Migránsnak ad munkát a pókerkirály EP-képviselő
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- 18+Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
- Szlovákia megfenyegette Ukrajnát, megtorolják, ha nem jön gáz
- 2025-től munkaszüneti nappá nyilvánítják december 24-ét a lengyelek
- Ismét berágtak a horvátok Magyarországra, több szomszédos országgal is tárgyalnak
- Megtalálták Vlagyimir Putyin gyenge pontját, itt csaphat oda neki a Nyugat
- Földrengés veszélyére figyelmeztetnek Fukusima közelében
Olyat lépett az egyik európai parlamenti képviselő, hogy azt még Gyurcsány Ferenc is megsüvegelné. Antanas Guoga nem a házába fogadott be migránsokat egy-egy napra, hanem egyenesen munkát adna a litván hadsereg egy volt afganisztáni tolmácsának.
Segítségért cserébe életveszély
Abdul Baszir Juszufi korábban Afganisztánban dolgozott a litván hadsereg tolmácsaként, ami kifejezetten életveszélyes munka arrafelé. A tálibok vadásznak a megszállók kollaboránsainak tekintett fordítókra, úgyhogy nem csoda, ha a 22 éves tolmács is inkább otthagyta az országot, de Európa felé jövet egy görög táborban ragadt. Innen egy videóüzenetben egyenesen a litván elnök segítségét kérte. A kétségbeesettnek tűnő akció bejött: az üzenetet felkapták a balti országban, a volt tolmács ideiglenes vízummal Vilniusba repülhetett és beadhatta a menedékkérelmét. Hamarosan állást is kap, legalábbis Antanas Guoga EP-képviselő azt ígérte a Politico brüsszeli hírlevelének, hogy tanulás után felveszi az egyik cégébe alkalmazottnak.
Angolul tudóknak egyébként ajánljuk John Oliver humorista összefoglalóját az afganisztáni és iraki tolmácsok sanyarú kilátásairól.
Menekültből pókermilliárdos
Az európai parlamenti képviselő maga is volt menekült. 11 éves volt, amikor a családja az akkori szovjet tagköztársaságból, Litvániából Ausztráliába emigrált. Bár gyerekként a Rubik-kocka mestere volt, idővel átnyergelt a jóval jövedelmezőbb pókerre. Egy alkalommal
mert még nem számított nagykorúnak Nevadában. A helyi nagykutyákkal szemben elveszítette az addig összeszedett pénzét, de nem adta fel. 2000-ben rákapott az akkortájt felfutó online pókerre, és nagy pénzeket szakított vele.
A nyereményekből futotta élő tornákra, ahol szintén elemében volt. A leendő EP-képviselő nem számított éppen pókerarcú játékosnak: folyamatosan pofázott, trollokodott, és magas szinten alázta az ellenfeleit. Klasszikus jelenet született például akkor, amikor a litvánok ősellenségének számító Oroszországból származó Ralph Perryt gyalulta a földbe.
A stílusa sok nézőnek bejött, akik az egyre népszerűbb játék közvetítéseit figyelték, még maga A Magyar Pókerkommentátor, Korda György is a kedvencei között emlegette. A performanszaival a legtaplóbb pókermilliárdosok között szerepelt az Indexen.
Vállalkozóból politikus
A játékban a vállalkozói lehetőséget is meglátta, több weboldalt indított a témában. Sportfogadással és idegenforgalommal bővítette a befektetéseit – utóbbi területen akar munkát adni az afgán tolmácsnak –, de a pénzből jutott a litván kosárcsapat megsegítésére és egyéb jótékonykodásra. Egyre inkább a hazája felé fordult a figyelme, és 2014-ben sikeresen indult egy európai parlamenti helyért a Liberális Mozgalom listáján.
Egyik weboldala szerint „Antanas Guoga a sportfogadás iránti szenvedélyét, a pénzpiaci ismereteit és az erős üzleti ötleteit viszi” az EP-be. Leginkább mégis a pókerből hozott keménykedéssel gurított emlékezeteset: a görög válság sokadik, tavaly nyári csúcspontján osztotta ki Janisz „Varu da Euro Faka” Varufakisz görög pénzügyminisztert és Alexisz „Sexy Aleksy” Ciprasz görög miniszterelnököt, amiért a baltiak harmadannyi nyugdíjat kapnak, mint a mediterrán ország lakói, mégis az ő zsebükből akarják kivenni a pénzt a mentőcsomagokra.
Azért a parlamenti munkát sem hanyagolja, legalábbis ha szövegelésről van szó: két év alatt 438-szor szólalt fel plenáris ülésen. Az állatorvosi termékektől kezdve Montenegrón és a bankunión át a digitális piacig mindenről kifejtette a véleményét.
A gyakorlati munkától sem kell félteni. Két alkalommal például az európai gazdasági kormányzási ciklusról készülő jelentés felelőse volt a liberális frakcióban.
Az aktivitását a Politico tavalyi 28-as listája is elismerte. A lap beválogatta az EU-t alakító emberek listájára, amelyet Orbán Viktor vezet.