillóék az EFDD-ben üljenek.
Ha az EFDD nem talál valakit a hiányzó helyre, az igen bőbeszédű Nigel Farage értékes felszólalási időt veszthet. A brit politikus fő terepe, hogy minden hónapban a strasbourgi plenáris ülésről közvetíti az EU-t élesen bíráló üzeneteit, elsősorban a saját választóinak Nagy-Britanniába. Itt írtunk róla, hogy ezenkívül ő az egyik éllovasa a káromkodás meghonosításának a mindennapi politikai beszédben.
A többi képviselőcsoport ünnepel. A szociáldemokraták arról beszélnek, hogy az „euroszkeptikus opció darabokra hullik”. A néppárti frakció az euroszkeptikusok első vereségét ünnepli. Grigulét egyébként több forrás is a Néppárttal hozta hírbe. Az EFDD éppen a két nagy pártot gyanúsítja azzal, hogy etikátlanul nyomást gyakoroltak a képviselőjükre. Közelményükben a „föderalisták politikai zsarolásáról” írnak.
Úgy tudjuk, hogy Grigule egyelőre nem ül át másik frakcióba, független képviselő lesz. Ahogy a korábbi frakciótársai is. Ezentúl többek között a magyar jobbikos képviselők oldalán politizálhatnak.