120 ezer menekült szétosztását szavazta meg az EP
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Magyarország vetett gátat Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának, itt a külügy válasza, hogy miért
- Földrengések sorozata rázta meg Dél-Olaszországot, készenlétben állnak a hatóságok
- Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
- A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- 18+Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
- Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
- Nagyot bukott a Trump-birodalom 2024-ben
Az EU-s döntéshozatalhoz képest szokatlanul gyorsan hagyta jóvá az Európai Parlament (EP) a 120 ezer Olaszországba, Görögországba és Magyarországra érkezett menedékkérő áthelyezésére vonatkozó javaslatot csütörtök délelőtt. Kevesebb, mint nyolc nap telt el azóta, hogy az EU javaslattevő testülete, az Európai Bizottság előállt a művelet tervével szeptember 9-én.
Az EP-képviselők a gyors reagálással a belügyminiszterekre szeretnének nyomást gyakorolni, hogy ideje végre megállapodniuk a második vészhelyzeti mechanizmusról.
![](http://kep.index.hu/1/0/991/9919/99199/9919917_2b2a996f5066138592f0283f6c802976_wm.jpg)
A döntés ugyanis a miniszterek kezében van. Mivel egy időszakos, rendkívüli műveletről van szó, amellyel a Bizottság az EU külső határain fekvő országokra nehezedő bevándorlási nyomást igyekszik kezelni, az Európai Parlamentnek nincs döntési jogköre a kérdésben. A minisztereknek azonban konzultálniuk kell az EP-vel, és addig nem hagyhatják jóvá a javaslatot, amíg ki nem kérték a képviselők véleményét.
Az EP legnagyobb frakciói: az Európai Néppárt és a szociáldemokraták kiálltak az eredeti terv mellett, és a menedékkérők kötelező kvótarendszer alapján történő elosztását támogatták. A Fidesz-KDNP képviselői leszavazták a javaslatot, elsősorban azért, mert az Magyarországra róná 54 ezer menedékkérő fogadásával és áthelyezésével járó feladatokat.
„Magyarország tranzit állam, frontállammá minősítése elfogadhatatlan a magyar kormány megkérdezése, előzetes egyeztetés nélkül – áll a Magyar Néppárti Delegáció közleményében. – Ettől függetlenül Magyarország nem kíván elzárkózni egy leendő mechanizmus kidolgozástól.”
Igyekezzetek már
A legtöbb honatya élesen bírálta a tagállamok bel- és igazságügy-minisztereit, amiért hétfőn nem tudtak megegyezni a 120 ezer menedékkérő áttelepítéséről. A kudarc oka az volt, hogy kelet-közép európai országok egy csoportja, köztük Magyarország jelezték, hogy nem kívánnak részt venni a műveletben.
Szeptember 22-ére újabb rendkívüli tanácsülést hívtak össze, ahol megint összecsaphatnak a felek.
A miniszterek asztalára kerülő javaslatban ugyanakkor lehet egy fontos változás: „Magyarország nem tekinti magát határországnak, és nem kívánja kihasználni az áttelepítési mechanizmust. Az Európai Parlamentnek az álláspontja kialakításakor figyelembe kell vennie ezt a változást” – hívta föl a figyelmet a Tanács elnöksége nevében felszólaló luxemburgi bevándorlás- és menedékügyi miniszter, Jean Asselborn az EP szerdai plenáris ülésén.
Az EP tovább is menne
Az Európai Parlament szívesen látna egy hosszú távon is működő menedék- és bevándorlási rendszert az Európai Unióban. A Bizottság azt ígérte, hogy az év végéig előáll ennek a rendszernek a tervével. Ennek a tervnek a kidolgozásában a Parlament is egyenrangú félként vesz majd részt az EU-s miniszterek mellett.