- Külföld
- Eurologus
- EP 2015
- terror
- brüsszel
- európai unió
- europol
- titkosszolgálat
- brüsszeli merénylet 2016
A terroristák mögött kullog az európai igazságszolgáltatás
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Földrengés veszélyére figyelmeztetnek Fukusima közelében
- A „nácizmus rehabilitálása” miatt kapott letöltendő börtönt egy ember Oroszországban
- Magánzárkába dugták az Iránban letartóztatott európai riporternőt
- Oroszország hatalma visszaszorulóban, Vlagyimir Putyin mindent egy lapra tett fel
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
- Meghalt a világ egyik legnagyobb médiavállalatának volt vezetője, Richard Parsons
- A levegőbe emelkedett Kína új csodafegyvere
- Vlagyimir Putyin elutasította Donald Trump béketervét, hiába tartaná távol Ukrajnát a NATO-tól
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
- Hogyan került és maradt hatalmon Szíriában egy megvetett, lenézett kisebbség?
Nem túl bátorító, hogy amikor a terroristák elleni küzdelemről van szó, európai vezető politikusok olyan sürgősen hadrendbe állítandó technikai eszközökről is beszélnek, amelyekről azt hittük, hogy a titkosszolgálatok, rendőrségek már rég használják őket. A brüsszeli robbantások hírére sürgősen összehívott találkozón az uniós igazságügyi miniszterek abban egyeztek meg, hogy a tagállamok szolgálatai a jövőben gyorsabban megosztják majd egymással a terrorgyanús egyénekkel kapcsolatos információkat.
A hírszerző szolgálatok egészen jól ismerték a keddi támadások elkövetőit, és ugyanez igaz a párizsi támadókra is!
– mondta felháborodva Dimitrisz Avramopulosz, a belügyekért felelős EU-biztos csütörtök este. A politikai döntéseket a különböző országokban és különböző adatbázisokban tárolt lényeges információk összehangolásáról már meghozták, mondta. „Miért nem hajtják őket végre? Beszélnünk kell egymással! Nem tarthatjuk az adatainkat fekete dobozokban!” – ostorozta a tagállami kormányokat és hatóságokat.
Milyen adatok?
A nemzetközi Interpol-adatbázis, az elvesztett vagy ellopott utazási okmányokat tartalmazó európai Schengen-adatbázis, a nyomozati információkat összegyűjtő nemzeti adatbázisok már működnek, de ha nem kapcsolják össze őket egy közös platformon, a terrorizmus elleni harcban nem túl hatékonyak, emelte ki több miniszter is az ülés után. Megállapodtak abban is, hogy a Schengen Információs Rendszert egy olyan eszközzel fogják bővíteni, amely Európa-szerte használható lesz az ujjlenyomatok felismerésére.
Beszéljünk egymással
„Minden nap felfedezzük, hogy mennyire fontos, hogy a nemzeti igazságszolgáltatások és hírszerzések megosszák egymással az értesüléseiket – mondta Koen Geens belga igazságügyi miniszter. „Párizs után arra is rájöttünk, hogy nemzetközi nyomozócsapatok létrehozása mekkora lökést adhat a munkának.”
Az európai rendőrségek munkáját uniós szinten koordináló ügynökség, az Europol vezetője, Rob Wainwright már januárban arról beszélt, hogy az információkat meg lehetne osztani az Europolon keresztül, amelyen belül január 25-én külön egy európai terrorelhárító központ is létrejött. Egy közös adatbázis is létezik azokról, akik Szíriába vagy Irakba mentek harcolni terroristák oldalán. A gond, hogy a tagállamok nem igazán használják ki a lehetőséget. Hiába saccolják például ötezerre a külföldön harcolók számát, az Europol nyilvántartásában csak 2700 szerepel, panaszkodott.
Thomas de Maizière, a német belügyminiszter csütörtökön kiemelte, hogy az Europol szakemberállománya az elmúlt években megötszöröződött, de ez még mindig nem elég.
Határvédelem
„Mielőbb véglegesíteni kell a schengeni térség külső határain történő rendszeres ellenőrzésekről, […] valamint az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer (ECRIS) harmadik országok állampolgáraira való kiterjesztéséről szóló jogszabályokat” – mondja ki a csütörtökön elfogadott nyilatkozat.
Az Európai Bizottság áprilisban kiad egy javaslatot az „intelligens határellenőrzésről”.
Tudnunk kell, hogy egy harmadik ország állampolgára mikor jött be, az Európai Unióba és mikor ment ki
– mondta erről Thomas de Maizière.
A közös európai határ- és parti őrség felállítását is szorgalmazták a miniszterek. Ezzel a tervvel tavaly állt elő az Európai Bizottság, és legkorábban nyáron állhat föl a szervezete. Az uniós határőrizeti ügynökséget, a Frontexet turbózná fel, és kiszélesítené a jogköreit, például az „illegálisan Európában tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok” visszaküldését is segítenék. A szervezet saját dolgozói mellé a tagállamok legalább 1500 határőrt ajánlanának fel, akik a nemzeti hatóságoknál dolgoznának, amíg nincs rájuk szükség, de a mozgósításkor pár napon belül bevethetőnek kell lenniük.
Belső védelem
A terroristák Viberen, Skype-on és hasonló médiumokon zajló kommunikációjához hozzá kellene tudnunk férni
– mondta a belga igazságügyi miniszter. Ezért az internetszolgáltatók felé is nyitni kell az együttműködést, állapodtak meg a miniszterek. „A Bizottság még intenzívebben fog együttműködni az informatikai vállalatokkal – különösen az internettel foglalkozó uniós fórum keretében – egyrészt a terrorista propagandával szembeni hatékony fellépés céljából, másrészt annak érdekében, hogy 2016 júniusára kidolgozzák az online gyűlöletbeszéd elleni magatartási kódexet” – mondta ki az igazságügyi tanács.
A miniszterek az Európai Parlamentet is sürgették, hogy egyezzen bele egy új légiutasadat-nyilvántartó rendszer (PNR) létrehozásába. Ezzel az a céljuk, hogy hatékonyabban tudják kiszűrni az Európából Szíriába és Irakba, majd visszautazó „dzsihádturistákat”. A parlamentben több baloldali képviselőcsoport csak két, személyiségi jogokat védő jogszabállyal együtt engedné át a szöveget. A halkszavú Bernard Cazeneuve, a francia belügyminiszter úgy reagált csütörtök este: „abba kell hagyni a [jogszabályt] felvizező manővereket.”
Egyik tagállam, ismétlem: egyik tagállam sincs biztonságban a terrorizmustól
– adott nyomatékot a kijelentésének.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !