Jól járunk az EU-val, mégse szeretjük
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
- A brit királyi család is gyászol a New Orleans-i terrortámadás miatt
- Újabb bankautomatát robbantottak fel Bécsben
- Drasztikus áremelkedés várható a gáztranzit ukrajnai megszűnése miatt
- Jelen volt az összes katonai nagyhatalom, mindenki harcolt mindenkivel
- Rendőrök vitték földre az olimpiai bronzérmes amerikai sprintert
Mi ez az ECFR?
A European Council on Foreign Relationst 2007-ben alapította többek között Joschka Fischer volt német külügyminiszter és Martti Ahtisaari Nobel-békedíjas finn ex-elnök. Több mint húsz országból nagyjából ötven alkalmazottuk van, akik számos kutatást tettek már le az asztalra nemzetközi kapcsolatok témában.
Magyarország nagyobb hasznot húz az Európai Unióból, mint a többi tagállam zöme, de a lakói ezt az egyik legkisebb mértékben értékelik, állítja egy tanulmány. A dokumentumot a European Council on Foreign Relations nevű think-tank szerdán hozza nyilvánosságra, de a Politico már beletekinthetett.
– nyilatkozta az ECFR berlini irodáját vezető Josef Janning.
A szervezet nyilvánosan elérhető adatokat használt – főként az Európai Bizottságtól, az uniós statisztikai hivataltól (Eurostat) és közvélemény-kutatótól (Eurobarometer). A cél az volt, hogy felmérjék, hogyan változott a hozzáállás az EU-hoz a gazdasági válság kezdete, 2007 óta 2014-ig.
Kevesebbet jelent nekünk az EU
A magyarok közel fele elégedett a demokrácia működésével Magyarországon és az EU-n belül, amivel kifejezetten az elégedetlenebb országok közé tartozunk, írja az Eurobarometer legutóbbi teljes közvélemény-kutatása. Az Unió személyesen kevesebb dolgot jelent az embereknek, mint az EU más országaiban, de a magyarok identitásának fontosabb eleme az európaiság vagy az Európai Unióhoz tartozás, mint a többi tagállam lakóinak.
Egyrészt a személyes a tapasztalatot vizsgálták: mennyire vannak tudatában az emberek, hogy mi az EU szerepe, és hogyan értékelik azt a mindennapi életükben. Másrészt olyan mutatókra figyeltek, mint például a tőkeáramlások, ami közvetlenül nem látható, de legalább olyan fontos, magyarázta az ECFR projektmenedzsere. Vagyis megpróbálták összevetni az EU objektív hasznát és azt, hogy ebből mit éreznek az emberek.
A kétféle adatot grafikonon ábrázolták, ahonnan Magyarország lett az egyik kilógó pont. Miközben magas értéket kapott arra, hogy mennyit profitál például gazdaságilag az EU-ból, a másik tengelyen nagyon alacsonyan teljesített, ami azt jelzi, hogy az emberek ezt nem érzik át.
Az eredmények arra utalnak, hogy Magyarországon az EU bírálata vált a főáramlattá
– mondta a kutató. A magyarok erősen csalódottak a politikában, miközben az eurokritikus pártoknak magas a támogatottsága.
A diagram másik felén Írország található, ahol miközben kemény feltételeket kellett teljesíteni egy 2010-es uniós mentőcsomaghoz, még mindig sokan állnak az EU mellett.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!