Közép-Európa az EP-ben tiltakozott
- Brazil hatóságok szerint a BYD gyárát építő kínai munkások emberkereskedelem áldozatai
- Baljós jelentés látott napvilágot, mutálódott a rettegett influenza
- Hosszú évek után végre pont kerülhet a 28 évvel ezelőtt megölt JonBené Ramsay ügyének végére
- Dél-Koreában tetőfokára hágott a belpolitikai krízis, a megbízott elnököt is felelősségre vonják
- A szemünk előtt hullik darabokra Irán szövetségi rendszere
- Ketten meghaltak a tradicionális ausztrál vitorlásversenyen
- Vásáry István professzor a Török Tudományos Akadémia Nagydíjában részesült
- Megtalálták a második feketedobozt: kiderülhet, hogy tényleg az orosz légvédelem lőtte-e le az azeri utasszállítót
- Az amerikaiak többsége már nem bízik a hagyományos hírforrásokban
- Elon Musk megépíti a saját csillagbázisát, amelynek már most 500 lakosa van
Csütörtök délelőtt az Európai Parlament jóváhagyta a 120 ezer menedékkérő áthelyezéséről szóló tervet kötelező tagállami kvóták alapján. A két nagy frakció: az Európai Néppárt és a szociáldemokraták is a javaslat mellé álltak. A legtöbb kelet és közép-európai képviselő azonban kiszavazott a saját frakciójából, és elutasította a menekült-elosztást. A kollektív régiós ellenállásra a parlamenti munkáról statisztikákat készítő votewatch.eu oldal is fölfigyelt.
A román, a lengyel, a szlovák, a lett, a magyar és a cseh képviselők többsége nemmel szavazott vagy tartózkodott. Rajtuk kívül csak az Egyesült Királyság képviselői utálták jobban az ötletet.
Hét magyar képviselő vett részt a szavazáson. A fideszes Bocskor Andrea, Gál Kinga, Schöpflin György és a jobbikos Balczó Zoltán nemmel, a DK-s Molnár Csaba és Niedermüller Péter, valamint a szocialista Szanyi Tibor igennel voksolt.
A 751 fős testületből csak 556-an vettek részt a szavazáson. 370-en igent nyomtak a kötelező kvótákra és az áthelyezési műveletre, 134-en nemet, 52-en pedig tartózkodtak.
Sok képviselő azért nem volt jelen, mert az EP elnöksége csak pár nappal korábban határozott róla, hogy előrehozzák ezt a döntést az eredetileg tervezett októberi időpontról. Elsősorban azért, hogy ezzzel is megegyezésre sürgessék a tervről döntő tagállami minisztereket. Több fideszes honatya a velencei kihelyezett frakcióülésen tárgyalt ezen a héten, ezért nem jött Brüsszelbe.
A közép-európai blokkból két ország feltűnően pozitívan állt a javaslathoz: Szlovéniából mind a 8 EP-képviselő ott volt tegnap, és igennel szavazott a kvótákra. A bolgár képviselők 11-1 arányban a javaslat mellé álltak.