Több pénzt költene klímavédelemre és innovációra az EP
- Óriási robbanás volt Koszovóban, a miniszterelnök terrortámadásról beszél
- Melegellenes razziákat tartottak az orosz hatóságok Moszkvában
- A Maldív-szigetekre utazni eddig sem volt olcsó, mostantól viszont drága lesz a távozás is
- Donald Trumphoz látogatott a kanadai miniszterelnök
- Egy ukrán tévé Párizsban találta meg Vlagyimir Putyin törvénytelen lányát
- Térdre kényszerítette a náci Németországot, de a „fekete kutyája” végül legyőzte őt
- Az egység fontosságát hangoztatta az Európai Tanács leköszönő, illetve hivatalba lépő elnöke
- Donald Trumpban látja a jövőt Orbán Viktor szövetségese, akit az évtized végéig eltiltottak a választásoktól
- Vlagyimir Putyin Merkelnek: Angela, kérlek, bocsáss meg nekem!
- Az orosz vezérezredes nem kertelt, Moszkva ekkor nyúlna biztosan az atomhoz
Módosítaná az Európai Bizottság költségvetési tervezetét az Európai Parlament Regionális Fejlesztési Bizottsága. A testület döntött arról, hogy a Bizottság 2021 és 2027 közötti időszakra javasolt keretköltségvetését milyen változtatásokkal kellene támogatni az Európai Parlamentnek. A javaslat lényege, hogy a regionális fejlesztési kiadásokat 378,1 milliárd euróval szeretnék megnövelni, ez 14 százalékkal több, mint a Bizottság által javasolt emelés. Ugyanakkor ennek az alapnak a szerkezete jelentős változáson esik át, a plusz források ipari innovációra, környezetvédelemre, a társadalmi kohézióra, integrációra lesznek fordíthatók, kevesebb pénz jut majd azokra a pályázati lehetőségekre, amelyeknek egyik legnagyobb haszonélvezője Magyarország volt. A számítások szerint, a Bizottság eredeti javaslatát alapul véve Magyarország mai árakon számítva 5,7 milliárd euróval kaphat majd kevesebbet a következő hét éves költségvetésből.
A javaslat egyik előterjesztője, Constanze Krehl szociáldemokrata EP-képviselő is azt emelte ki a szavazás után (ahol 25 igen, 1 nem és 9 tartózkodás mellett támogatták az előterjesztést), hogy a régióknak lehetőségük nyílik kivenni a részüket az éghajlatváltozás elleni küzdelemből, hiszen a rendelkezésre álló összegek 30 százalékát lehet majd erre fordítani.
Az Európai Parlament ezen döntés alapján alakítja majd ki az álláspontját a februári plenáris ülésen, ezt követően kezdődhetnek meg a tárgyalások a tagállamokat tömörítő tanáccsal. És bár az Európai Parlament nagyon szeretné, ha még a májusi EP-választások előtt véglegesítenék a költségvetést, a tagállamok folyamatosan arról beszélnek, hogy elegendő, ha ősszel születik megegyezés. Akkor viszont már az új Európai Parlamenttel kell majd alkudozniuk, igaz, a végső szót a tagállamok mondják ki.
Borítókép: Az Európai Parlament ülésterme az uniós testület plenáris ülésén Brüsszelben MTI/EPA/Stephanie Lecocq