További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Meghalt az autóipari legenda, Szuzuki Oszamu
- Lengyelország példátlan lépésre készül Magyarországgal szemben
- Kórházat kellett evakuálni, állítólag az „a Hamász terroristáinak fellegvára”
- Drámai videóval jelentkezett az azeri utasszállítót ért baleset egyik túlélője
- A német elnök feloszlatta a Bundestagot, kiírták az új választásokat
- Többrendbeli gyilkossági kísérlettel vádolják a férfit, aki gyalogosok közé hajtott Londonban
- Holtan találták meg az eltűnt olasz hegymászókat
- Donald Trump üzent azoknak, akiknek Joe Biden megkegyelmezett a halálsoron: „Menjetek a pokolba”
- Brazil hatóságok szerint a BYD gyárát építő kínai munkások emberkereskedelem áldozatai
- Baljós jelentés látott napvilágot, mutálódott a rettegett influenza
Nem tudtak megállapodni az Európai Unió tagállamai a glifozát tartalmú növényvédő szerek forgalomba hozatali engedélyének tervezett 5 éves meghosszabbításáról, ami december 15-én jár le.
Az engedélyezéshez minősített többségre (55 százalékra) lett volna szükség, ehhez képest a javaslatot 14 ország támogatta, 9 ellenezte, 5 pedig tartózkodott. Az ügy most majd egy fellebbviteli bizottsághoz kerül, hogy ott döntsenek róla. Hogy ez mikor ülésezik majd, arról egyelőre nem tudtak nyilatkozni az Európai Bizottság illetékesei, de azt szeretnék, ha ez még november 22. előtt megtörténne.
Az Európai Parlament október 24-én fogadta el azt az állásfoglalást, hogy öt éven belül teljesen kivonnák a használatból a glifozát tartalmú szereket. Az Európai Bizottságnak ennél megengedőbb volt a javaslata: a vitatott növényvédő szer forgalomba hozatali engedélyének tíz évvel hosszabbítsák meg.
A folyékony kapának is nevezett glifozát a világ legnagyobb mennyiségben használt gyomirtója, amelynek használata különösen azóta ugrott meg, hogy egyre inkább elterjedtek a génmódosított kukorica, szója, búza és egyéb glifozát-rezisztens gabonafélék.
A glifozát engedélyezést megelőző uniós kockázatelemzési eljárással kapcsolatban kételyek merültek fel, amikor az ENSZ rákbetegséggel foglalkozó ügynöksége és az EU élelmiszerbiztonsági és vegyianyag ügynökségei a glifozát biztonságosságával kapcsolatban eltérő következtetésekre jutottak. A Monsanto nyilvánosságra hozott belső levelezése kétségeket ébresztett azoknak a tanulmányoknak a hitelességét illetően, amelyeket az uniós szervek a glifozát biztonságosságának értékelésekor használtak.
A glifozátot tartalmazó készítmény, a Roundup, gyártója pedig a Monsanto, amely a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági védőszereket forgalmazó cége, amelyet jelenleg éppen egy másik vegyi óriás, a német Bayer – a világ egyik legnagyobb gyógyszergyártója igyekszik felvásárolni.