Hasít, de lassul a magyar gyorsnaszád
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Tovább növekedett a Los Angeles-i tűzvész halálos áldozatainak száma
- Oroszország leszállítja a földgázt Szlovákiának, de Robert Fico szerint még nem oldódott meg minden baj
- Sztrájkol Belgium, járattörlések várhatók hétfőn a brüsszeli repülőtéren
- Lemondott a Donald Trump büntetőügyeit vizsgáló ügyész
- Összetűzésbe került Elon Muskkal, egyre többen követelik a brexit atyjának távozását
- Szijjártó Péter kritizálta az újabb amerikai szankciókat
- Olasz hatóságok: csoportos nemi erőszakot követtek el a muszlimok Milánó főterén
- Robbanás volt egy cseh étteremben, hatan meghaltak
- Helyszínelés közben gázoltak halálra egy rendőrnőt Angliában
- Újabb kimaradó állam csatlakozna Európához
Az Európai Bizottság 2015. tavaszi gazdasági előrejelzése szerint némi hátszelet kap a lassan kapaszkodó uniós gazdaság. Azért a pezsgőt még kár lenne eldurrantani, mert a növekedés csak rövidtávú hatásoknak köszönhető.
Hasít, de lassul a magyar gyorsnaszád
Ígéretes Magyarországra nézve az EU előrejelzése. Tavaly a Bizottság számai alapján csak a kelta tigris tudta túlugrani a pannon puma 3,6 százalékos növekedését. A magyar gazdaság pörgése egyenletesen, a 2015-ös 2,8-ról jövőre 2,2 százalékra mérséklődve szürkül bele a középmezőnybe. Emiatt sem kell szégyenkezni, de intő jel, hogy a visegrádi országok közül a jóslat szerint ez lesz jövőre a leglassabb. Foglalkoztatásban hasonlónak tűnik a tendencia, bár itt régiós összehasonlításban is jók maradunk (2014: +3,2 százalék; 2015: 1,9; 2016: 1,2). A költségvetés stabil marad, fokozatos süllyedéssel egyre jobban az előírt három százalékos plafon alá megy, ezzel és a növekedéssel 2016-ra 73,5 százalékra faragva az államadósságot.
Minden javul, de van mihez képest
A kedvező külső körülmények között van az alacsony olajár, amihez az EU-nál jóval több köze van a kitermelő országoknak, és a világgazdaság növekedésének, ami szintén nem Brüsszel érdeme. Azért az Európai Központi Bank (EKB) is kivette a részét a gazdaság felpörgetéséből, mert a kedvező hatások közé tartozik a gyengülő euró, ami a kivitelt erősíti, és sikerült a negatívba fordult inflációt is feltornászni. Mindkettőhöz nagyban hozzájárult az EKB kötvényvásárlási programja.
A munkaerőpiacok helyzete lassan javul, bár ezt a gazdasági tevékenység élénkülése hajtja. Az euróövezet egyenletesen kezd lendületbe jönni, jövőre meghaladva az egy százalékos növekedést, miközben az EU-é is stabilan ennyi marad. A költségvetések hiánya továbbra is csökken, így ha minden igaz, tavaly sikerült megállítani a adóssághegy növekedését, ami szépen elkezd csökkenni.
Évek óta nem látott szép tavasz köszöntött Európa gazdaságára, amihez külső tényezők és a lassan beérő szakpolitikai intézkedések is hozzájárulnak
– örömködött Pierre Moscovici gazdasági és pénzügyi biztos.
Hellén gondok
Az összkép persze még mindig nem rózsás, mert a munkanélküliség és az adóssági ráta is magas. A munkanélküliség 2016-ban várhatóan 9,2 százalékra csökken az EU-ban és 10,5-re az euróövezetben, míg az adósság 88, illetve 94 százalékra.
Árnyalja a szép képet az is, hogy bár mindenhol van növekedés, de egyenetlen az országok között. A francia és az olasz gazdaság se fog hasítani, de idén egyedül Ciprusban számítanak a bruttó nemzeti össztermék csökkenésére, jövőre pedig már sehol.
Görögország idei növekedési előrejelzését viszont eléggé, 2,5-ről 0,5 százalékra visszavágták a négy hónappal ezelőttihez képest. Ezzel együtt még mindig elég derűlátó képet festett a jelentés, ha azt nézzük, hogy az athéni kormány egyre nehézkesebben tartja fenn a fizetőképességét, és a németek már államcsődre is készülnek. Azt Pierre Moscovici is elismerte, hogy itt van bőven bizonytalanság, de nem adott tartalmi választ a témát firtató kérdésekre.