Vida Ildikó félreértette
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Egy amerikai áruló rejtőzött az ukránok között, éveken át segítette az oroszokat a háborúban
- Már a mélygarázsokat vizsgálják át a mentőcsapatok, miközben Barcelonát is árvíz sújtotta
- Káoszt, majd hosszú belső harcokat hozna Donald Trump veresége
- Az ország, ahol a volt miniszterelnök házi őrizetből politizál, a korábbi elnököt pedig két hete tartóztatták le
- Idén is bele akarnak nyúlni az oroszok az amerikai választásokba
- Feljelentették a szerb elnököt az újvidéki tragédia után, egy miniszter pedig már le is mondott
- Így rúg bele Trump a földön fetrengő forintba
- A magyarok többsége Donald Trumpra tippel, hogy ő nyeri az amerikai elnökválasztást
- Legalább 36-an meghaltak, miután a szakadékba zuhant egy busz Indiában
- Ezt az utat kell járnia Harrisnak és Trumpnak, ha elnökök szeretnének lenni
Az Egyesült Államokból korrupció gyanúja miatt kitiltott Vida Ildikó NAV-elnök az mno.hu-nak adott szerdai interjújában arról beszélt, hogy Magyarország az EU-s átlagot hozza az elbukott áfabehajtás mértékében. Utánaszámoltunk, az Európai Bizottság is utánaszámolt, és kiderült: 2011-ben és 2012-ben is sokkal többet vesztettünk az EU-s átlagnál. Idén azonban sokat javulhat a helyzet.
"Az áfarés a beszedhető és a ténylegesen beszedett áfa közötti különbözetet jelenti” – magyarázta az adóhatóság elnöke. „Ez Magyarország esetében 2011-ben és 2012-ben még ezermilliárd forint körüli összeg volt, most pedig azt írta le az Európai Bizottság, hogy 2013-ban már csak 900 milliárd forint volt a különbözet. S hogy ez magyar jelenség lenne? Nevetséges. […] Magyarországon az áfarés 25 százaléknyi, ami hozza az európai átlagot. Romániában 44 százalékos, Szlovákiában 39 százalék. Hol van hát az a nagy magyar áfabotrány, hol?"
A Bizottság idevágó tanulmánya, melyről múlt héten mi is beszámoltunk, egyértelműen jelzi: az áfarés EU-s átlaga mindkét idézett évben 16 százalék volt. Hogy nehogy félreértsünk valamit, rákérdeztünk az adatokra Európai Bizottságnál is. Az EB adózásért felelős szóvivője, Daniel Rosario az EUrologusnak megerősítette: a legújabb kimutatás szerint a magyarországi áfarés három éve 24 százalék volt, két éve pedig 25 százalék. A kilencedik legnagyobb a vizsgált huszonhat tagállam közül.
A kelet-közép-európai régióban jól teljesít Magyarország, ami az ÁFA-beszedés hatékonyságát illeti: csak Szlovéniában, Bulgáriában és Csehországban kisebb a rés, mint nálunk. A lengyelekkel azonos szinten állunk.
A 2013-as adatokról még nem tudósít a tanulmány. A szakértők szerint a pénztárgépek idei online bekötése megnöveli majd az ezévi áfa-bevételeket, és a következő időszakban lényegesen jobb eredményekre számíthatunk.
A kitiltási botrány eddigi állomásai:
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!