EP: ne tilthassák be a génmódosított növényeket a tagállamok
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Fotókon a virágzó, eddig soha nem látott Amazonas-közösség élete
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Több ezren csatlakoztak az egyetemi hallgatók egyik demonstrációjához Belgrádban
- Vlagyimir Putyin bosszúval fenyegette meg Ukrajnát, kemény megtorlásra készülhet
- Rengeteg vegyi fegyver kerülhet a terroristák kezére
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
Kukába hajította az Európai Parlament azt a javaslatot, amellyel a genetikailag módosított élelmiszereket és takarmányokat akarta az EU szabályozni.
Ki döntsön róla, hogy hol termeszthetnek génmódosított növényeket? Egy tavaly év végi kompromisszum alapján először az Európai Bizottság áldását adja egy-egy fajtára, utána pedig a tagállamok egyesével eldönthetik, hogy saját hatáskörben kitiltják-e a GMO-kat. Mindössze annyit kell tenniük, hogy egy szép hosszú listából kiválasztanak erre egy indokot. A másik lehetőség, hogy a gyártó eleve csak a GMO-kat engedő országokra kér engedélyt a fajtáinak. Tehát uniós szinten szabályozták a kérdést, mégis a tagállamok kezében marad a döntés a saját területükön.
A javaslattevő Európai Bizottság praktikusan le akarta zárni a kérdést a génmódosított vetőmagoknál, tápoknál és élelmiszereknél is: miért ne lehetne ugyanez az eljárás? A bökkenő, hogy még a vetőmagoknál is nagyon oda kell figyelni, nehogy génmódosítottak szivárogjanak be egy-egy GMO-t tiltó országba. A nyitott schengeni határok mellett borzasztó nehéz lenne az ilyen tagállamok dolga, ha meg akarnák tisztítani a piacot a gémódosított termékektől. Vagy reménytelen hatósági hajkurászáshoz, vagy a határellenőrzések visszaállításához vezethetne a nemzeti tiltás.
Akkor most félni kell a GMO-tól?
Attól függ, kit kérdezünk. A GMO-pártiak azzal érvelnek, hogy már régóta elkezdtük a gének módosítását a keresztezéssel, és a mostani módszerekkel csak még hatékonyabb lesz a termelés. Erre nagy szükség van a világ rohamosan növekvő népessége miatt, ráadásul a szélesedő középosztály is többet fogyaszt olyan fejlődő országokban, mint Kína vagy India. Az ellenállóbb fajták miatt vegyszerből se kell annyi. Ezenkívül oda lehet a versenyképesség olyan országokkal szemben, ahol engedélyezik a GMO-kat.
Az ellenzők viszont azt mondják, beláthatatlan kockázatokkal jár, ha a géneket piszkáljuk, mert a keresztezéssel ellentétben ilyenkor nem csak a növény már meglévő tulajdonságaival kombinálgatunk a fajták között, hanem kívülről hozunk be újakat. Egy – nagyon-nagyon vitatott – kísérlet szerint a GMO-k növelhetik a rák esélyét. Emellett megjelenhetnek a természetben és felelőtlen vegyszerhasználathoz vezethetnek, ha például egy gyomirtóval szemben ellenállóvá tesznek egy génmódosított növényt.
„A mai szavazás eredménye egyértelmű jelzés az Európai Bizottságnak. A javaslat fejreállítaná mindazt, amit az egységes piaccal és a vámunióval már elértünk” – indokolta a döntést a környezetvédelmi szakbizottság olasz néppárti elnöke, Giovanni La Via képviselő. A tervezethez nem készült hatástanulmány, nem volt összeegyeztethető az egységes piaccal, és valószínűleg nem is kivitelezhető a gyakorlatban, sorolta, hány sebből vérzik a javaslat.
Magyarország különösen érzékeny
Magyarországnak fontos a téma, mert az alaptörvény is kimondja a GMO-mentességet, ráadásul emögött szinte teljes az egyetértés a pártok között, ami azért ritkaság. A génmódosított organizmusok kizárása persze nem csak elvont etikai kérdés, hanem kőkemény üzleti érdek is áll amögött, milyennek ismerik a világon a magyar termékeket, és az európai piacon eléggé érzékenyek a génmódosításra a fogyasztók.
Ahol viszont nagyon nehéz tartani a GMO-k kizárását, az az állattenyésztés. Leginkább a fehérjepótlásra használt szója behozatala problémás, mert ez nagyrészt Dél-Amerikából érkezik, ahol elég elterjedt a génmódosított növények termesztése. A kormány ezért az idei év elején nekilátott, hogy megpróbálja ezt kiváltani.
Megy a labda a tagállamoknak
A Bizottságot nem nagyon zavarja az Európai Parlament akadékoskodása. Vytenis Andriukaitis biztos kijelentette: nem vonják vissza a javaslatot, úgyhogy megy tovább a társ-jogalkotó miniszteri Tanács elé. Ha ők is elkaszálják a dokumentumot, akkor vége a történetnek, a Bizottságnál pedig újra a tervezőasztalhoz ülhetnek.