Indul a brüsszeli fejtörés a görög helyzetről
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Szijjártó Péter Pekingből üzent, magyar közreműködéssel jöhet a mérföldkő
- Az Egyesült Államok szerint hamarosan tűzszünet jöhet a Közel-Keleten
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Döntöttek a német szociáldemokraták a kancellárjelöltről
- Szerbia elnöke elárulta, hogy az Európai Uniót vagy Kínát választja-e
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepetést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
Nehéz másként értelmezni a görög választás eredményét: a tízmilliós ország nemet mondott az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mentőcsomagjáért cserébe elvárt megszorításokra. Az összesített eredmény alapján
Elnáspángolták a megszorító kormányt
A régi kormány fő erejét adó Új Demokrácia, bár a támogatottsága nem csökkent jelentősen, a vártnál jobban kikapott a Radikális Baloldal Koalíciójától, a Szirizától. A másik kormánypárt, a Pánhellén Szocialista Mozgalom egy olyan lejtőn maradt, amihez képest az MSZP 2006 óta mutatott választási teljesítménye is diadalmenet: a szétszakadt párt nem sokkal maradt a három százalékos bejutási küszöb felett. Harmadiknak szoros küzdelemben az EU-barát „To Potami” (A Folyó) helyett a szélsőjobboldali Arany Hajnal futott be. Rajtuk kívül a keményvonalas kommunisták és a megszorításellenes Független Görögök fértek be a parlamentbe.
A Sziriza épphogy lemaradt az abszolút többségről, így koalícióra kell lépnie valakivel a görög parlamentben. Sokan arra számítottak, hogy az EU-barát To Potami (A Folyó) lesz a szövetséges, ami Brüsszelt egy kicsit megnyugtatta volna.
Alekszisz Cipraszék végül a jobbközép Független Görögökkel állapodtak meg, akik ideológiai téren sok szempontból mást vallanak, mint a Sziriza. Az egyetlen erős közös pont épp az EU-IMF diktálta megszorítások elutasítása. Brüsszelnek öröm lehet az ürömben, hogy legalább hamar megalakult a koalíció, kedden pedig akár a kormány is, így gyorsan meg lehet kezdeni a tárgyalásokat.
Az euróövezet pénzügyminisztereit kínos dilemma elé állította az eredmény. A görögöknek megszavazott második pénzügyi segélyprogram ugyanis február végén lejár. Sok hitelező eddig is csak azért állt a mentőcsomag mögött, mert az Európai Bizottság—Európai Központi Bank—IMF „trojka” rendszeres ellenőrzéseiben és szigorú feltételeiben látták a görög gazdaság talpraállításának zálogát. Az új miniszterelnök, Alekszisz Ciprasz azonban elég egyértelműen fogalmazott a győzelmi beszédében: a trojka „a múlté”. Ha repül a pénzügyi szigor, hátat fordíthatnak a hitelezők, elmaradhat az új mentőcsomag, becsődölhet a görög gazdaság, és szakadékba ránthatja a közös európai pénzt.
EU–Görögország: egymásra utalva
Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke emlékeztetett, hogy a választások előtt az EU „pozitívan tekintett” egy esetleges harmadik mentőövre. Ennek a feltétele az volt, hogy a mostani programot sikeresen befejezik a görögök.
Görögországnak tisztában kell lennie azzal, hogy az eddigi problémák nem tűnnek el egyik napról a másikra csak azért, mert új kormány lesz
– mondta az EU-s pénzügyminiszterek hétfői ülése után.
A Sziriza ugyan nem léptetné ki Görögországot az euróövezetből és az EU-ból, de újratárgyalná a mentőcsomagok feltételeit és azt is szeretné, hogy a trojka engedjen az adósságból. Az ország adósságállománya 2011-ben a GDP 171,3 százalékát tette ki. Tavaly márciusban azt ígérték, hogy 2020-ra 125 százalékra csökkentik.
Dijsselbloem úgy látja, a pénzügyminiszterek között kicsi a támogatottsága annak, hogy engedjenek a görög adósságból. Klaus Regling, az uniós mentőalapok vezetője szerint most nem is az a probléma, hogy mekkora a görögöknek nyújtott hitelállomány, mert az eredetihez képest csökkentették a kamatokat, átlagosan 32 évre tolták ki a futamidőket és csak 2022-től kell törleszteni.
A BBC úgy tudja, 4,3 milliárd euróra van lesz szüksége a görögöknek márciusig, miközben február végéig akkor is csak 1,8 milliárdot kaphatnak, ha megfelelnek az EU és az IMF feltételeinek. Ha nem hosszabbítják meg a programot, Görögország az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programjából is kieshet, írja az Euractiv.
Az euró jövőjét féltő pénzügyminiszterek vezetője leszögezte: támogatni fogják Görögországot, hogy megtarthassa a közös pénzt, és hogy felzárkózzon a gazdasága. Elmondta, hogy telefonon már beszélt is a görög pénzügyminiszter-jelölttel, aki „nagyon eltökélt” volt abban, hogy Görögország az euróövezet tagja maradhasson.
A görög választásról és a reakciókról bővebben ide kattintva olvashat, további háttér itt található.
Csönd és aggódás a jobboldalon
David Cameron konzervatív brit miniszterelnök annyival kommentálta a választás eredményét, hogy az csak növelni fogja a gazdasági bizonytalanságot Európában.
Gyengüléssel reagált az euró
Elsőre David Cameront visszhangozta az euró árfolyama, amely eséssel fogadta a fejleményeket. 2003 óta a legalacsonyabb szintre süllyedt, de később megerősödött a közös fizetőeszköz.
Az adósságelengedést már korábban kizáró finn miniszterelnök, Alexander Stubb ugyan gratulált, de a hírhez nem fűzött hozzá sokkal többet annál, hogy a demokratikus választási eredményeket tiszteletben kell tartani. Hasonlóan reagált a német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble. „Senki nem erőszakol semmit Görögországra, de a kötelezettségek számítanak” – figyelmeztetett.
Szélsőjobbos is örül a Szirizának
A szélsőbalon és a balközépen lelkesedéssel fogadták Alekszisz Cipraszék győzelmét, különösen az Olaszországban kormányzó Demokrata Pártban (PD). François Hollande francia elnök is nyilvánosan üdvözölte a Sziriza győzelmét.
Ennél meglepőbb, hogy a szélsőjobboldalon is volt, aki örült a radikális baloldali sikernek. Jean-Marie Le Pen, a francia Nemzeti Front tiszteletbeli elnöke szerint a győzelem az EU „megtagadása” és az ellene folytatott „politikai csata” része. Lánya és utóda, Marine Le Pen korábban már többször jelezte, hogy szurkol a Szirizának.
Az eredmény a spanyol baloldali Podemost villanyozta föl leginkább.
Sziriza, Podemos, győzni fogunk
– jelentette ki a főtitkáruk. A Podemosnak még az idén jó esélyük is van rá, hogy behúzzák a szélsőbaloldalnak az EU ötödik legnagyobb gazdaságát. A mindkét pártot sorai közt tudó európai parlamenti frakció (GUE/NGL) szintén boldogan fogadta a híreket. „Ez európaiak millióinak jelent reményt” – írták.