Több pénzt költene klímavédelemre és innovációra az EP
- Washington bejelentette: nem fizet többet a Panama-csatornán való áthaladásért
- Ezekben az országokban szeretnék a legtöbben, hogy a vallás beleszóljon a politikába
- Szijjártó Péter kritizálta az ENSZ-t, szerinte a tagállamok fejére nő a szervezet
- Floridai házat lyukasztott át egy égből lezuhant jégdarab
- Összeütközött két utasszállító Seattle repülőterén
- Svédországban búcsút vettek az eddigi legsúlyosabb öldöklés áldozataitól
- Gazdasági válságba sodorhatják Szerbiát az újvidéki tüntetések
- Moszkva üzent a béketárgyalásokról: A döntés Donald Trump kezében van
- Ha nagyon hiányzik a hóesés, nézze meg, mi zajlik most Japánban
- Több ezren tüntetnek Brüsszelben az ágazat megerősítése érdekében
Módosítaná az Európai Bizottság költségvetési tervezetét az Európai Parlament Regionális Fejlesztési Bizottsága. A testület döntött arról, hogy a Bizottság 2021 és 2027 közötti időszakra javasolt keretköltségvetését milyen változtatásokkal kellene támogatni az Európai Parlamentnek. A javaslat lényege, hogy a regionális fejlesztési kiadásokat 378,1 milliárd euróval szeretnék megnövelni, ez 14 százalékkal több, mint a Bizottság által javasolt emelés. Ugyanakkor ennek az alapnak a szerkezete jelentős változáson esik át, a plusz források ipari innovációra, környezetvédelemre, a társadalmi kohézióra, integrációra lesznek fordíthatók, kevesebb pénz jut majd azokra a pályázati lehetőségekre, amelyeknek egyik legnagyobb haszonélvezője Magyarország volt. A számítások szerint, a Bizottság eredeti javaslatát alapul véve Magyarország mai árakon számítva 5,7 milliárd euróval kaphat majd kevesebbet a következő hét éves költségvetésből.
A javaslat egyik előterjesztője, Constanze Krehl szociáldemokrata EP-képviselő is azt emelte ki a szavazás után (ahol 25 igen, 1 nem és 9 tartózkodás mellett támogatták az előterjesztést), hogy a régióknak lehetőségük nyílik kivenni a részüket az éghajlatváltozás elleni küzdelemből, hiszen a rendelkezésre álló összegek 30 százalékát lehet majd erre fordítani.
Az Európai Parlament ezen döntés alapján alakítja majd ki az álláspontját a februári plenáris ülésen, ezt követően kezdődhetnek meg a tárgyalások a tagállamokat tömörítő tanáccsal. És bár az Európai Parlament nagyon szeretné, ha még a májusi EP-választások előtt véglegesítenék a költségvetést, a tagállamok folyamatosan arról beszélnek, hogy elegendő, ha ősszel születik megegyezés. Akkor viszont már az új Európai Parlamenttel kell majd alkudozniuk, igaz, a végső szót a tagállamok mondják ki.
Borítókép: Az Európai Parlament ülésterme az uniós testület plenáris ülésén Brüsszelben MTI/EPA/Stephanie Lecocq