„Nein” a görög hitelhosszabbításra
- Meghalt Jean-Marie Le Pen
- 18+Biztonsági intézkedések mellett kezdődött meg a második félév a horvát iskolákban
- Ferenc pápa kinevezte az első nőt egy vatikáni hivatal élére
- Grönlandra utazik Donald Trump fia, miután az elnök bejelentette, hogy igényt tart a Zöldföldre
- Szijjártó Péter szerint Ukrajna ismét nehezebb helyzetbe hozta az európai gazdaságot
- Civilekre támadó férfit lőtt le a szerb rendőrség
- Donald Trump hozzácsatolná Kanadát az Egyesült Államokhoz
- Újabb részletek derültek ki Orbán Viktor indiai vakációjáról
- Gyermekbántalmazási botrány miatt távozik az anglikán egyház vallási vezetője
- A brit kormányfő szerint Elon Musk hazugságokat és álinformációkat terjeszt
A görög kormány február 19-én hivatalosan kérte az euróövezeti hitele meghosszabbítását, ami a hónap végén járna le. Athén a hét elején, az euróövezeti pénzügyminiszterek találkozóján ultimátumot kapott , hogy péntekig elküldje a kérelmet, és akkor aznap még hajlandóak újra összeülnek tárgyalni. A testület vezetője, Jeroen Dijsselbloem Twitteren már be is jelentette, hogy ennek megfelelően február 20-ára ismét összehívja a minisztereket.
Ha nem sikerül megállapodni, akkor a hónap vége után idővel a görög állam és a bankok nem tudják finanszírozni magukat. Utóbbiakat jelenleg az Európai Központi Bank tartja életben egy programmal, amelyet február 18-án erősítettek meg, de ha nincs a mentőöv az államnak, elzárulhat a bankoknak nyitott csap is. A görög pénzintézetek már így is nehezebben jutnak pénzhez az EKB-tól, mint korábban.
Ennek ellenére a németek szinte rögtön keresztbe feküdtek a megállapodásnak. Martin Jäger, a német pénzügyminisztérium egyik szóvivője szerint a görög kérvény túl sok kérdést hagy megválaszolatlanul és nem felel meg a pénzügyminiszterek követelésének, hogy a görög kormány feltétel nélkül egyezzen bele az eddigi mentőprogramba a régi feltételekkel. Nem valódi javaslat a megoldásra, hanem „csak az a célja, hogy áthidalja a finanszírozást a program követelményeinek teljesítése nélkül”.
Az Európai Bizottság korábban üdvözölte a görög kérést. Az intézmény elnöke, Jean-Claude Juncker „jó jelnek látja ezt a levelet, amely az értékelése alapján kikövezheti az utat egy ésszerű megegyezéshez a pénzügyi stabilitás érdekében az egész euróövezetben” – nyilatkozta Margaritisz Szkínász szóvivő.