Brüsszel bírálná el a menedékkérelmeket
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Egy amerikai áruló rejtőzött az ukránok között, éveken át segítette az oroszokat a háborúban
- Már a mélygarázsokat vizsgálják át a mentőcsapatok, miközben Barcelonát is árvíz sújtotta
- Káoszt, majd hosszú belső harcokat hozna Donald Trump veresége
- Az ország, ahol a volt miniszterelnök házi őrizetből politizál, a korábbi elnököt pedig két hete tartóztatták le
- Idén is bele akarnak nyúlni az oroszok az amerikai választásokba
- Feljelentették a szerb elnököt az újvidéki tragédia után, egy miniszter pedig már le is mondott
- Így rúg bele Trump a földön fetrengő forintba
- A magyarok többsége Donald Trumpra tippel, hogy ő nyeri az amerikai elnökválasztást
- Legalább 36-an meghaltak, miután a szakadékba zuhant egy busz Indiában
- Ezt az utat kell járnia Harrisnak és Trumpnak, ha elnökök szeretnének lenni
Gyökeresen megváltoztatná az Európai Bizottság az Európai Unió menekültpolitikáját, ha igazak a Financial Times értesülései. Egy, a lap birtokába jutott terv valóban elosztaná a menedékkérőket az uniós tagállamok között egy állandó mechanizmussal.
Központilag dolgoznák fel a menedékkérelmeket
Az Európai Bizottság átvállalná a menedékkérelmek feldolgozását a tagállamoktól. Helyettük az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal kapná a feladatot. Ez alaposan feltuningolná a szervezet hatáskörét, és a nemzeti szuverenitás egy részének átadását jelentené, ami miatt akár uniós alapszerződést is módosítani kellene. Előbbinek garantáltan nem örülne Orbán Viktor, de az EU kvázi-alkotmányának megpiszkálását már ő is pedzegette – igaz, épp a tagállamoknak adna több jogkört az EU-val szemben.
Kétféle mumus közül válogathat Orbán
Jelenleg a dublini szabályozás van érvényben, amely alkalmatlan több százezer menedékkérelem feldolgozására. Dimitrisz Avramopulosz bevándorlási ügyekért felelős EU-biztos szerint a Dublin-rendelet olyan, mint egy hátasára kötözött lovag hullája. Dublin arra az országra hárítja a menedékkérők ellátását és a beadott papírjaik elbírálását, ahol belépnek az EU-ba.
Ezzel a határmenti országokra: Olaszországra és túlnyomórészt Görögországra zúdulna az óriási feladat, de itt a gazdasági válság miatt olyan siralmasak a viszonyok, hogy a szabály alkalmazását már a migránshullám felfutása előtt felfüggesztették.
Azóta egyrészt igyekeznek közös erővel rendbe rakni a görög menekültrendszert és védeni a határt, másrészt 40+120 ezres újraelosztási mechanizmust találtak ki az EU-s országok között, hogy átvegyék Görögország terheinek egy részét. A magyar kormánynak azóta a „kvóta” a mumusa: 120 ezer menedékkérő áthelyezése ellen szavazott, és Szlovákiához hasonlóan perel az így is elfogadott jogszabály miatt.
Hé, most nem erről van szó?
A mostani EU-török csúcson hivatalosan nincs az asztalon a javaslat. Ha valamiről szó lehet, az a törökországi menekültek közvetlen áttelepítése, de ezt nem szabad összekeverni a már uniós határra érkezettek szétosztásával. A kettő közötti különbségről itt olvashat bővebben.
Valószínűleg bukik a terv
Orbán Viktor a kopaszos balhé másnapján egy népszavazást is bejelentett. A Kossuth rádióban később tisztázta, hogy szerinte a referendum „egy jövőbeni dologról”, azaz egy esetleges új rendszerről szólna. Ilyenből kettővel is előáll a Bizottság a Financial Times információi alapján: az egyik folyamatosan szétosztaná a menedékkérőket, a másik csak olyan országból, amelyen épp túlságosan nagy a nyomás.
A tervezetet a tagállamok csúcsvezetőinek március 17-én kezdődő találkozója előtt nyilvánosságra akarják hozni. Már a korábbi újraelosztási javaslatoknál is előre megakadályozták egy állandó mechanizmus bevezetését, amit még Franciaország is ellenez, vagyis a mostani terv jó eséllyel bukni fog, mire szavaznánk róla (feltéve, hogy a Kúrián egyáltalán átmegy a kérdés). A görögök már belengették minden uniós megállapodás blokkolását, ha nem lesz állandó kvóta.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!