Németek kémkedtek a francia kormánynál az USA-nak
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
- Súlyos tüdőgyulladást kapott Ursula von der Leyen, minden programját azonnal lemondták
- Joe Biden fél lábbal már kint van a Fehér Házból, de a Japánoknak még keresztbe tett
- Hiperszonikus rakéta, drónanyahajó, lézerfegyverek – a háború kísérleti terep is az új fegyverek számára
- Elkapták a rotterdami ámokfutót, aki véletlenszerűen választotta ki áldozatait
- Rettegnek az áldozatok családjai a kiszabadult maffiavezérek visszatérése miatt
Tavalyelőtt nagy port vert föl, amikor kiderült: az Egyesült Államok biztonsági ügynöksége, az NSA európai politikai vezetők, többek között Angela Merkel telefonhívásait hallgatja le. A Süddeutsche Zeitung most arra jött rá, hogy a német kormány is kémkedett az NSA-nak: többek között Franciaországról és az Európai Bizottságról jelentettek.
A bajorországi Bad Aibling-i lehallgatóállomáson évek óta figyelik több európai ország kormányhivatalait, tudta meg a német újság kormányszakértőktől. „Az ügy lényege a politikai kémkedés szomszédos országok és az EU-s intézmények után” – nyilatkozta a lapnak egy kormánytisztviselő. Ezenkívül állítólag európai cégeknél is kutakodtak, méghozzá azért, mert az USA illegális exporttevékenységeket szeretett volna fölfedni.
Az EUobserver korábbi hírekről is beszámol, melyek szerint a német hírszerzés olyan biztonságvédelmi vállalatokról gyűjtött adatokat, mint a korábban az Airbust is magában foglaló, 2013-ban megszűnt EADS, és a világ legnagyobb helikoptergyártója, az Eurocopter. Azt írják, a német kancellária legalább 2008 óta tudott ezekről az akciókról.
A kancellária akkori vezetője, Thomas de Maizière most belügyminiszterként szolgál a német szövetségi kormányban. Azzal gyanúsítják, hogy hazudott tavaly augusztusban, amikor azt nyilatkozta: a kancelláriának nincs tudomása arról, hogy németek az NSA-nak kémkednének.
Az igazságügyért felelős EU-biztos, Vera Jourová azt mondta kedden az Európai Parlamentben, mielőtt ezek az értesülések kirobbantak volna, hogy a hírszerzés nemzeti ügy, nem EU-kompetencia.