Idén a lengyeleké és a baszkoké Európa kulturális fővárosa
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
- A fél világ lángba borult, és nem látni a végét
- A Hezbollah szétzúzása, közvetlen összecsapás Iránnal és az elpusztíthatatlan Netanjahu – Izrael háborújának egy éve
- Nemzeteket és a világot formáló választások éve volt 2024
- Kiderült, mikor és hogyan vesznek búcsút Jimmy Cartertől
- Fokozódik a helyzet Dél-Koreában, már a Boeing is vizsgálódok a repülőgép-baleset ügyében
- Erős üzenetet küldött a közösségi platformok vezetőinek a német kancellár
- A bíróság elrendelte a felfüggesztett dél-koreai elnök letartóztatását
- Tragédiába torkollott a jeti keresése az Egyesült Államokban
- Kiderült, miért söpörhette el Izrael a Hezbollahot
Idén Boroszló (Wrocław) és San Sebastian Európa kulturális fővárosai. A lengyel városban vasárnap nyitja meg a programsorozatot Navracsics Tibor kultúráért felelős uniós biztos. A spanyolországi baszk településen hivatalosan egy szűk héttel később indítanak.
Nagyon-Nagy-Magyarország része volt
Boroszló Közép-Európa középkori ipari központjában, Sziléziában található. Egykor a gazdag északi kereskedővárosok szövetségéhez, a Hanzához tartozott, ami ma is látszik a belváros épületeinek stílusán.
A középkorban általában Cseh- és Lengyelország pingpongozott a településsel. Kivételt jelentett 1469-1490, amikor Mátyás király tartotta a markában, az egyik legbravúrosabb győzelmét is itt aratta. A városháza mennyezetén még ma is ott virít a magyar király címere, a többi magyar emlékről itt található egy gyűjtés.
A város később Habsburg, majd porosz kézre került, az egyesített Németország része lett, végül a második világháború után csatolták Lengyelországhoz.
1985-ben találták ki, hogy minden évben nevezzenek ki kulturális fővárost Európának. Általában két uniós (korábban az elődszervezetéhez tartozó) települést választanak ki.
Művészettel gyógyítanák, amit a politika feltépett
„A projekt eredeti mozgatórugója még mindig érvényes: közelebb hozni az Európai Unió (vagy az Európai Közöség, ahogy annak idején nevezték) lakóit egymáshoz” – mondta Navracsics Tibor a kezdeményezés 30. évfordulóján. Ez a fellendülő turizmuson keresztül általában közvetlenül is sikerül, de most kifejezetten hangsúlyos.
Különösen aktuálisnak ígérkezik például egy migrációról és európai öntudatról szóló összművészeti projekt, miközben Varsó fasírtban van Brüsszellel és Berlinnel. A lengyel kormány és a konzervatív média nácizgatásának kereszttüzében Boroszló azt próbálja kezelni, hogy a második világháború után, amikor a területet az összeurópai határtilitoli végeztével Lengyelországnak adták, tömegesen telepítették ki innen a németeket. Közös kiállítással is igyekeznek „elűzni a rossz szellemeket és nem kívánatos energiákat”.
Európai Oscar és gólyás törpeinvázió
Az egyik legjelentősebb programnak az Oscar-gála európai kistestvére, az Európai Filmdíjak átadása ígérkezik, de Boroszló lesz a világ könyvfővárosa és színházolimpiának is helyet ad. Gyerekeseknek nem feltétlenül ajánlott repülővel érkezni, legalábbis a város honlapjának saját beszámolója alapján a kicsik hajlamosak megrémülni a terminált gólyákon megtámadó törpék installációja miatt (az alkotó célja szerint a művészetek városba érkezését jelképezi a mű).
A spanyolországi baszk San Sebastianban fiesztával indítják a programot január 20-án. Hivatalosan csak három nappal utána kezdenek: a „kultúra az együttélésért” szlogen alatt futó programok közt lesz európai háború- és békeábrázolásokat bemutató kiállítás, valamint utazó művésznagyköveteket küldenek szét a kontinensen.
Pécsnek nem igazán jött össze
Az Európa kulturális fővárosa címke nem rossz üzlet: 2004-ben például Lille a becslések szerint minden befektetett eurón nyolcat keresett. Közösségépítésre is kiváló, és gondos tervezéssel arra is jó lehet, hogy hosszú távon átalakítsák a városok arculatát, ahogy azzal például a Ruhr-vidék volt ipari központjai próbálkoztak 2010-ben.
Ugyanebben az évben viselte a címet Pécs, az eddigi egyetlen magyar helyszín, de itt inkább a tűzoltáson volt a hangsúly. Már jóval a megnyitó előtt rengeteg probléma akadt, így sok beruházás nem készült el a kezdésre, egy főbb fejlesztésről üvegtáblák potyogtak és tavaly októberben eljárás indult a fővállalkozók ellen. Az egyik legnagyobb visszhangot keltő eredmény a Kétfarkú Kutyapárt paródiaoldala lett. Igaz, a vendégéjszakák száma abban az évben negyedével megugrott.
Az EU 2011-es értékelése szerint kulcsfontosságú volt, hogy korán biztosították a forrásokat a pécsi fejlesztésekhez, de a kezelésük „kihívásnak bizonyult”, a szervezők bonyolult menedzsmentet alakítottak ki. A projektek hosszú távú fenntarthatóságára is „több figyelmet fordíthattak volna” a tervezésnél.
Az Index rögtön a programsorozat után nem reprezentatív felmérést készített. A túlnyomó többségnek a töketlenség jutott eszébe az egészről, bár még mindig inkább sikeresnek, mint sikertelennek értékelték.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!