Németek kémkedtek a francia kormánynál az USA-nak
- Visszatér a politika élvonalába a NATO egykori főtitkára, Jens Stoltenberg
- 18+Új orvosi bizonyítékok kerültek elő a brit csecsemőgyilkos nővér ügyében
- Kórházba került Gerhard Schröder volt német kancellár
- Szijjártó Péter: Brüsszel okozta Európa gazdasági bajait az elmúlt években
- Influenszereket fogott el a spanyol rendőrség, dzsihádista propagandát terjesztettek
- Korábbi, magas beosztású amerikai vezetőket fosztanak meg az őket megillető biztonsági védelemtől
- Plasztikai műtétekkel próbálta meg elkerülni elfogását egy brazil drogbáró
- Hiába az Aszad-rezsim bukása, Szíria egyhamar nem lesz demokratikus ország
- Meglepő helyre kerülhetnek az amerikai rabok
- Orbán Viktor: Donald Trump néhány intézkedéssel máris a feje tetejére állította a világot
Tavalyelőtt nagy port vert föl, amikor kiderült: az Egyesült Államok biztonsági ügynöksége, az NSA európai politikai vezetők, többek között Angela Merkel telefonhívásait hallgatja le. A Süddeutsche Zeitung most arra jött rá, hogy a német kormány is kémkedett az NSA-nak: többek között Franciaországról és az Európai Bizottságról jelentettek.
A bajorországi Bad Aibling-i lehallgatóállomáson évek óta figyelik több európai ország kormányhivatalait, tudta meg a német újság kormányszakértőktől. „Az ügy lényege a politikai kémkedés szomszédos országok és az EU-s intézmények után” – nyilatkozta a lapnak egy kormánytisztviselő. Ezenkívül állítólag európai cégeknél is kutakodtak, méghozzá azért, mert az USA illegális exporttevékenységeket szeretett volna fölfedni.
Az EUobserver korábbi hírekről is beszámol, melyek szerint a német hírszerzés olyan biztonságvédelmi vállalatokról gyűjtött adatokat, mint a korábban az Airbust is magában foglaló, 2013-ban megszűnt EADS, és a világ legnagyobb helikoptergyártója, az Eurocopter. Azt írják, a német kancellária legalább 2008 óta tudott ezekről az akciókról.
A kancellária akkori vezetője, Thomas de Maizière most belügyminiszterként szolgál a német szövetségi kormányban. Azzal gyanúsítják, hogy hazudott tavaly augusztusban, amikor azt nyilatkozta: a kancelláriának nincs tudomása arról, hogy németek az NSA-nak kémkednének.
Az igazságügyért felelős EU-biztos, Vera Jourová azt mondta kedden az Európai Parlamentben, mielőtt ezek az értesülések kirobbantak volna, hogy a hírszerzés nemzeti ügy, nem EU-kompetencia.