- Külföld
- Eurologus
- EP 2014
- európai parlament
- európai bizottság
- költségvetés
- jean-claude juncker
- befektetési alap
Az EU hatalmas pénzinjekciót adna a gazdaságnak
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Döntöttek a német szociáldemokraták a kancellárjelöltről
- Szerbia elnöke elárulta, hogy az Európai Uniót vagy Kínát választja-e
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
- Tizenheten eltűntek, miután elsüllyedt egy turistahajó a Vörös-tengeren
Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker nagyszabású befektetési programot hirdetett meg szerda délelőtt Strasbourgban. A következő három évben 315 milliárd eurós összeget szeretne mobilizálni, állami és magánforrásokra egyaránt támaszkodva. Azt ígérte, hogy az infrastruktúra, az oktatás, a kutatás és az innováció fog előnyt élvezni a beruházásokban. És közben államadósság sem keletkezik majd. Hogy lehet ez?
8 milliárdból 300 milliárd
Igazság szerint Juncker azt szeretné, ha 8 milliárd euró fialna 315 milliárdot a következő három évben. Ennyit áll ugyanis az Európai Unió a saját költségvetési tartalékából. Kilátásba helyeztek további 8 milliárd euró garanciát, ha az értő gonddal megválogatott beruházási projektek mégis a falnak mennének. Közben minden döntéshozó imádkozik, hogy erre ne legyen szükség. Ezen kívül ötmilliárd euró az Európai Beruházási Bank által még rendelkezésre bocsátott hitel. Így áll össze a 21 milliárd eurós „Európai Stratégiai Beruházási Alap” (ESBA).
A nagy döntéseket az ESBA élére állított testület fogja hozni. Jyrki Katainen, a Bizottságnak az európai növekedés megteremtéséért felelős alelnöke esküdözött a szerdai sajtótájékoztatón, hogy a döntőbizottság egyik gazdasági szektort és egyik tagállamot sem fogja előnyben részesíteni a pénzek kiosztásánál. Ennek némileg ellentmond, hogy korábban azt nyilatkozta,
a Juncker-tervhez. Azt szeretnék, ha a legsikeresebb befektetések EU-s címke alatt futnának.
Az Európai Beruházási Bank az új megmentő
A kulcsfigura Werner Hoyer, az Európai Beruházási Bank elnöke. Az EIB eddig a megbízhatóságáról volt híres, AAA-s hitelminősítése évek óta érintetlen. Ezt is kockáztatja azzal, hogy a bankot beviszi a Juncker csomagba.
„Persze, játszhatnánk a biztonsági játékot is, – mondta Hoyer – aki kevesebbet üzletel, kisebb kockázattal operál. Most úgy döntöttünk, hogy a nagyobb volumenű beruházások felé fordulunk. Ezért van szükség az EU-s garanciára.”
A tagállamoknak kell vonzaniuk a befektetést
A garancia mellett a terv másik sarokköve, hogy a lehető legvonzóbbá tenné a befektetési környezetet az összes tagállamban. Egy szerdán nyilvánosságra hozott összefoglalóban a Bizottság elmarasztalja Magyarországot ezen a területen:
„[Magyarországon]
– írják. A bankok hitelezési kapacitását pedig visszavetik a magas ágazatspecifikus terhek, mint például a banki adó és a nemteljesítő hitelek.”
A dokumentum kitér az uniós pénzek eddigi felhasználásra is:
„Bár Magyarország az uniós alapok egyik legnagyobb kedvezményezettje, a pénzeszközök hatékony felhasználására vonatkozó kapacitása továbbra is gyenge. […] Az állami beruházásokat jórészt uniós forrásokból finanszírozták. Ami a magánszektort illeti, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a kkv-k csak korlátozottan integrálódtak a termelési láncba a nagyobb, nemzetközi vállalatok beszállítójaként.”
Még nagyobb buborékot!
Miközben a tagállamok már most húzzák a szájukat a csomagba épített költségvetési átcsoportosítás miatt, az európai politikai pártok keveslik az előirányzott összegeket. Amióta az EU új szlogenje a növekedés és a munkahelyteremtés, egymásra licitálnak a gazdaságösztönző csomagjaik méretével. A szociáldemokrata frakció (S&D) múlt héten arról beszélt, hogy Európának „sokkterápiára” van szüksége, és ehhez 400 milliárd eurós injekciót kell adni a gazdaságnak. A liberálisok 700 milliárd alatt meg sem állnának, és hozzáteszik, hogy az alapból származó tőkejövedelmek adómentesek kellene, hogy legyenek. Ugyancsak elengedhetetlen, hogy a digitális és az energiapiac valóban egységessé váljon, és a befektetőknek „ne 28 tagállam 28 különböző regisztrációs eljárásával kelljen bajlódniuk”.
A decemberi EU-csúcs dönt
Európa szeme most a tagállami vezetőkön van. A karácsony előtti EU-csúcs fő témája lesz a befektetési csomag, fennáll azonban a veszély, hogy a tanácskozás nem hoz eredményt. A francia gazdasági miniszter a múlt héten arról beszélt, hogy az alap hamis pénzzel próbál operálni. Angela Merkel szóvivője szerint a német kancellár támogatja ugyan az ötletet, de biztosra kell menni, hogy a pénz jó helyre kerül majd.
Mindeközben kilátástalannak tűnik, hogy az EU egyáltlán a jövő évi költségvetéséről meg tudjon állapodni december vége előtt. A többek között a Bizottság által kért pótlólagos tagállami hozzájárulások miatt kitört vita miatt pénteken új költségvetési terv kerül a Tanács és a Parlament elé. Két hetük lesz rá, hogy megegyezzenek.