Orbán Viktort Brüsszelbe hívják menekültügyben
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- 18+Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
- Szlovákia megfenyegette Ukrajnát, megtorolják, ha nem jön gáz
- 2025-től munkaszüneti nappá nyilvánítják december 24-ét a lengyelek
- Ismét berágtak a horvátok Magyarországra, több szomszédos országgal is tárgyalnak
- Megtalálták Vlagyimir Putyin gyenge pontját, itt csaphat oda neki a Nyugat
- Földrengés veszélyére figyelmeztetnek Fukusima közelében
Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk rendkívüli, informális csúcstalálkozót hív össze jövő szerdára, hogy a legmagasabb politikai szinten vitassák meg, miként kezeljék a menekültválságot, jelentette be a Tanács csütörtök délután. A magyar miniszterelnök is részt vesz a találkozón.
Nem lehet zökkenőmentes a párbeszéd Donald Tusk irodája és az EU Tanácsát elnöklő luxemburgi kormány között. Nem sokkal azután ugyanis, hogy a luxemburgi elnökség bejelentette: rendkívüli belügyminiszteri találkozót hívnak össze jövő keddre menekültügyben, a tőlük függetlenül működő Tusk-féle Európai Tanács (EiT) arról adott hírt, hogy állam- és kormányfői szinten fogják megtárgyalni ugyanezt a problémát, másnap.
Angela Merkel német kancellár már hetek óta azt hangoztatja, hogy ő készen áll az EU közös bevándorlási politikáját csúcstalálkozón megtárgyalni. Hétfő este több másik tagállam, köztük Magyarország és Szlovákia küldöttei is erről beszéltek a kudarccal végződő belügyminiszteri ülés margóján. Az Európai Parlament liberális frakcióvezetője, Guy Verhofstadt már nyár eleje óta azzal bombázza az EiT elnökét, hogy álljon a sarkára, és regulázza meg a közös európai menekültfogadási rendszertől ódzkodó közép-európai államokat.
Tusk mindeddig ellenállt a nyomásnak, és úgy tűnt, engedi, hogy miniszteri szinten meccseljék le a tagállamok a vitát. A lengyel politikus azután gondolta meg magát, hogy saját miniszterelnöke, Ewa Kopacz egy varsói parlamenti vitán bejelentette: "Itt a lehetőség, hogy Lengyelország példát mutasson Európában". A szerdai kijelentés fordulatot jelenthet a lengyel hozzáállásban az Európai Bizottság kvótarendszeren alapuló menekültelosztási tervéhez. "Mi, lengyelek, akik bármikor nehéz helyzetben találhatjuk magunkat... a kelet-ukrajnai események miatt, ugyanúgy szolidaritást és segítséget várnánk a többiektől, ha szükségünk lenne rá" - mondta Kopacz.
Valamelyik tárgyalás fölösleges
Brüsszeli diplomáciai források attól tartanak, hogy a csúcstalálkozó híre kihúzza a keddi belügyminiszteri tanács "méregfogát". A küldöttek ugyanis könnyen mondhatják majd: az Európai Bizottság menedékkérő-elosztási javaslata olyan érzékeny politikai ügy, amelyet miniszterelnöki szinten tárgyalhatunk csak meg. Ami egyúttal azt is jelenti, hogy a kvótapárti többség nem fogja leszavazni a terv közép-európai ellenzőit, inkább rátolják a vitát a másnap úgyis Brüsszelbe látogató Merkelre és Orbánra.