Lehűltek a görög kedélyek?
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
- Fizetésemelésekre és gazdasági reformra készül Szíria
- Tizennégy ember halt meg vasárnap Gázában az izraeli légicsapások miatt
- Kínai állampolgárokat tartóztattak le aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaságban
- „Apám amerikai hazafi, aki egész életében a szabadságért küzdött” – így reagált Alex Soros apja kitüntetésére
- Elon Musk újabb ország belpolitikájával kapcsolatban szólalt meg
- Donald Trumpék ultimátumot akarnak adni a Coca-Colának
- Hó, jég és brutális hideg fenyeget milliókat az Egyesült Államokban
- „Oroszország azt kapja, amit megérdemel” – Ukrajna újabb intenzív támadást indított Kurszk ellen
Mintha lehűtötte volna a kedélyeket Brüsszelben, hogy lejárt a görögöknek még 2012 márciusában megszavazott mentőcsomag. Összesen 164 milliárd euróról szólt a pénzügyi mentőöv, amelyről még az előző görög kormány állapodott meg az eurózóna kormányaival és a nemzetközi hitelező szervezetekkel. Idén februárban kormányváltás volt Athénban. A radikális baloldali Sziriza párt éppen azzal az ígérettel nyerte meg a választásokat, hogy újratárgyalja a hitelfeltételeket, és lazítani fog a korábban életbe léptetett megszorításokon, amelyekről szakértők is úgy vélekednek , hogy túlságosan szigorúra sikerültek.
Kedden lebontottuk, hogy nagyjából 16 milliárdnyi azonnali hiteltől esett el a görög kormány éjfélkor. Nem fizették ki a szintén kedden esedékes 1,6 milliárdos törlesztőrészletet a Nemzetközi Valutaalapnak sem, ez azonban úgy tűnik, egyelőre nem okoz fennakadást Görögországban.
Az Európai Bizottság sem dobta magát a padlóra az éjjeli fejleményektől. A Bizottság megtárgyalta, hogy hogyan reagáljon az IMF-törlesztés elmaradására, és azt javasolja a tagállamoknak, hogy egyelőre ne lépjenek semmit. Várják meg, amíg a következő európai mentőcsomagról szóló első döntések megszületnek” – nyilatkozta Valdis Dombrovskis, az euróért és a szociális párbeszédért felelős alelnök szerda délután.
A harmadik mentőcsomag ugyanis már úton van. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök levélben kérte az Európai Bizottságot még kedden éjjel, hogy indítson egy újabb programot. Előtte arra is kérte őket, hogy a korábbit hosszabbítsák meg, de ez már technikailag lett volna képtelenség, mondta a biztos. Hozzátette, hogy múlt héten szombaton már nagyon közel voltak a megállapodáshoz, és minden megoldódhatott volna, ha a görög tárgyalódelegáció nem áll föl az asztaltól. Ez volt a pillanat, amikor bejelentették, hogy népszavazásra bocsátják a hitelezők feltételeit.
A Bizottság most elemzi a következő pénzügyi programot, melyet az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) keretében indíthatnak be. Szakértők szerint hetek alatt lebonyolíthatják a folyamatot, és be is indulhatnak az utalások Görögországba – ha lesz megegyezés. „Vége a last-minute tárgyalásoknak – mondta Dombrovskis – Egy másik procedúrába léptünk. De először egy Eurócsoport-döntésre van szükség az új ESM programról.” Biztosan meg fognak tudni egyezni július 20-ig, amikor a következő jelentős törlesztőrészletet kellene átutalni – ezúttal az Európai Központi Banknak.
Szerda délután konferenciabeszélgetést tartanak a témában az eurózóna pénzügyminiszterei. Miután az elmúlt két hetet Brüsszelben töltötték, lehet, hogy már nincs sem kedvük, sem idejük a Tanács Schuman téri épületében hűsölni.